«Не розумію, чому ми тільки беремо кредити на автобуси». Ігор Зінкевич про запуск у Львові міської електрички


Чи можливо у Львові таки запустити міську електричку і що для цього треба – у розмові з головним лобістом цього проєкту, депутатом Львівської міськради Ігорем Зінкевичем. 

Ксенія Павлишин, ведуча: Чому проєкт міської електрички – це важливо?

Ігор Зінкевич: У Львові вузькі вулички і вони не дуже пристосовані для транспорту і громадського, зокрема. Потрібно шукати альтернативні можливості.

Окрім того, за Австро-Угорщини було збудовано дуже розгалужену колійну систему. Кожен львів’янин знає про неї і вона зараз не є до кінця задіяна. Тобто «скелет» у нас вже існує.

Однак з Львівської міськради, окрім канатної дороги на Високий замок, жодних інших пропозицій не має. Також постійно беруться кредити, щоб купити нові автобуси. Це мене дивує, бо так проблему не вирішити.

– Тобто, якщо б ми таки наважились впровадити міську електричку, то не треба би було все починати з нуля?

– Основна гілка вже є. Але є питання з’їзних колій – майданчиків, де буде посадка-висадка пасажирів у «шатлбаси».

Також потрібно подумати над прибутковістю, бо коли у 2009 році запустили міську електричку, то тоді було 1 млн 200 тис. збитків. Тому потрібна співпраця між Залізницею і Львівською міською радою.

– Як давно ви займаєтесь цим питанням?

– Ще з 2018 року я працюю над проєктом рейкового автобусу. Пропонував його кільком міністрам транспорту: у 2019 – Володимиру Омельяну, у 2020 – Владиславу Криклію, коли обговорювалася можливість запроваджувати міську залізницю у Києві та Харкові. Один з них якось прямим текстом мені сказав: «А чому місто не звертається з такою пропозицією?»

І це дійсно не правильно, коли депутат робить запити, старається реалізувати задум, щоб був альтернативний транспорт, а місто – мовчить.

Я не розумію, чому цим не хочуть займатися.

[media=2735]

– Міськрада наполягає, що буде вкладати кошти в покращення існуючої транспортної системи, а не гнатися за новинками.

– Ми, на жаль, не можемо Львові багато з цим зробити. Не вдасться розширити вузькі вулиці і збільшити їх пропускну можливість. Питання альтернативності завжди буде актуальною. Канатна дорога, яку дуже піарила міська рада, – це проєкт про дещо інше.

Чому рейковий автобус на часі? Бо з 2021 року ми вже Львівська територіальна громада. Це збільшує відстань маршрутів, потрібно прорахувати вартість кілометру перевезення, ціну того ж самого квитка.

Також скоро у нас буде електронний квиток, який дає три основні переваги. Перше – це можливість контролювати пасажиропотік, друге – це інспектори, які будуть перевіряти безпосередньо перевізника і третє – водій не буде відволікатися на те, щоб брати плату за проїзд.

Можна було б об’єднати підготовку до введення електронного квитка у місті з переговорами з Залізницею. Тільки треба на це бажання.

[media=2732]

– Тобто співпраця міської влади і Залізниці плюс електронний квиток, дозволить запустити «шатлбаси»?

– Місяць тому за сприяння нардепів була організована зустріч з Залізницею щодо «рейкового автобуса». Там сказали, що в них немає людей, аби контролювати цей процес, оплату праці. Вони можуть віддати колію в користування, але хочуть побачити зміст у цьому проєкті.

Якщо місто бере на себе електронний квиток і контроль, то є предмет розмови з Залізницею щодо використання їхньої інфраструктури.

– Які переваги/недоліки?

– Відкрийте карту Львівської ОТГ і ви одразу зрозумієте, що таким чином ми можемо вирішити питання перевезення пасажирів. Зменшується кількість комунального транспорту, який треба закупити. Уникаємо проблеми корків. Згадайте, скільки часу займав рейс у 2009 році від Сихова до Підзамче – до 15 хв. Розумієте, наскільки зростає мобільність львів’ян.

В Києві пішли по цій програмі і там планують наземне метро. У Чернігові вже заявили, що вони можуть виготовляти «рейкові автобуси». Мабуть, і на «Електроні» могли б взятися за це.

Щодо недоліків, то поспілкувавшись з Залізницею я зрозумів, що один з них – це те, що 30% полотна є одноколійним.

Окрім того Львівська залізниця теж використовує його, тому навряд чи вдасться випрацювати повноцінний графік роботи такого транспорту. Однак у Залізниці є проєкт створити південну об’їзну і тоді вантажному та пасажирському транспорту не буде потреби заїжджати в центральну частину міста.

Ще один недолік – у нас не всі колії електрифіковані. Над цим усім треба ще попрацювати.

[media=2734]

– За якими маршрутами курсуватиме колійний автобус. Знаю, що у вас уже є такі напрацювання.

– Я прорахував кілька маршрутів. Це Зимна Вода, яка має колію до Підзамче. Можемо її пустити далі на Сихів.

Наступна станція: Сихів – Підзамче. Далі: Сихів – Підзамче – Рясне. А також Рясне – Підзамче – Тракт Глинянський.

Також цим проєктом можна буде вирішити питання транспортного сполучення Кривчиць та Малоголоскіської, адже туди теж є колія.

– Але чи буде можливість пересісти на інший вид транспорту.

– В нас є велика станція «Підзамче», яка в кілометрі від центру міста. Там можна створити перехоплюючу станцію, звідки будуть йти пасажиропотоки у різні частини міста.

– І на закінчення, коли цей проєкт можуть реалізувати?

– Скажу так, є ті, хто мене підтримують. Не знаю, коли це може статися. Я над цим працюю, міська влада – ні. Поки буду депутатом, то все робитиму, аби цей проєкт впровадити у Львові.

Як перший етап можемо разом з впровадженням електронного квитка запустити міську електричку з Сихова на Підзамче і показати її не збитковість.

Андрій Вихопень, за матеріалами інтерв’ю на «Першому Західному»


оренда квартири Львів

Новини