Надання статусу «національного» Львівському історичному музею стане  відповіддю на російську агресію – Роман Чмелик

Фото: Львівський історичний музей

Львівська обласна рада  звернулась до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства культури та інформаційної політики України щодо надання статусу «національний» Львівському історичному музею. На думку депутатів, надання статусу «національний» сприятиме підвищенню іміджу Львівського історичного музею у всеукраїнському та міжнародному культурно-мистецькому просторі, престижу та популяризації української культури у світі.

Про те, що дасть музею новий статус, в програмі «Головне за день» на «Першому  Західному» розповів директор Львівського історичного музею, доктор історичних наук Роман Чмелик.

Передовсім він нагадав, що це вже друга спроба музею.

«Перша ухвала була прийнята 5 травня 2017 року напередодні святкування нашого 125-річчя. І тоді були неодноразові звернення за підписами голови облдержадміністрації Олега Синютки і голови обласної ради Олександра Ганущина до тодішнього президента і Кабміну. На жаль, не увінчалось успіхом ця ініціатива. На словах всі підтримували, але статус тоді надали Львівській філармонії, і на мою думку, заслужено», – сказав директор музею.

Друга спроба отримати статус «національного», за його словами, є відповіддю на російську агресію і на нищення нашої культурної спадщини.

«Статус «національного» одразу підносить ранг самої установи. Коли до нас приїжджають туристи і бачать, що він має «національний», це означає, що там вони зможуть ознайомитись з найвагомішими пам’ятками, які  можуть найкраще характеризувати історію, культуру цієї країни, народу, нації.

Друге, що дає такий статус – це гроші. Це зовсім інша система нарахування бюджетного забезпечення, в тому числі і зарплат.  Третє, що отримує такий музей – він стає конкурентноздатним у наших умовах. Не секрет, що є криза кадрів, особливо в культурі, де зарплати є надзвичайно низькими. Тобто, збільшення зарплати дає можливість залучити залучити більш кваліфікованих кадрів», – пояснив Роман Чмелик.

Фото: Львівський історичний музей

Він зазначив, що критерієм до отримання статусу «національного є наявність музейних колекцій загальнодержавного значення, визнання на міжнародному рівні, тобто участь у міжнародних виставках, науково-дослідних програмах, фахівці високого рівня.

«Львівський історичний музей давно відповідає цим критеріям. Йдеться лише про певну формалізацію. Чи вона буде успішною? Ми дуже сподіваємося, бо бачимо, що ворог спеціально, цільово знищив музей Романа Шухевича. Значить він розцінює це, як елемент загрози його безпеці. Тобто, мало того, що ми всі фахові критерії виконуємо, то ще йдеться про вагому політичну складову надання статусу. Ви знищили один з наших музеїв, але у відповідь ми тільки підносимо статус цього музею», – переконаний Роман Чмелик.

Історичний музей міста Львова було засновано у 1893 році. У 1940 році Історичний музей міста Львова та Національний музей імені короля Яна ІІІ (заснований у 1908 році) були об’єднані в одну установу – Львівський історичний музей. До його фондів увійшли також окремі колекції розформованих львівських музеїв, зокрема Музею імені князів Любомирських, Музею Наукового Товариства імені Шевченка, Музею Ставропігійського інституту.

На сьогодні збірки комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський історичний музей» налічують понад 370 тисяч музейних експонатів.

оренда квартири Львів

Новини