Нові правила ввезення гуманітарної допомоги. Волонтери заявляють, що це ускладнить роботу

Фото: oukr.info

З 1 грудня для благодійних організацій, які працюють з гуманітарною допомогою, змінюються правила роботи. Зокрема, фондам-отримувачам гуманітарної допомоги потрібно авторизуватися в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги за допомогою електронного підпису. Мінсоцполітики заявляє, що це необхідно, аби боротися із «схемами» та убезпечити самі фонди від проблем.

Про те, як нововведення сприймають волонтери, в ефірі програми «Головне за день» на «Першому  Західному» розповіли волонтер «Народної Самооборони Львівщини» Валерій Веремчук та членкиня робочої групи Міністерства соціальної політики з питань гуманітарної допомоги Марта Лігус.

Марта Лігус, зокрема, зазначає, що сьогодні ввезення гуманітарної допомоги обмежується лише декларацією, яку подають при митному оформленні, далі гуманітарний вантаж заїжджає в Україну і його подальша доля невідома.

«Тому з 1 грудня Мінсоцполітики хоче зробити прозорим цей процес і бачити, як рухається цей вантаж до набувача допомоги.  Вони розробили автоматизовану систему обліку гуманітарної допомоги, де громадські організації, благодійні фонди будуть формувати там декларацію. Цьому вантажу буде присвоюватись унікальний код, який подається до митного органу. Це фіксується в системі. Далі громадська організація до 15 числа наступного місяця повинна подати звіт про те, скільки цього вантажу було роздано, а скільки залишилось», – говорить юристка.

Скриншот з програми «Першого  Західного» 

Водночас волонтери вже говорять про проблеми. Зокрема, Валерій Веремчук вважає, що на ввезення «гуманітарки» буде витрачатись більше часу. Багато благодійників не готові до цього, бо їм передовсім потрібно швидко завести і передати гуманітарний вантаж. До 1 грудня не встигнуть напрацювати нову схему ні волонтери, ні саме міністерство.

«Що додається? Щомісяця – звіт до 15 числа: кому і що віддав. Це є певний час. Це є добре, бо буде відомо, хто що отримав. Що обурює найбільше? Міністерство розробило ці правила, не спілкуючись з тими, хто ці правила має виконувати. Зараз вже пішла комунікація, є робоча група, діалог. Але терміни! 1 грудня. Постанову видали 16 жовтня до обговорення. Тобто, ще потрібно кілька постанов для того, щоб воно функціонувало.

Крім того, прийнятий один законопроєкт, після підписання якого знову потрібно вносити зміни в постанову, бо є моменти, коли закон постанова по-різному трактують речі», – говорить Валерій Веремчук.

Тому волонтер вважає, що постанову можуть відтермінувати допоки не внесуть зміни в нормотворчі документи, при цьому це триватиме не 2 тижні.

Крім того, громадські активісти вже створили петицію, в якій звертаються до Президента України з проханням відтермінувати цю Постанову і наразі дати працювати паралельно і за старими паперовими деклараціями.

оренда квартири Львів

Новини