«Передбачити більш, ніж складно.» Область та Львів про те, як у нас буде зимою з транспортом

Фото: Варта 1

Які плани мають на зимовий період перевізники, чи змінюватимуться час курсування та маршрути та чи зростуть ціни – начальник управління транспорту та зв’язку Львівської ОВА Степан Рудницький та начальник управління транспорту Львівської міськради Орест Олеськів.

Суттєвих змін у перевезеннях не передбачається – Рудницький

З точки зору специфіки цьогорічних пасажирських перевезень восени та зимою суттєвих змін не передбачається. Дякувати Богові, у нас шляхопроводи, дорожнє покриття і автопарк перевізників не постраждали і перебувають у такому ж стані, як і в попередні роки. Зараз перевіряється справність транспортних засобів, проводиться закупівля зимових шин, відповідних омивачів і рідин, які використовуються у холодний період. Звичайно, що їх вартість буде суттєво відрізнятися від минулорічних.

Фото: Львівська ОВА

Усе залежить від ціни пального

– Зросли ціни на паливно-мастильні матеріали, це призвело до того, що перевізники уже підвищили вартість проїзду, чи не передбачається чергове?

– На ціну перевензень на 50-60% впливає ціна паливно-мастильних матеріалів.Очікувано, що коли йде їх тривале здорожчання, раніше чи пізніше зростатимуть і ціни на проїзд. Протягом останніх двох місяців такий підйом вартості перевезень вже відбувався. Станом на зараз середня вартість проїзду (вартість одного кілометра разом з ПДВ) складає 1 грн 55 коп. До цього підйому ціна становила 1 грн 30 грн. Якщо брати у відсотках, то вартість за проїзд не зросла на такий рівень, як здорожчало пальне. Зараз ситуація з ним стабілізувалась, немає величезних черг на АЗС і перевізникам не потрібно витрачати додаткові кошти та ламати собі голову над тим, де заправитися. Тож якщо не буде кардинального стрибку, здорожчання проїзду не повинно відбуватися.

– Як впливає на години роботи громадського транспорту комендантська година і повітряна тривога?

Комендантська година у нас зараз з 23 години до 5 ранку, а приміські маршрути ніколи після 22 години й не курсували. Тому зміни не передбачені. Стосовно міжміських перевезень то у них свій графік роботи.

Щодо сигналів тривоги, то якщо транспортний засіб пересувається поза населеними пунктами, зупинятися серед поля є недоцільним. А коли він рухається населеним пунктом, то водій повинен діяти згідно вимог, які там діють. Проте це рекомендації, а якоїсь заборони немає. Усе залежить від кожної окремої ситуації і за основу має ставитися безпека самих пасажирів.

На зміни маршрутів можуть вплинути громади

– Чи зміниться час курсування траспорту та інтервали у його роботі?

В основному залишаться без змін. Є питання нормативне на папері, а є по факту. Якщо брати нормативне – то у нас змін немало би бути. Якщо перевізник (в області їх зараз працює 51) йде на конкурс, то він погоджується з відповідними умовами та з певною регулярністю руху. Зміни можемо вносити і робимо це ми (управління) на запити органів місцевого самоврядування, оскільки саме вони є замовниками перевезень. Для прикладу, якщо через зменшення кількості пасажирів перевізник знімає транспортний засіб з маршруту і населений пункт залишається без перевезень і надходять скарги від людей – ми змушуємо порушення виправити. Не варто також виключати, що за умов воєнного часу можуть відбутися теж певні зміни.

Фото: Avtobys.in.ua

– Чи планується впровадження на Львівщині нових маршрутів або зміна вже існуючих?

Обласна автобусна мережа є «живою», тож як я уже говорив, все залежить громади. Один із маршрутів, який ми змінили, це – 131. Зробили це після клопотання громади Рясного-Руське, де з’явився новий житловий масив. А найближчий маршрут, який міг би бути продовжений, був саме 131.

Така робота постійно ведеться і по інших напрямках. Зокрема, надійшло звернення від Мурованської громади. Але там є певні питання, бо патрульна поліція і Львівська міськрада мають своє бачення стосовно курсування приміських маршрутів, їхніх заїздів на територію міста. Зокрема, ЛМР вимагає, щоб ми довозили усіх пасажирів до об’їздної дороги, а далі вони б добиралися вже міським транспортом.

Є ще поняття рентабельності маршруту, бо не може його протяжність бути лише 1-2 кілометри. Мусимо знаходити якийсь баланс.Тому інколи це все затягується.

Перевізники без ліцензій і податків

– Як боретеся з нелегальними перевізниками?

– До пандемії коронавірусу масово такого явища не було, бо автобусна мережа більш менш відповідала потребам пасажирів. Кожне село мало свій маршрут, люди знали графік роботи автобусів і послуговувалися саме ними. Під час пандемії, коли ліцензованому транспорту було заборонено виїжджати на маршрути, утворився так званий «чорний ринок» ніким не контрольованих перевезень. Однак після завершення локдаунів, коли транспорт почав повертатися до нормального режиму роботи, чорний ринок залишився. У нас є певні напрямки це: Львів – Дрогобич, Львів – Трускавець, Львів – Новояворівськ, де нелегальні перевізники не платячи податків, масово перевозять людей. В області є 1 928 населених пунктів, тому не можливо усе проконтролювати. Проводимо брифінги, спілкуємося з громадськістю, пояснюємо. Це є соціальне явище і залежить воно від свідомості людей. Необхідно, щоб до цієї справи втрутилися наші законодавці: має бути серйозний штраф і відповідальність.

Елекронний квиток впровадить інвестор

– Якою на Львівщині є сиуація з впровадженням електронного квитка?

Плануємо цього року його підготувати, а у наступному – запровадити. Адже неконтрольований обіг готівки є теж однією з найбільших проблем. Нині відповідальність за збір коштів виключно на водієві. Наступного тижня завершиться прийом пропозицій претендентів – інвесторів і до кінця року ми визначимося з переможцем, який у 2023 році буде впроваджувати електронний квиток.

В певних громадах цей процес з тією чи іншою успішністю вже триває. Зокрема, Стрийська міська рада розпочала усе значно пізніше, ніж Львів, однак вже, фактично, здійснює облік перевезення пільговиків. Виготовлено і роздано пільгові картки, а з 1 липня там триває тестовий період. Сподіваємося, що цей позитивний досвід успішно поширюватиметься у межах усієї області.

Ми пішли трошки іншим шляхом, ніж міські перевезення. Відповідне обладнання, програмне забезпечення, термінали буде закуповувати і встановлювати інвестор, який виграє конкурс.

Не плануємо підвищення оплати за проїзд – Олеськів

– В яких часових межах працюватиме міський транспорт в восени та зимою і чи збільшиться кількість транспорту?

Час роботи громадського транспорту у місті для різних видів транспорту відрізняється. Довше працюють комунальні транспортні засоби, пізніше починають і швидше завершують роботу приватні перевізники. Вранці з 6:00 – 6:30 першими на маршрут виїжджають трамвайники і курсують найдовше з усіх – аж до комендантської години.Останнє відправлення трамваїв на маршрутах пів одинадцятої вечора. Тролейбуси закінчують роботу десь о 22 годині. Останнє відправлення на маршрут комунальних автобусів здебільшого відбувається о девятій вечора.Два з них курсують дещо довше це 16 маршрут, який забезпечує зв’язок з вокзалом і 47А. З приватними перевізниками ситуація дещо гірша – зараз їхні маршрути курсують в середньому до восьмої вечора.Працюємо з ними, змушуємо продовжувати графіки. Вони вже взяли на себе таке зобов’язання, а ми слідкуватимемо, аби вони його виконали.

Фото: Ютуб lvivadm

Щодо чисельності транспортних засобів, то з першого вересня ми почали поетапно збільшувати їх кількість на автобусних маршрутах. Передбачаємо, що АТП-1 на своїх маршрутах впродовж місяця додасть 20 одиниць. Також приватні перевізники зобов’язалися повернутися до показників виходу транспорту, які були до війни. Це також близько 20 одиниць. Щодо електротранспорту,то кількість тролейбусів залишиться без змін, а трамваїв збільшиться після завершення ремонтних робіт на вулиці Степана Бандери

З пільговиками змін не буде

– Чи відбуватимуться зміни щодо пільгових перевезень?

Нічого не змінилося. Усі пільгові категорії визначені чинним законодавством, міською радою – вони чинні. Учні шкіл мають право пільгового проїзду на усіх міських видах транспорту як у будні, так і у вихідні. Студенти платять 50% від вартості проїзду в електротранспорті. Пенсіонери за віком, інваліди та усі інші пільгові категорії – без змін.

– Чи відбуватимуться зміни маршрутів міського транспорту та у перевізників?

– Теж без змін. Єдине питання, яке ми зараз опрацьовуємо, це вулиця Варшавська. Оскільки там є ініціативна група, яка просить покращити якість маршруту. Тут можливі певні зміни, але наразі ще не можемо сказати більшконкретно.

Щодо перевізників, то жодних змін не планується. У нас є чинні договори укладені на 5 років, що чинні до листопада 2023 року.

– Як здійснюватиметься підготовка транспортних засобів до осені та зими і хто це контролюватиме?

Усі повноваження покладені на такі структури як Укртрансбезпека і поліція. Ми вже мали кілька розмов з перевізниками,вони свідомі важливості підготовки транспортних засобів до холодів, для них це стандартна процедура.

– Якою є ситуація щодо палива чи не планується здорожчання проїзду у Львові?

– Паливо постачається з ЄС, зараз з цим проблем немає. Є ризики, що може зрости ціна дизеля. За аналізом, вартість витратних матеріалів за час війни зросла удвічі. Це ускладнює технічне обслуговування транспортних засобів і негативно впливає на ціну перевезень. Це серйозний чинник, який не дає розвивати громадський транспорт так, як цього хотілося б.

Загалом, ми не плануємо підвищення оплати за проїзд і якщо паливо зросте в незначній мірі будемо намагатися компенсовувати це в якісь інші способи– можливо, це буде бюджетна компенсація, бо й існуюча ціна зараз є складною для мешканців. Але якщо будуть якісь непередбачувані ситуації…

Електронний квиток в процесі

– Які кроки робляться стосовно впровадження електронного квитка?

– Усе в процесі. До цього долучаються іноземні підрядники, тож вторгнення Росії дещо ускладнило і відтермінувало його впровадження. Зараз напрацьовується варіант запуску тестового періоду для пільгових категорій – впровадження Леокарти. Дата уточнюється.

Фото: ЛМР

Це буде проанансовано заздалегідь, щоб усі мешканці, які ще не мають Леокарт встигнули його отримати. Це триває не довго. Треба прийти на Горбачевського,10 і там картку дуже швидко виготовлять. Ми запрошуємо мешканців Львова це зробити зараз і не очікувати поки з’являться черги.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини