Найбільша дитяча онкоклініка Європи прийняла на лікування 95 українських дітей – Роман Кізима
- Вівторок, 05 вересня 2023
Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр підписав меморандум про партнерство з Центром дитячої онкології у Нідерландах, що є найбільшою дитячою онкоклінікою Європи.
Така співпраця дасть можливість іноземним фахівцям-онкологам частіше приїжджати до Львова, оперувати маленьких пацієнтів, проводити консультації, читати лекції медикам, а нашим лікарям проходити стажування у Нідерландах та набиратися досвіду в іноземних колег.
Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Роман Кізима, директор Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Відеоверсія розмови – тут.
– Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр підписав меморандум про партнерство з нідерландською клінікою. У чому особливість такої співпраці?
– Ми підписали меморандум про партнерство з найбільшою дитячою онкоклінікою Європи – Центром дитячої онкології Принцеси Максіми у м. Утрехті. Це – об’єднана дитяча онкологічна лікарня. Усі фахівці цього напряму працюють саме там. У нас були попередні контакти із цим медзакладом на особистому рівні. Вони прийняли на лікування 95 українських дітей. Це – дуже багато. Відтак, швидко відгукнулися на партнерство.
Директори запевнили нас, що Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр зацікавив їх не лише в контексті співробітництва під час війни. Йдеться про наукове співробітництво, освіту наших медиків та спільні, великі інфраструктурні проєкти, фінансовані ЄС, Україною та низкою ґрантів. Їх цікавлять великі медичні центри у східній Європі і ми відповідаємо цим критеріям.
Наші лікарі стажуються у Нідерландах
– А як виглядатимуть ці спільні інфраструктурні проєкти?
– Зазвичай інфраструктурний проєкт передбачає і освітній компонент, і науковий. Інфраструктурна складова залишається на розсуд «біднішого» фінансового партнера, себто нас, партнерів з Угорщини, Словаччини, Чехії, а наукова, менторська роль надається великому центру, зокрема Нідерландам.
– Чи приїжджатимуть до Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру іноземні медичні фахівці?
– Насамперед хочу зазначити, що вже 7 наших лікарів поїхали стажуватися у Нідерланди. Також у нас є цільові проєкти в межах яких будуть запрошуватися медичні фахівці. До прикладу, ми вивчаємо пухлини головного мозку, відповідно будемо запрошувати групи лікарів, котрі спеціалізуються саме на цих захворюваннях. Їхня мета – чесний аудит, вивчення того, що в нас так, що не так і що потрібно поліпшити.
Іноді це – фахівці, запрошені для проведення операцій чи освітнього очного курсу.
Пацієнтів зі СМА забезпечуємо ліками та супроводом
– З якими найбільшими проблемами стикаєтеся під час роботи?
– У нашому центрі – багато напрямів. Ми лікуємо дітей із орфанними захворюваннями, що характеризуються тяжким, хронічним, прогресуючим перебігом, супроводжуються дегенеративними змінами в організмі та становлять загрозу для їхніх життів. Відтак, нам постійно потрібні медикаменти, а також впевненість у достатній кількості працівників. До речі, ми швидко відреагували на воєнну загрозу та налагодили кадровий потенціал. Принагідно хочу відзначити, що держава також добре забезпечує лікарню.
– Минулоріч ТРК «Перший Західний» і Радіо «Перше» допомагали збирати кошти на найдорожчий укол для львів’янки Вікторії Полюги зі спінально м’язовою атрофією (СМА). На той час держава не забезпечувала ліками від цієї хвороби. Зараз процес начебто зрушився. Наскільки це полегшить роботу вашого медзакладу?
– У таких ініціативах ми завжди намагаємося перейти від думки «врятуй одного» до напряму «зроби систему». Адже Вікторія – не остання дитина із таким захворюванням. Відтак ми створили мультидисциплінарну групу по лікуванню СМА. Зараз у нашому центрі лікується близько 20-ти таких дітей. Не всі вони потребують уколу за 2 млн євро, але всім необхідне дороговартісне лікування. За останній час Львівська обласна влада виділила на це, приблизно, 10 млн грн. Таку ж суму виділяє виробник ліків. Відповідно можемо забезпечити наших пацієнтів медпрепаратами та супроводом медичних фахівців.
Співпраця з міжнародними інституціями (лікарнями, виробниками) дає пацієнтам шанс швидше отримати ліки, аніж коли їхні сім’ї та родичі збирали б кошти самостійно, з допомогою доброчинців чи місцевої влади. Тобто, коли відбувається концентрація ресурсів в одному місці, починає працювати система. Перші кроки вже є. Поки не йдеться про мільйони євро, а про мільйони гривень. Але це – добрий початок.
1560 онкохворих дітей поїхали на лікування за кордон
– За час повномасштабного вторгнення Росії, центр скерував на лікування за кордон 1400 дітей. Вони поїхали у європейські клініки разом із рідними. Чи стежите за їхніми долями зараз?
– У нашому реєстрі зазначено 1560 онкохворих пацієнтів, які виїхали відповідно до діючої програми на лікування за кордон. Такого прецеденту в історії дитячої медицини ми не знаємо. Про це писали у багатьох відомих журналах.
Ці діти виїхали до Польщі. Проте у Польщі на лікуванні залишилося близько 400 пацієнтів, інші були розприділені поміж 18-ма країнами світу. Розподіл відбувався за принципом, скільки клініка могла прийняти, скільки дітей туди і їхало.
Звісно, реєстр передбачає контакти з цими пацієнтами. За це відповідає Благодійний фонд «Таблеточки», а також благодійні фонди та уряди на місцях. Саме вони забезпечують комунікацію та постійну підтримку. На превеликий жаль, не всіх дітей вдалося вилікувати. Ми допомагали повернути сім’ю з тілом до України. Дехто після лікування повернувся, дехто повернувся і доліковується на Батьківщині, декого підтримуємо консультативно.
– Коронавірус, а опісля війна негативно позначилися на здоров’ї дітей. Чи можете виокремити додаткові негативні тенденції, пов’язані із цим?
– Зараз усі говорять про психічне здоров’я. Тож очевидними є ментальні проблеми, тривожні розлади, неспокій. Це призводить до розвитку інших захворювань. Із війною зменшилися можливості лікувати цих дітей. Тобто зараз вони можуть загинути від захворювань, які раніше можна було б вилікувати на місцях. Відтак маємо дві проблеми: розлади психічного здоров’я і обмежений доступ до медичної допомоги. Окрім того, не слід забувати і про воєнні травми та потребу в реабілітації.
У Львові буде дитячий медзаклад національного рівня
– Незабаром Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр об’єднається з лікарнею «Охматдит». Чого очікуєте від цього об’єднання?
– В Україні триває формування спроможної мережі медзакладів. У нас є медзаклади, які можуть себе утримувати, а є ті, що не можуть цього робити. У нас були різні варіанти. Як Західноукраїнський центр, ми можемо продовжувати існувати окремо від спроможної мережі. У нас є багато джерел надходжень. Але стратегічно напевно досягнемо рівня, коли не зможемо далі розвиватися. Тож ми послухалися держави і прийняли ідею об’єднання з Львівською обласною дитячою клінічною лікарнею «Охматдит». Ідея такого об’єднання в тому, щоб створити потужний дитячий медзаклад національного рівня, який буде підпорядкований Львівській обласні раді. Ми бачимо кадровий потенціал, стратегію. Це питання на порядку денному вже – 5 років. Зараз ми підійшли до нього конструктивно і доведемо до позитивного результату.
Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 13 Вересня
- 12 Вересня
- Більше новин