«Найбільш імовірним є компроміс 50/50». Галина Васильченко про те, чи заберуть у громад ПДФО
- Вівторок, 12 вересня 2023
Напередодні ухвалення держбюджету-2024 Міністерство фінансів України запропонувало нововведення, яке суттєво вплине на стан місцевого самоврядування. Планується повністю забрати у місцевих громад податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з грошового забезпечення військовослужбовців та правоохоронців. Робиться це задля посилення обороноздатності країни.
За статистикою, обласний та місцеві бюджети Львівщини за 8 місяців цього року скерували понад 3 млрд гривень на підтримку військових формувань і потреби внутрішньо переміщених осіб.
Чи потрібне це нововведення; хто є його ініціатором; яку саме частину ПДФО можуть забрати – у програмі АНТИтокШОУ Галина Васильченко, народна депутатка, членкиня комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Відеоверсія розмови – тут.
Мінфін хоче усі 100% ПДФО забрати у спецфонд
– Чия це насправді ідея забрати ПДФО військових в громади і чому вона виникла?
– Я про це запитала одного із заступників міністра фінансів, який відвідав засідання нашого комітету. Бо з одного боку, звучить багато запитів від громадськості та активістів про іноді нецільове використання коштів військового ПДФО. З іншого, голови громад і адміністрацій теж хочуть зрозуміти, як планувати свої бюджети на 2024. Урядовець підтвердив, що ужезараз, при розробці проєкту бюджету на 2024 рік, готуються зміни, аби усі 100% ПДФО забрати у спеціальний фонд. Ці кошти будуть використовуватися суто на потреби армії.
За даними Асоціації міст України, 45% усього військового ПДФО за 8 місяців було використано на потреби армії. Знаю, що багато громад домовилися з військовими частинами, які зареєстровані на їхній території, що вони не менше 50% ПДФО, скеровують на потреби армії. Також з цих коштів допомагають сім’ям, чоловіки чи жінки з яких воюють, або хтось перебуває у полоні. Фінансують внутрішньо переміщених осіб.
Такою є ключова позиція громад. Але вони розуміють, що через негативні історії, які цього року відбулися (овочерізки і усяке інше), це питання потрібно врегулювати. Тому є консолідована позиція, зробити 50/50: 50% обов’язково на допомогу армії, решта – на потреби громади.
– Тобто, Уряд пропонує забрати усе, а депутати говорять розподілити усе порівну…
– Так. Щоб усе було зафіксовано і у громад був обов’язок підтримувати ті військові частини, які є юридично зареєстровані на їхній території. Децентралізацію однозначно потрібно зберегти.
Важливий момент – є громади, які залежали від ПДФО військових ще до повномасштабного вторгнення.
– Наскільки ймовірно, що усе таки ініціатива уряду буде втілена у проєкт держбюджету і в громад заберуть усе ПДФО?
– Складно зараз спрогнозувати. Уряд налаштований дуже рішуче. Наскільки я знаю, у президента також є чітка позиція щодо цього. Але нагадаю, минулого року пропозиція уряду була аналогічнаі вже у сесійній залі депутати відстояли, щоб ПДФО залишалося у громадах. Зараз найбільш імовірним варіантом є компроміс 50/50.
Необхідно врегулювати законодавство
– У Верховній Раді України зареєстровані законопроекти 9559-д і 9560, які мали би вирішити ці питання. Місцеві громади повинні розуміти, що їхні очільники сядуть за грати через нецільове використання коштів, оскільки Державна аудиторська служба дає негативні висновки на ті чи інші витрати. Чи будуть ухвалені ці документи?
– Вониє в комітеті місцевого самоврядування. Мій колега Роман Лозинський був одним з їх ініціаторів. Наразі їх не виносять у сесійну залу, тому не готова відповісти чи до ухвалення бюджету їх проголосують. Моя позиція – ці законопроєкти правильні і їх потрібно підтримати, оскільки часто відповідальне місцеве самоврядування, яке хоче допомагати армії, не могло виконувати належним чином свої повноваження у частині допомоги військовим.
Це потрібно врегулювати. Якщо законопроєкти винесуть у сесійну залу, однозначно їх підтримаю.
Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 13 Вересня
- 12 Вересня
- Більше новин