Відомі львів'яни

“Відомі львів’яни”. Берта Каліх


Берта Каліх – зірка золотого століття американського єврейського театру і кінематографу. Народилася наприкінці ХІХ століття у Львові. Вивчала музику і драму у приватних школах, відвідувала заняття у Львівській консерваторії.

У 13-річному віці приєдналася до хору Театру Скарбека (тепер – Марії Заньковецької). Через рік дівчинка добре вивчає німецьку, навчається декламувати і бере участь у німецькій виставі «Я видаю заміж свою доньку», яка приносить їй шалений успіх. 

Артистичний потенціал виконавиці помічають місцеві меценати, і їй пропонують поїхати вчитися до Італії. Проте її долю змінює Яків Бер Гімпель – засновник і директор новоствореного у 1889 році Єврейського театру у Львові, який пропонує Берті бути його примадонною. І вона нею стає. 

Згодом театром починає керувати Авраам Ґольдфаден, засновник Європейського єврейського театру. Коли він приїхав до Львова, то Берта грала у всіх його виставах. Ґольдфаден пропонує їй вступити у його трупу. Вона переїжджає до Бухареста. У Румунії публіка із захопленням реагує на нову цікаву акторку.

Румунська кар’єра Берти розпочалася у 16-річному віці. Гучна кар’єра акторки викликала заздрість у конкурентів. Настільки, що ходять чутки, що суперники мають намір вбити її. Тоді вона приймає пропозицію Джозефа Едельштейна виїхати до Нью-Йорка, де стає актрисою єврейського «Таліа-театру». Так розпочалася заокеанська кар’єра львів’янки Берти Каліх. 

Вона виступала в єврейській версії Шекспіра, до того ж навіть у ролі Гамлета. Звідси й пішло порівняння акторки із іншою відомою виконавицею Гамлета тієї епохи – Сарою Бернар. Багато газет почали називати її «єврейською Бернар».

У травні 1905 року, Берта стала першою актрисою, яка успішно перейшла від єврейської театральної сцени на сцену англомовну, вона виступає й на Бродвеї.

А потім почалася епоха кінематографа: Берта спробувала себе у кількох німих фільмах у Голлівуді. Та згодом часто повертається на ідиш сцену, грає у театрах Нью-Йорка, Філадельфії та Чикаго. 

Берта Каліх померла в Нью-Йорку 18 квітня 1939 року. Її поховали на горі Хеврон, на Нью-Йоркському кладовищі. 

Театральна прима, перша акторка, котра підкорила сцени театрів Львова, а згодом Європи й Америки. Вона зіграла понад 120 ролей сімома мовами. Чудова дикція, ефектна зовнішність, харизма і талант зіграли неабияку роль у долі Берти Каліх.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь