«Люди хочуть додому». Речниця МОМ в Україні про те, що найчастіше спонукає українців повертатися

Фото: Infobae

За даними звіту Міжнародної організації з міграції (МОМ), в Україні – 4 мільйони 760 тисяч вимушених переселенців. З них понад мільйон осіб вирішили повернутися назад з-за кордону. 80% з цієї категорії громадян найбільшою потребою називають фінансову допомогу.

Якими є бачення фахівців міжнародної організації щодо майбутніх сценаріїв розвитку подій в Україні; що найбільше мотивує людей до повернення; якою повинна бути допомога держави?

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіла Варвара Жлуктенко, речниця Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні.

Відеоверсія розмови – тут.

– Вже близько мільйона українців повернулися до своїх домівок. За спостереженням Міжнародної організації з питань міграції, якими є їх основні мотиви?

– Вони здебільшого збігаються, як для тих, хто повертається чи має намір найближчим часом повернутися з-за кордону, так і для тих, хто перебуває на вимушеному переміщенні на території України і також планує незабаром поїхати додому. Насамперед це – емоційні мотиви: бажання бути вдома, жити тим життям, яке було до війни, наскільки це зараз можливо. Опісля – суто раціональні, економічні фактори. Розуміння того, що вдома буде більше можливостей заробити кошти на життя.

Ми розуміємо, що люди хочуть додому

– Але багато людей повертається на ті території, де досі зберігається велика небезпека…

– Вони переживають за майно, хочуть бути на місці, контролювати, що відбувається з їхньою нерухомістю. Також людям часто складно залишатися у вимушеному переміщенні чи то в Україні, чи за кордоном. Зокрема, найближчим часом повернутися додому готові ті, хто залежить від грошових переказів своїх родичів, які залишаються в Україні. Звичайно, міжнародні організації закликають людей бути обережними. Вони не долучаються до того, щоб асистувати в таких поверненнях, але ми розуміємо, що люди хочуть на Батьківщину.

Ті ж, хто повертається в регіони, де вже можна говорити про початок відновлення, потребують як грошової допомоги, так і матеріалів для відновлення житла, пошкодженого в результаті бойових дій, ракетних обстрілів або уражень дронами.

– Власне, про матеріальну допомогу йдеться у звіті МОМ. Згідно з даними, 80% внутрішньо переміщених осіб говорять, що зараз для них на першому місці – фінансова допомога. Про які ще потреби говорять люди?

– Усі потреби можна звести до фінансів. До прикладу, людям часто потрібен доступ до ліків чи медичних послуг. Якщо говорити про ситуацію саме з внутрішньо переміщеними особами, то доволі тривожними є дані, які ми отримали під час нашого крайнього опитування. Близько 65% цієї категорії людей мають щомісячний дохід рівно або менше 4 666 гривень на одного члена родини. Це – прожитковий мінімум станом на січень 2022 року.

Це – найбільша криза з часів Другої світової війни

– Багато українців повертається. Але розуміємо, що є величезна кількість наших співгромадян, котрі досі залишаються за кордоном. Скільки їх?

– Статистику щодо людей з України, які перебувають у вимушеному переміщенні за кордоном веде управління Верховного Комісара ООН у справах біженців. За їхніми даними, за кордоном перебуває близько 6 млн людей з України. Найбільше їх проживає у Польщі, Німеччині та Чехії. Ці дані збігаються з нашими, які ми отримали опитуючи тих, хто повернувся з-за кордону. Бачимо, що саме з цих трьох країн в Україну повертається найбільше людей.

– Варваро, якщо порівнювати ті міграційні процеси, які зараз відбуваються в Україні з тими, які були під час воєнних конфліктів на територіях інших держав у 20-21 століттях, то які це масштаби?

– Це – найбільша криза з часів Другої світової війни. Тут слід говорити не про кількісні показники, а саме про масштаби. Людство вже дуже давно не стикалося з настільки значними кризами.

Допомога при поверненні, забезпечення житлом і роботою

– Очевидно, що МОМ також моделює сценарії розвитку подій. На вашу думку, як розвиватимуться події далі і що українська держава має насамперед зробити у процесах внутрішнього переміщення та з виїздом українців за кордон?

– Зараз складно прогнозувати розвиток подій. Були очікування, що підрив Каховської ГЕС спричинить масове переміщення українців. Однак бачимо, що більшість людей таки залишилася, якщо не у себе вдома, то якомога ближче до своїх затоплених домівок. Вони не полишили територію свого регіону, області.

Те, про що ми готові говорити (на основі крайнього дослідження, проведеного у травні-червні), це – оцінки кількості людей, які хочуть найближчим часом повернутися додому. З внутрішнього переміщення таких українців близько 1 мільйона. Заразом, понад 700 тисяч людей хотіли б інтегруватися у тій громаді, де вони перебувають.

Тож державі потрібно, по-перше, підтримувати тих, хто буде повертатися у місця свого проживання до війни. А по-друге, думати про можливості інтеграції вимушених переселенців у їхніх нових громадах. Саме цій категорії будуть потрібні рішення зі сталим житлом та працевлаштуванням.

Розмовляла Ярина Капітан

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини