Відомі львів'яни

Анджей Жулавський


Анджей Жулавський – класик польського та французького кіно, майстер інтелектуальної кінофантастики і кіноеротики – народився у Львові у 1940 році.

 У 1941-му Львів окупували німці, а в 45-му його батько Мирослав Жулавський, письменник і дипломат, вивіз сім’ю до Франції, потім до Чехословаччини і тільки у 1952-му вони повернулися до Польщі. 

У кінці 1950-х років Жулавський навчався в паризькій кіношколі, потім працював асистентом режисера Анджея Вайди.

***

Повнометражний фільм Жулавського “Диявол” заборонили у радянській Польщі. Тоді ж його запросили працювати до Франції, де він зняв картину “Головне – любити” (1975), що прославила його. Цей успіх добре вплинув на польську владу, і Жулавському дозволили знову працювати на батьківщині, однак прихильність ця була недовгою. 

У розпал виробництва фантастичної картини «На срібній планеті» зйомки були припинені через вказівку тодішньої міністерки культури радянського союзу Катерини Фурцевої, яка приїхала до Польщі. І фільм поклали на полицю на десятиліття. Міністр кінематографії Польщі тоді позбувся своєї посади, а режисера Жулавського позбавили польського громадянства і під загрозою переслідування за розтрату казенних грошей на «ідеологічно шкідливий» фільм був змушений емігрувати до Франції.

***

Виїзд з невдячної Польщі для Жулавського став лише черговою сходинкою до світового визнання. У Франції він зняв свою найвідомішу і найбільш пронизливу картину “Одержимість” та інші кінострічки. Його цивільною дружиною стала висхідна кінозірка Софі Марсо.

***

Жулавський — майстер психологічної драми та екстремального кінематографа. Він мав успіх переважно серед європейської артхаусної аудиторії. Його дикі, образливі та суперечливі картини отримали нагороди на різних міжнародних кінофестивалях. Анджей також написав кілька романів.

***

17 лютого 2016 року славетний режисер Анджей Жулавський помер у лікарні у Варшаві від раку.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь