Ми не зможемо існувати без міжнародної допомоги навіть тоді, коли закінчиться війна – економіст Олексій Другов

Фото: Слово і Діло

Жодна країна, перебуваючи в активній фазі війни не може похвалитися економічним зростанням. Проте минулоріч Україні таки вдалося втримати певну стабільність. Зокрема, гривня втратила у вартості лише 2%, на 2% зріс ВВП, а рівень інфляції зупинився на позначці 5% проти раніше прогнозованих 19%. Для того, щоб зберегти золотовалютні резерви та вести боротьбу із російським агресором у 2024 році, Україні необхідно заручитися фінансовою підтримкою міжнародних партнерів. Наскільки реальними є такі сподівання?..

Про це у програмі «АНТИтокШОУ» розповів Олексій Другов, економіст, керівник проєкту «Софтінвест консалтинг».

Відеоверсія розмови – тут.

– В Україні практично зруйнована металургійна промисловість та вугледобувна галузь; сільське господарство переживає кризу, пов’язану з експортними можливостями; дефіцит держбюджету України зріс майже до 1,5 трильйона гривень. Чи варто шукати в економічному житті України хоч якийсь позитив?

– Кожному українцеві хотілось би, щоб ставало краще. Але ми розуміємо, зараз – війна. І якщо говорити про економіку країни, яка перебуває в активній фазі війни, вона не поліпшується ніколи.

Проте є й інша сторона, більш позитивна. Наші золотовалютні резерви зросли з 25 млрд доларів США до 38 млрд доларів США. Що таке ці золотовалютні резерви? Це – наша «заначка», яку можна буде використовувати, коли стане погано. Тобто завдяки цим резервам можна буде перекрити дефіцит, відсутність поступлень міжнародної допомоги. Звісно, вони зменшаться, але це підтримає нашу стабільність.

Окрім того, згідно з інформацією Національного банку України, цьогоріч гривня втратила у вартості лише 2%. Також на 2% зріс наш ВВП.

Щодо інфляції планувалося, що на початку року цей показник становитиме 19%, потім 13%, ще пізніше 10%. У листопаді 2023 року ми отримали лише 5% інфляції. До прикладу, у США в 2022 році рівень інфляції становив 8%.

Насправді усі ці цифри свідчать про стабільність. Це – великий дар під час війни.

Допомога в Україну буде надходити, зокрема через страх…

– А що можна зарахувати до найбільших негативів економічного життя держави?

– Негатив стосується міжнародної допомоги. Якщо у 2022 році Україна попросила про допомогу, нам дали її більше, аніж було потрібно. Завдяки співпраці з міжнародними партнерами ми збільшили обсяг золотовалютних резервів. Зараз це допомагає закривати дірки, утворені через ненадходження американської допомоги.

Загалом же ЄС трохи нагадує лебедя, рака та щуку в яких – різні інтереси. І та боротьба, що зараз розпочалася між Польщею, Словаччиною, Україною це – початок боротьби за права, які ми матимемо в Європейському Союзі. Можливо краще, якщо ми пройдемо це зараз і питання буде знято.  

– Часто говорять про те, що українська економіка це – перерозподіл між бюджетними сферами західної допомоги. Чи так це насправді?

– Обсяг міжнародної допомоги з ЄС у 2023 році становив більше 17 млрд доларів США. Це – кредити, які ми повертатимемо впродовж 2032-2035 років. Обсяг допомоги зі Сполучених Штатів Америки – більше 10 млрд доларів США. Це – безповоротна допомога. Ще 14 млрд доларів США ми самі запозичили на внутрішньому ринку.

Зараз заборгованість України, як держави, становить 100% ВВП. Але для воюючої країни це насправді мало. До прикладу, США винні 150% свого ВВП. А Японія винна 250% свого ВВП. Тобто у цьому питання наша позиція – більш стійка. Заразом маємо пам’ятати, що це стало можливим завдяки міжнародній допомозі. Ми не зможемо без неї існувати навіть тоді, коли закінчиться війна. Тобто ми не зможемо своїми доходами перекрити ці витрати.

Але є один фактор, який сприятиме тому, що ми поступово будемо ці гроші отримувати. Це – страх. Вже порахували, скільки танків є в Німеччини, скільки військових є в Польщі, відтак зрозуміли, що Україна – єдина країна в Європі, здатна стримувати Росію. Тож допомога буде надходити. Яким буде обсяг цієї допомоги? Це вже компетенція уряду. Урядовці повинні переконувати партнерів у тому, що нам потрібно якнайбільше. Оскільки лише так зможемо успішно виконувати покладені на нас функції.    

Економіку витягнуть аграрний сектор, ІТ і виробництво зброї

– Поки американські та європейські партнери думатимуть щодо наступних траншів, чи маємо ми фінансовий резерв, що допоможе протриматися?

– Ми маємо 38 млрд доларів США золотовалютних резервів. Межа, коли вимушені будемо сказати, що цих резервів більше немає це – близько 18 млрд доларів США. Тобто зараз маємо 20 млрд доларів, які можемо використовувати на потреби України. Це – половина тих грошей, які нам потрібні зараз.  

– На чому керівництво держави та уряду повинні акцентувати увагу у 2024 році?

– Маємо три сфери, що витягуватимуть в майбутньому нашу економіку. Перша – сільське господарство. За це ми зараз «б’ємося» з Польщею та Словаччиною. Об’єктивно, що собівартість виробництва у нас є дешевшою, а ціна – нижчою. Конкурентно ми б могли перемогти і Польщу, і Словаччину, і всі інші країни разом взяті. Скільки нам дозволять постачати цієї сільськогосподарської продукції в ЄС це вже – інше питання.

Друга – ІТ-сфера. Вона не в найкращому становищі. Немає того росту, що був до війни. Але щойно бойові дії закінчаться, впевненість наших закордонних замовників збільшиться, відтак матимемо більше замовлень.

Третя сфера – виробництво зброї. Від неї ми нікуди не дінемося. Хоча нею потрібно було займатися активніше ще у попередній рік. Щоб воювати нам потрібно великий запас зброї. А це – дуже великі гроші.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини