Маємо вийти на правобережжя Азовського моря. Олег Жданов про перспективи українского наступу

Фото: ЗСУ

Відбулася знакова подія – Збройні Сили України звільнили частину території, яка перебувала під окупацією ще з 2014. Йдеться про село Старомихайлівка у Мар’їнському районі – це близько 500 метрів. Що відбувається на фронтах, наскільки імовірними є ворожі теракти, яким є завдання першого етапу нашого контрнаступу та що відомо про виробництво російських ракети – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олег Жданов.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Главред

Ми, безперечно, просуваємося вперед

– Що зараз відбувається на фронтах Донбасу, яка звідти надходить інформація? Бо щодо Куп’янську і Лиманського напрямку, за інформацією від Генштабу, там вдалося призупинити наступ росіян. Яка ситуація на цій ділянці фронту?

– Так, дійсно, нам вдалося там локалізувати наступ і навіть на деяких ділянках, контратакувавши, відновити положення. Що стосується інших ділянок, то тут ми маємо успіх на Бердянському і Мелітопольському напрямках. Ми, безперечно, просуваємося вперед і звільнення територій на Донеччині, окупованих ще у 14 році, є знаковою подією. Це сталося між Авдіївкою і Мар’їнкою, на найскладнішій ділянці фронту, де ми в основному ведемо оборонну операцію. Там ворог не припиняє своїх наступальних дій на наші позиції.

Фото: Сирськй, Телеграм-канал

– Щодо нашої контрнаступальної операції, генерал Сирський дав інтерв’ю «The Guardian» і розповів, що усе ще попереду: «Наші основні сили ще не брали участі в бою. Зараз лише промацуємо слабкі місця в обороні ворога». Про що йдеться?

– Про те, що зі сформованого нами резерву для контрнаступальної масштабної операції, ми задіяли в бойових діях лише три бригади. Щодо кількості бригад загалом існує різна цифра. Одні кажуть, що їх 12, інші – що 20. Тому, фактично, це дійсно перевірка обороноздатності російських військ на ділянці фронту від Вугледару до Каховського водосховища. Генеральний штаб проводить оцінку противника і намагається визначитися з напрямком головного удару.

– Основна маса інформації так званих російських воєнкорів стосується Роботине. В чому особливість цього населеного пункту?

– Справа в тому, що якщо росіяни втратять Роботине, то тоді далі ми зможемо зрізати Времіївський виступ. Там на Рівнопіллі залишився лише один населений пункт, на якому тримається оборона цього виступу. Тому там точаться дуже жорстокі бої, але наскільки знаю, ми маємо частковий успіх. Продовжуємо потрохи рухатися вперед.

Другого Чорнобиля не буде

– Ще одна актуальна тема – Запорізька АЕС. Окупанти на півночі Криму провели навчання працівників мнс РФ, у тому числі відпрацьовували ймовірні радіаційні наслідки. За яких обставин росіяни таки наважаться на теракти на «Кримському Титані» та ЗАЕС, про які попереджає ГУР України?

На «Кримському Титані» біля 200 тон аміаку та, наскільки я ознайомився з коментарями фахівців, це не несе загрози масштабного лиха. Так, це забруднення, але ця ділянка буде не надто великою. Що ж стосується ЗАЕС, то хоча тут є загроза витоку радіоактивних речовин, але потрібно розуміти, що другого Чорнобиля не буде, бо там інший тип реакторів. Вони більш безпечні ніж чорнобильські.

До слова, наше МВС в певних територіальних громадах проведе навчання стосовно евакуації і забезпечення безпеки громадян при ймовірному витоку радіоактивних речовин. На жаль, судячи з поведінки РФ, не можемо виключити того, що вони підірвуть сховища з відходами або зроблять щось з реакторами. Тому маємо готуватися до найгіршого сценарію.

Фото: The New Statesman

Удар по Чонгару – це суттєве порушення логістики

– Україна вдарила по мосту у Чонгарі – наскільки важливим є цей інфраструктурний об’єкт і в чому була ціль цього удару? Чи може це вплинути на доставку боєприпасів ворога?

– У цьому районі також був склад росіян оперативного рівня, який після влучення дуже довго детонував. Для того, щоб його відновити знадобиться набагато багато часу і затрат, як фінансових так і матеріальних. Вантажівки з боєприпасами через цей міст зараз не проїдуть.

Щодо понтонної переправи, то там швидкість пересування дуже мала. Ми будемо контролювати цей перехід через протоку, а ворог буде намагатися відновити там сполучення. Це суттєве порушення логістики.

Фото: росЗМІ

Санкції ЄС проти тих, хто допомагає РФ обходити санкції

– Пане Олеже, Головне управління розвідки прогнозує, що активні бої на фронтах триватимуть протягом трьох наступних місяців і тоді стане зрозумілим, які сили залишаться у росіян на осінньо-зимовий період. Які основні завдання перед нами зараз стоять?

– Ми повинні за ці 2-3 місяці вийти на правобережжя Азовського моря. Якщо вийдемо на Азов, можна буде вважати, що стратегічна мета першої хвилі контрнаступу виконана.

– За даними нашого ГУР, виробництво росіянами ракет «Калібр» та Х-101 зросло у 3-4 рази, порівняно з початком їхнього широкомасштабного вторгнення. Як вони спромоглися на такі показники? Як щодо прогнозованого експертами зменшення масових обстрілів України?

– Масовані обстріли по обсягу застосування ракет зменшилися – це факт. На сьогодні в медіа просторі вже з’явилося розслідування журналістів України і Казахстану про те, як і що постачають РФ в обхід міжнародних санкцій Казахстан і Киргистан. А ще є Грузія, Вірменія і Туреччина, які надають РФ те, чого їй не вистарчає для виробництва ракет. От звідси в РФ зараз такі потужності.

Європейський Союз уже прийняв 11-й пакет санкцій, який відрізняється від попередніх тим, що якраз б’є по тих, хто допомагає РФ обійти раніше введені обмеження. Зокрема, перерахованих мною держав.

Фото ілюстративне: ЗСУ

Склалося враження, що Шойгу не знав про що говорить

– В росЗМІ напередодні подій з «Вагнером» дуже часто з’являвся Шойгу. Він робив різні заяви стосовно того, як будуть розвиватися події у цій війні. Зокрема сказав, що міноборони РФ до кінця червня сформує так звану резервну армію. Що про це відомо?

– Я уважно прочитав цю заяву і хочу сказати, що у ній не вистарчає логіки, бо він плутався у назвах частин: почав з армії, а закінчив армійським корпусом. Cплутав нумерацію дивізій з нумерацією армії – повний сумбур. Склалося враження, що Шойгу не знав, про що говорить.

Однак я у жодному випадку не применшую ступінь загрози російських військ, знаю, що вони проводять мобілізацію та набір на контракт. З доповіді Шойгу, це 114 тисяч контрактників і 52 тисячі добровольців. Добровольці це швидше за все «зеки», яких набрали по в’язницях, а контрактники – ті, кого вони змогли навербувати з початку року. Маємо розуміти, що вони десь за місяць-два можуть з’явитися на лінії фронту. Наразі не зрозуміло, у якій якості та з яким озброєнням.

Фото: росЗМІ

В Україні потрібно провести ревізію з воєнкомами

– А які є складнощі у нашій мобілізаційній кампанії?

– У нас проблема з територіальними центрами комплектування. Там потрібно ретельно розбиратися з воєнкомами і зі списками військовозобов’язаних – де вони перебувають, хто приходив, а хто ні до військкоматів. Потрібно провести ревізію у цьому питанні і тоді будемо розуміти, що коїться з нашою мобілізацією.

Наскільки знаю, на сьогодні частини резерву сформовані, але ніхто мобілізацію не відміняв і люди потрібні для поповнення втрат в частинах, які воюють.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини