Відімкнення електроенергії можуть бути після 15-20 жовтня – експерт центру Разумкова
- П'ятниця, 15 вересня 2023
Є сподівання, що цієї зими у помешканнях українців буде тепло. І «Укренерго», і ТЕС, і гідроелектростанції, і атомні станції проробили для цього велику роботу. У газосховища вже закачано 14 млрд м³ газу, хоча, можливо, ще доведеться докупити на українській біржі чи за кордоном.
Оптимістичними є прогнози і щодо наявності світла. Якщо й застосовуватимуть графіки відімкнень електроенергії, то лише на 3-4 години і то не щодня.
Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова.
Відеоверсія розмови – тут.
– Днями під контроль України повернули «вишки Бойка». У чому цінність цих об’єктів?
– Йдеться, насамперед, про дві вишки: «Петро Годованець» та «Незалежність». Це – спеціальне бурильне устаткування на морській платформі. Вишки були збудовані напередодні Революції Гідності і призначалися для збільшення видобутку газу на мілководді Чорноморського шельфу. Згідно з цими проєктами, видобуток мав збільшитися до 2 млрд м³ газу на рік.
З точки зору енергетичної безпеки України, ці вишки є надзвичайно важливими. Росія використовувала їх в якості військових об’єктів. Там розташоване розвідувальне обладнання для моніторингу ситуації як у Чорному морі, так і в повітряному просторі.
Безумовно, це – серйозний успіх нашого ГУРу. В подальшому це дозволить Україні більш впевнено почуватися у Чорному морі.
Українська енергосистема готова до зими на 8 з 10 балів
– Згідно з інформацією, оприлюдненою Кабміном, станом на серпень відремонтовано понад 60% ТЕС, «Укренерго» на майже 80% полагодило магістральні мережі, до рівня довоєнного стану вдалося відновити високовольтні підстанції. Що це означає для пересічних українців?
– Справді, усі цифри є коректними. «Укренерго» – основна українська компанія. Вона не лише забезпечує постачання електричної енергії високовольтними лініями, а й здійснює диспетчеризацію усієї енергетичної системи України.
І «Укренерго», і ТЕС, і гідроелектростанції, і атомні станції (зараз з 9 контрольованих енергоблоків працює вже 7) проробили дуже велику роботу. Усі енергетичні компанії проводять ремонтні роботи згідно з планом.
Трохи гірша ситуація із компанією «Центренерго». На жаль, їх потужності завантажені лише на 10-15% від загального потенціалу. Компанія має величезний дефіцит вугілля. Потрібно вжити серйозних заходів, аби забезпечити роботу енергетичних блоків, зокрема газомазутних блоків та закупити 500-800 тисяч тонн вугілля. Тож це – достатньо складна проблема.
– Наскільки балів, за 10-бальною шкалою, ви б оцінили готовність української енергосистеми до опалювального сезону?
– Оцінка проводиться згідно з планом, а не згідно зі станом, що був до повномасштабної війни. Система – в аварійному стані і відновити її повністю неможливо. Проте якщо оцінювати згідно з планом, то за 10-бальною шкалою це – 8 балів.
– А що зараз перебуває в кращому стані: генерація чи мережі?
– Після російських атак і енергетичні блоки (генерація), і мережі перебували у досить поганому стані. Особливо це стосувалося ТЕС. Згодом ситуація почала налагоджуватися.
Станом на зараз, вона є трохи кращою в компанії «Укренерго». Хоча за останні 4 місяці генерація на теплових електростанціях зросла більше ніж на 25% (у порівнянні з відповідним періодом минулого року). В основному це заслуга приватної компанії ДТЕК, а не «Центренерго». «Центренерго» тут серйозно відстає.
У газосховищах вже більше 14 млрд м³ газу
– Напередодні зими українці переживають чи буде тепло у домівках. А це безпосередньо залежить від запасів газу. Як ви оцінюєте динаміку наповнення газосховищ?
– За інформацією НАК «Нафтогаз», у сховищах вже більше 14 млрд м³. Згідно з планом, до початку осінньо-зимової кампанії має бути хоча б 14,7 млрд м³. Але потрібно враховувати, що із цих обсягів більше 2 млрд м³ це – природний газ, закачаний в режимі «митного складу», тобто він у будь-який момент може бути реекспортований у Європу.
Загалом ситуація – непогана. Однак «Нафтогазу» потрібно ще попрацювати і, можливо, докупити природного газу не лише на українській біржі, а й за імпортом.
– Вперше до реактору Рівненської АЕС завезли паливо не російського виробництва. Його виробила шведсько-американська компанія за участі фахівців «Енергоатому». Чи можна це вважати закінченням російської монополії?
– В Україні це – вперше, але у світі такі роботи вже проводилися. Насамперед це стосується Фінляндії та Угорщини.
Це дозволить Україні ще більше диверсифікувати поставки ядерного палива, ще менше залежати від російських поставок та посилить енергетичну безпеку нашої держави.
Світло можуть вимикати по 3-4 години на добу
– Також українці хвилюються чи буде світло. Обленерго розробляють графіки можливих відімкнень. Зокрема, повідомлення із такими графіками вже почали отримувати львів’яни. Дата початку – 1 жовтня. Чи зможемо ми пережити зиму без відімкнень електроенергії, чи уникнути цього таки не вдасться?
– Обленерго не володіє усім комплексом інформації щодо стану енергетичної системи України. Вони працюють за своїм планом і прогнозами. Усією інформацією володіє компанія «Укренерго». Тож опиратися суто на інформацію від обленерго поки що нераціонально. Доводити інформацію про ці графіки може лише компанія «Укренерго». Поки вона цього не робила.
Дефіцит справді може виникнути. Але, скоріш за все, ці відімкнення не будуть з 1 жовтня. Така ситуація може виникнути після 15-20 жовтня. Не думаю, що це будуть масовані відключення на 15-20 годин. Це можуть бути відключення на 3-4 години на добу і то не щодня. Усе залежатиме від загальної ситуації в енергосистемі.
Заразом потрібно розуміти, що цієї зими планується достатній дефіцит електричної енергії – 2-3 ГВт. Але знову ж таки, не щодня, а лише в окремі дні та години. Частково ми вирішуватимемо цю проблему за рахунок імпорту. А те, що не вдасться вирішити таким чином, буде вирішуватися через планові відключення. Ця опція буде необхідною для того, аби втримати цілісність енергетичної системи.
– Мер Львова Андрій Садовий заявив, що у Львові світла може не бути протягом 2-х місяців. Чи взагалі таке можливо?
– Теоретично все можливо. Усе залежить від рівня ймовірності цієї можливості. На мій погляд ймовірність того, що у Львові 2 місяці поспіль не буде електричної енергії – нижче 2%. У Росії дійсно є бажання зруйнувати нашу енергосистему, але сумніваюся, що в них є такі можливості. Вважаю, що скоріше в них, у Москві, буде повний блекаут, аніж у нас, в Україні.
Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 03 Жовтня
- Більше новин