Зелені чаї: види та особливості
- П'ятниця, 24 червня 2022
Зелений чай – це не просто окремий вид чаїв, це сотні сортів лише в Китаї – країні, з якої походить цей давній шляхетний напій. До речі, китайці віддають перевагу саме зеленому чаю, а не пуерам, улунам і червоним сортам, які в усьому світі називають чорними. Жителі Піднебесної мають рацію: зелений чай гідний бути лідером уподобань завдяки особливому смаку та користі.
Що таке зелений чай
Цей напій, вочевидь, знайомий кожному, адже купити зелений чай можна в будь-якому продуктовому магазині чи кафе. Але дехто навіть не здогадується, що чорні та зелені сорти мають спільне походження: врожай збирають з тих самих чайних кущів Camellia sinensis.
Різниця полягає в інтенсивності ферментації чайного листя: для виготовлення зелених сортів воно слабо окислюється, усього на 3–12%. За рахунок мінімальної обробки чай зберігає максимум корисних властивостей. Також застосовуються й інші технологічні процеси: нагрівання, скручування, просушування, які роблять смак та аромат чаю унікальними.
Зелений чай на смак та аромат
Описувати смакові та ароматичні властивості зелених чаїв – це як намагатися розглянути кожну зірку у Всесвіті – кожний сорт або купаж є унікальним. Назвемо лише загальні якості:
- сухе листя: цільне, різних відтінків зеленого, без бурих плям, запаху плісняви;
- настій: прозорий, колір різниться від лимонно-жовтого до зелено-смарагдового;
- смак: свіжий, витончений, але яскравий. У відтінках смаку залежно від сорту відчуваються лугові трави, квіти, фрукти, мед тощо;
- аромат: ніжний, квітково-трав’яний.
Користь зеленого чаю
У Китаї зелений чай здавна використовували не тільки як напій, а й як ліки від різних хвороб. Сучасні досліди довели корисні властивості зеленого чаю.
Регулярне вживання напою благотворно впливає на самопочуття і здоров’я:
- зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань;
- зміцнює кровоносні судини;
- виводить токсини;
- допомагає позбавитися зайвої ваги;
- знижує рівень холестерину;
- покращує вигляд шкіри, волосся, нігтів;
- захищає зуби від карієсу.
Щоб відчути позитивний вплив чаю на організм, достатньо випивати 1–3 чашки на день.
Різновиди зеленого чаю
Найбільше сортів зеленого чаю виготовляється в Китаї, адже ця країна – світовий лідер з виготовлення цього напою. Тому найвідоміші сорти також є китайськими: Мао Фен, Луцзин, Бі Ло Чунь. Це зелені чаї в чистому вигляді, а також популярні купажі з додаванням шматочків фруктів і квітів, наприклад, чай із жасмином, женьшенем, пелюстками троянди, цедрою апельсина тощо. Можна купити готовий зелений чай, а якщо набридне смак, то зробити неповторний купаж за власними вподобаннями, наприклад, змішати з чорним чаєм, додати висушені квіти або фрукти.
Матча – чай-порошок
У скарбниці китайських зелених чаїв є й матча – це окрема дорогоцінність. Так-так, ніякої помилки, відомий на весь світ японський чай матча також родом з Китаю. Відмінність цього виду – у тому, що сухе листя ретельно перемелюється до консистенції борошна, виходить порошковий чай.
Ще одна особливість – яскраво-смарагдовий колір напою. Секрет полягає в підвищеній концентрації в чаї зеленого пігменту – хлорофілу. Щоб зелений чай матча набув саме такого кольору, над кущами за три тижні до збору створюють тінь, що сприяє накопиченню хлорофілу.
Якщо хочеться скуштувати чогось особливого, оригінального і не схожого на звичні чорні чаї, сміливо можна обирати зелений чай. Ексклюзивні сорти з Китаю, ароматизовані фруктами та квітами чаї, матчу-чай ви знайдете в київському магазині New Tea.