«РФ хоче посварити нас з партнерами». Експерт про проросійську пропаганду, інтерв’ю Путіна та що робити Україні

Фото: BBC

Віктор Орбан вже вкотре критично висловився про майбутнє України, цього разу він засумнівався, що вступ України в НАТО зможе посилити захист Європи. На його думку, «Україна повинна бути буферною зоною між РФ та країнами Заходу». Раніше скандал викликали заяви угорських і румунських політиків щодо територіальних зазіхань на українські землі. Де тут робота російської пропаганди а де ні, що насправді не так з деякими політиками у сусідніх країнах, що має Україна робити за такої ситуації та як вплинуло на політиків інтерв’ю Такера Карлсона з Путіним у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» кандидат історичних наук, міжнародний оглядач Єгор Брайлян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Телекритика

Заяви політиків вписуються в російські наративи

Ми до певної міри звикли до різних заяв Віктора Орбана, однак тепер деякі політики, уже навіть з Румунії, заговорили про територіальні зазіхання на історичні території України. Чому вони дозволяють собі це робити?

– У проросійських Телеграм-каналах ще з початку 2023 розганяється теза, що західні сусіди України прагнуть анексувати українські території, зокрема йдеться про Польщу, Угорщину та Румунію.

Я аналізував медіасередовище в Угорщині та Румунії. Зокрема, в Угорщині більшість медіа контролюється Орбаном, який сформував свою медіа-імперію. Туди входять як телеканали, так і онлайн-видання. За таких умов, коли маніпулюють історією, зокрема Тріанонською травмою (тоді Угорщина втратила території, у тому числі і Закарпаття) – деякі політики-популісти намагаються грати на цьому. Разом з тим, угорці, попри різні моменти, підтримують Україну, апопулярність тих ідей, які висловлює ультраправий політик Ласло Тороцкаї є незначною – 6-10%. У Румунії наприкінці 2024 вибори і лідер ультранаціоналістичного «Альянсу за єдність румунів» Клаудіо Тарзіу спекулює на цій темі.

Усе це вписується в загальний наратив російської пропаганди. В Румунії та Угорщині немає російських «помийок» «Раша-тудей» та «Спутнік», але усе одно їх тези просуваються. А на офіційному рівні обидві країни підтримують територіальний суверенітет України.

Потрібно мобілізувати усі сили України та діаспори

В Європі поширився фейк, що нібито президент Зеленський отримав громадянство США. На чому росіяни грають, там є настільки високі антиамериканські настрої?

– Зокрема, у Словаччині такі настрої є і трохи антиамериканізму – в Чехії. Пригадую, коли аналізував вибори у Словаччині, які були 30 вересня 2023, то у багатьох Facebook-групах і на деяких сайтах зустрічалися антизахідні наративи. Цікаво, що словак, який поширив фейковий твіт про громадянство США Зеленського, взяв цю «новину» з висловлювання угорця.

І тут виникає питання – що нам робити в цій ситуації, коли РФ впливає на суспільства цих держав, щоб там були антиукраїнські настрої? Ця проблема досі не вирішена. Як на мене, то маємо краще розуміти суспільства цих держав, докладніше вивчати їхній інформаційний простір і бути там активними.

Фото: Радіо Свобода

У виборчих кампаніях наших сусідів присутня Україна – часто критикою, або використанням нашої ситуації, як у випадку з поляками. Як на це реагувати?

– Необхідно говорити про спільне завдання усіх цих держав, зокрема Вишеградської четвірки. Про те, що Центральна Європа єдина, що Україна – це серце цього регіону. Важливу роль відіграють горизонтальні зв’язки. Зокрема, під час третього Українського Центрально-Європейського форуму поляки наголошували, що має бути більш прозора комунікація зі сторони України. Погоджуюся з ними, ми не можемо зрозуміти, які там всередині держави економічні суперечки і тут важлива роль належить українській громаді в цих державах. У тій же Угорщині мешкає під 100 тисяч українців, частина з них переїхали туди після 24 лютого.

По-друге, маємо бути проактивними в плані якихось регіональних ініціатив, і наступне – пояснювати нашу війну крізь призму людських історій. Бо російська пропаганда якраз затуманює мізки людей тим, що показує якесь геополітичне протистояння НАТО і РФ. А якщо ми на польському, словацькому, угорському телебаченні покажемо, в яких надскладних умов українські фермери вирощують зерно і як тяжко ми його експортуємо, то багато питань відпадуть.

Тому в плані комунікації маємо бути проактивними, треба об’єднати аналітиків, журналістів, громадських діячів. За відгуками колег з Центральної Європи, розумію, що вони якраз потребують української перспективи цієї проблеми. Бо вони часто теж живуть у певній інформаційній бульбашці.

За демократію треба боротися

Погодьтеся, інформаційна стійкість України перевершила очікування як ворога, так і наших союзників. Там виявилися не готовими до використання демократичних інструментів у російській пропаганді?

– Тут є загальні проблеми зі сп’янінням свободою слова і демократією. Це спільні виклики для країн народної демократії, в яких не був жорсткий комуністичний режим. Там не було таких голодоморів, як Україні, тому поляки не розуміють, чому для нас зерно має таку сакральну цінність.

Фото: BBC

Але разом з тим, демократичні перетворення, які були в країнах Вишеградської четвірки і України – спільні. Суспільство цих держав очікувало, що вони будуть жити, як у демократичній Європі. Лише згодом зрозуміли, що демократія – це про процедури і правила. Там кум вже не зможе усе «порішати», а за демократію треба боротися.

Бачимо, що є проблемні моменти зі свободою слова в Польщі. Пам’ятаємо те, що відбувалося в Угорщині, коли емігрував Центрально-Європейський університет, хоча той же Орбан був стипендіатом фонду Сороса. І в цих країнах, зокрема у Словаччині був свій Кучма, який говорив вони мають бути буфером між НАТО і РФ. А зараз Фіцо солідаризується з Орбаном. Та нам слід уникати радикальних поглядів, слід розуміти, чому так відбувається і налагоджувати контакти на різних рівнях.

Треба пояснювати українську історію американській аудиторії

– Яскравим прикладом, так званої гібридної інформаційної війни РФ, стало інтерв’ю Такера Карлсона з Путіним. Він використав одну з переваг демократичного суспільства, де дають право голосу кожній стороні конфлікту…

– Історик Олександр Алфьоров, який вивчає середньовічну історію України і зараз воює в ЗСУ, сказав цікаву річ, яку мало, хто в Україні зауважив.Йдеться про те, що основний акцент Путін у цьому інтерв’ю зробив на релігії, віннеодноразово говорив про утиски УПЦ МП в Україні. Це було розраховано якраз на консервативну аудиторію на півдні США і тут основний урок для України в тому, що маємо працювати інформаційно не лише з політиками, конгресменами, аналітиками, але і громадськими і релігійними організаціями. Саме у південних регіонах США розташовані основні оборонні заводи і там виробляють озброєння, яке надають Україні.

Фото: Голос Америки

Якщо підемо в американський народ, то так само будемо грати вже на полі Карлсона і Трампа. Це ще один дзвіночок – маємо краще пояснювати українську історію для американської аудиторії. Необхідний якісний англомовний контент, зокрема в Ютубі та Інстаграмі на цю тему. Бо у США мало знають, яким було християнство в Україні. Та й в Україні мало, хто досконало знає нашу історію і те, як наша церква була підпорядкована Москві наприкінці 17 століття. Маємо самі у цьому розібратися і тоді пояснити американцям.

Це інтерв’ю однозначно нашкодило репутації України – це ще одне підтвердження, що історія є одним зі стовпів пропаганди. Постійно наголошую, що в основі будь-якої інформаційної політики і стратегічних комунікацій маємо опиратися саме на цю науку. Беремо Угорщину і її травму Тріанону – це історична проблематика. Польщу – Волинська трагедія, Друга Світова війна, Румунію – Північна Буковина. Історія часто маніпулюється диктаторами і використовується в геополітичних цілях. Єдиний вихід – Україна має більше і краще популяризувати її за кордоном.

Заяви Трампа і правильні, і дешевий популізм

Експрезидент США Трамп договорився до того, що боржників НАТО не потрібно захищати, а навпаки, слід заохочувати РФ нападати на них. Якого ефекту він цим добився?

– Європейці розуміють, якщо Трампа оберуть президентом США, то це матиме вплив на НАТО. Нагадаю, на Саміті Альянсу в Уельсі у 2014 було затверджено, що через 10 років кожна з країн НАТО має витрачати мінімум 2% свого ВВП на оборону. Коли Трамп був президентом, то постійно кричав на Столтенберга і говорив, що Європа будує Північний потік-2 та торгує з росіянами.

Тож, з одного боку, його заяви про витрати на оборону, це правильно. А з іншого – це дешевий популізм, який підриває єдність в НАТО. Бо Україна після 24 лютого об’єднала Альянс, всередині якого довгі роки не було консенсусу, як далі рухатися.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини