“Відомі львів’яни”. Мартин Бубер
- Вівторок, 21 лютого 2023
Мартин Бубер – відомий єврейський філософ, релігійний мислитель і письменник, духовний лідер європейського єврейства, перший президент Академії наук Ізраїля. Він народився у Відні. Коли йому було 2 роки, батьки розлучилися і тато відвіз Мартина до дідуся з бабусею, які проживали у Львові. Тож усе дитинство Мартин Бубер провів у львівському будинку №1 на нинішній вулиці Соломії Крушельницької під першим номером.
У 14 років Мартин переселився до батькового будинку. Навчався у Віденському університеті, пізніше – у Берлінському. Ще студентом Мартин Бубер став активним прихильником об’єднання євреїв для відновлення єврейської держави.
Після завершення Першої світової виступав за добросусідське співіснування народів, ненасильницькі шляхи єднання.
З приходом до влади Адольфа Гітлера, Мартин Бубер критикував намагання відродити у Німеччині ідеологію, спрямовану на війну та домінування одних націй над іншими. Гестапо встановило спостереження за будинком філософа, через що у 1938 році він з родиною переселяється до Швейцарії, а пізніше — до Палестини.
Філософ відстоював необхідність незалежності Палестини, створення там єврейської держави, але шляхом мирного договору з арабами. У цей період друкуються основні його праці з філософії релігії та історії хасидизму.
Доклався своєю громадською та філософською діяльністю до створення держави Ізраїль у 1948 році.
У 1952 році відвідав Німеччину, де здобув численні нагороди, став одним з перших єврейських діячів, що відновили стосунки з Німеччиною після війни.
У 1963 філософ був нагороджений Еразмівською премією за вклад у духовне єднання європейських країн.
“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.