Навчання за гранти. Експерт пояснив, що планують в Міносвіти

Фото: 33kanal.com

Міністерство освіти і науки розробило законопроект щодо запровадження механізму державних грантів на оплату навчання у вишах. Відповідно до нього, пропонується розширити перелік джерел держфінансування вищої освіти, на яку надаватимуть гранти. Система може запрацювати вже у вересні 2024 року.

Що це означає – в ефірі програми «Головне за день» на  «Першому  Західному» розповів експерт з освітніх питань, засновник Всеукраїнської освітньої компанії ЗНО Setstud Олександр Кондратюк.

«Кожного разу, коли відбуваються якісь зміни в державі щодо фінансування вищих навчальних закладів, особливо минулого разу, ми бачимо менше бюджетних місць. Від того шанс вступити зменшується. Зараз пропонується так, що держава буде платити лише за ключові спеціальності. Наприклад, медиків, ключових інженерів, а за все решта будуть платити грантами. Гранти – це коли приватна компанія, або фонд типу ЮНІСЕФ платить за навчання», – пояснює експерт.

Але він наголошує на тому, що кількість грантів буде меншою, ніж кількість грошей, які зараз виділяє держава. Відтак, кількість бюджетних місць буде меншою.

Крім того, гранти – це не завжди 100% фінансування, може бути неповне: на 50% або на 70%.  Решту доведеться доплачувати студенту.

«Найголовніше, що треба розуміти: пересічному абітурієнту доведеться краще готуватись, щоб отримати бюджетне місце. Так є в Європі. Через це збільшується складність іспит. Таким чином, вступний бал ніби стоїть на місце, але вступати стає складніше», – говорить Олександр Кондратюк.

За його словами, в 2017 році, щоб набрати 180 балів, було достатньо 70% знань. В цьому році, за дві третини знань ставили лише 150 балів. Тобто, система оцінки стала не така, як була.

оренда квартири Львів

Новини