На Великдень в Ірландії смакують традиційними булочками та ховають шоколадні яйця – Софія Грабінська

Фото: Ukr.media

В Ірландії зараз проживає більше 50 тисяч українців. Тут наші співгромадяни не обділені ані соціальною підтримкою держави, ані моральною підтримкою самих ірландців. Завдяки їхній гостинності, українці мають змогу двічі святкувати Воскресіння Христове. Перший раз – з ірландськими друзями, а другий – в українській спільноті.

До речі, паски ірландці не печуть. Проте не уявляють урочистість Воскресіння Христового без особливих традиційних булочок з корицею та родзинками.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповіла Софія Грабінська, львівянка, котра з початком повномасштабного вторгнення переїхала до ірландського Дубліна.

Відеоверсія розмови – тут.

Скрін з відео: Перший Західний

– Чому з початком повномасштабного вторгнення ви разом із сином виїхали саме до Ірландії?

– Насамперед, через мову спілкування. Мовою спілкування є англійська. А оскільки Ірландія – у Євросоюзі, туди було досить легко потрапити. Ірландці – прекрасний народ. Вони дуже схожі на українців, особливо на галичан. Традиції, мова спілкування, комунікація, – у всьому вони дуже милі люди.

– Цьогоріч Воскресіння Христове в Ірландії відзначили 9 квітня. Які традиції святкування притаманні ірландцям?

– В Ірландії більшість є католиками і дотримуються релігійних канонів саме цієї Церкви. Одним із дуже важливих днів для ірландців є Страсна П’ятниця. У цей день вони дотримуються строгого посту та обов’язково йдуть до храму. А в День Воскресіння Христового велику увагу приділяють саме Великодній Месі.

https://youtu.be/–T9iDHAoS1E

Пасок ірландці не печуть

– А чи печуть в Ірландії паски?

– Пасок у них немає. До свята ірландці готують традиційну випічку. Це – маленькі булочки з корицею та родзинками. Зверху на кожній булочці із борошняної суміші чи глазурі роблять хрестик. Ці булочки символізують розп’яття і Воскресіння Ісуса Христа.

А ще, невід’ємним атрибутом свята є яйця. Переважно це – шоколадні яйця. Зазвичай, дорослі ховають їх у будинку, квартирі чи на подвір’ї. А діти шукають.

Фото: Ірландія

– А особисто ви цьогоріч святкували Великдень 9 квітня, чи святкуватимете 16 квітня?

– Ми святкуємо Воскресіння Христове двічі. Перший раз – разом з нашими ірландськими друзями, котрі ставляться до нас дуже щиро та приязно. Вони запрошують нас на святкові меси, залучають наших дітей до розваг і пригощають шоколадними яйцями.

Але більшість українців, котрі перебувають в Ірландії, об’єднуються у спільноти. Їм надають можливість провести у церкві Великоднє богослужіння.

Тут, у Дубліні, така ж ситуація. Українські жінки зібралися разом і напекли пасок. У суботу, 15 квітня, ми освятили їх у Дублінській церкві. А в День Воскресіння Христового будемо мати святкове богослужіння.

У Страсну П’ятницю ірландці не вживають їжі

– Коли ірландці уже святкували Великдень. В Україні освячували вербу. А чи є Вербна неділя у них?

– У неділю, що передує Великодню, в ірландців є Palm Sunday (Пальмова неділя). Значення свята – таке ж, як і нашої Вербної неділі. Але для ірландців воно не настільки важливе, як для українців.

– До речі, українці особливого значення приділяють Великому посту. Чи й для ірландців це – час особливої духовної переміни?

– Ірландці дотримуються строгого посту в Good Friday, а саме у Страсну П’ятницю. Протягом цілого дня вони не вживають їжі. І лише ввечері їм дозволено з’їсти трішки булочки і зробити 3 ковтки води. Це – класична традиція, однак сучасні ірландці вже менше її дотримуються.

Фото: Ірландія

Ірландці надали українцям можливість бути на рівні

– Ви зауважили, що ірландці – дуже привітні та гостинні. А як вони сприймають війну в Україні?

– Ірландці дуже багато говорять про це і співчувають нам. Зважаючи на історичні події, що відбувалися між Великобританією та Ірландією, вони дуже добре розуміють наші емоції і наш біль. Ірландці підтримують українську націю і очікують, що війна закінчиться якомога швидше.

– А як в Ірландії ставляться до біженців з України? В яких умовах проживають там наші громадяни?

– Ірландці надали українцям можливість бути на рівні. Тобто, ті соціальні виплати і допомоги, які отримують українці тут, є на рівні з ірландцями. Відповідно до цього, українці повинні дотримуватися ірландського законодавства.

Ірландці намагаються забезпечити усіх українців житлом. А оскільки країна є досить маленькою, то зробити це досить важко. Тому різні люди перебувають в різних умовах. Все залежить від того, з ким ви приїхали, чи є у вас діти, чи є сім’я. Переважно усі забезпечені: мають змогу проживати в нормальних, комфортних умовах, мають доступ до праці та медичних послуг, діти можуть повноцінно навчатися у школах і за потреби вивчати мову.

З квітня Ірландія змінює умови перебування для українців. Вони стають більш жорсткішими. Оскільки українці вже мали час адаптуватися, тож можуть подбати про себе більш самостійно.

Фото: Українці в Ірландії, Фейсбук

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини