Поки буду міністром оборони, завжди виступатиму за підсилення України – Словянка Петровська

Фото: wikimedia

Північна Македонія з початку повномасштабного вторгнення підтримує Україну та надає військову допомогу. Зокрема, поставила бойові гелікоптери Мі-24, танки Т-72, боєприпаси та інші види озброєння. Продовжує робити це і зараз, відповідно до запитів української сторони.

Однак ця підтримка є не лише військовою, а й політичною. Уряд Північної Македонії усіляко сприяє тому, аби в Україні якомога швидше завершилася війна і наша держава стала повноправним членом НАТО.

Про це у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» розповіла Словянка Петровська, міністр оборони Північної Македонії.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Bgonair

Північна Македонія засуджує російське вторгнення до України  

– Якою була реакція уряду Північної Македонії на підрив росіянами Каховської ГЕС?

Позиція уряду Північної Македонії та моя особиста була досить чіткою ще з початку повномасштабного російського вторгнення до України. Ми засуджуємо це у будь-який спосіб, оскільки віримо, що Україна це – суверенна держава і має право захищати свою територію. Це ситуація є не спровокованою і не виправданою.

Північна Македонія від самого початку засудила це не лише політичними висловлюваннями, а й реакцією ззовні та наданням різної підтримки, яку ми надавали, надаємо і будемо надалі надавати Україні стільки часу, скільки буде потрібно.

– А як ви можете оцінити реакцію НАТО на підрив Каховської греблі? Адже ми не побачили жодних потужних рішень.

У ситуації з Україною НАТО надавало вам величезну підтримку. Альянс сприяв тому, що ми всі говоримо в один голос. Ми – одностайні, бо віримо, що це єдиний шлях для допомоги Україні. Всі союзник по НАТО є на одній стороні. Рішення щодо допомоги і підтримки Україні ухвалюються в один голос. Так буде і в майбутньому. Очікую, що на саміті НАТО, який відбудеться у липні рішення також ухвалюватимуться у цьому напрямі.  

Будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно

Чи можемо очікувати якихось практичних рішень, прийнятих на саміті у Вільнюсі? До прикладу, щодо безпекових гарантій…

Є кілька важливих речей щодо членства України в НАТО. По-перше, всі держави, що є членами альянсу, підтримують політику «відкритих дверей». По-друге, Росія не має права накладати вето на будь-яку можливість. По-третє, ми підтримуємо членство України в НАТО у будь-який можливий спосіб. Ми робимо це через різні механізми. Нещодавно генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг анонсував створення ради «Україна-НАТО». На мою думку, це – практичний крок вперед для остаточного рішення.

Фото: defense

Яку роль може відіграти уряд Північної Македонії та усі члени НАТО для того, аби ніколи не повторилася трагедія, така як на Каховській ГЕС? Чи можливо стримати росію від таких атак у майбутньому?

НАТО вже залучене до політики стримування і захисту. Стримування є першою політикою, яку ми всі узгодили. Для цього ми використовуємо багато механізмів та інструментів. Північна Македонія є потужним союзником. Ми робимо все можливе в межах НАТО для поліпшення нашої позиції та реагування на деякі ситуації. І ми продовжимо робити це у майбутньому.

Колишній Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив про те, що деякі держави НАТО можуть розмістити свої війська в Україні, якщо НАТО не надасть нам потужних безпекових гарантій. Що ви думаєте з цього приводу?

Розміщення військ НАТО регулюється договором та внутрішніми актами. Але ми вже поліпшили та збільшили зусилля НАТО щодо захисту своєї території. Звісно, держави індивідуально, на національному рівні ухвалюють рішення на підтримку України шляхом надання різної військової допомоги, але не шляхом розміщення військ на території України, бо Україна є незалежною державою. І як ми вже побачили за останній період вторгнення, Україна досить добре дає собі раду. Очікуємо, що підтримка, яку ми надаємо Україні, буде надаватися і в майбутньому. Сподіваємося, що Україна переможе у цій війні.

– Якщо атаки Росії будуть продовжуватися, що може зробити НАТО для захисту цивільного населення та цивільної інфраструктури?

До захисту цивільного населення залучене не лише НАТО, а й усі організації світу. Ми знаємо, що відбувається в Україні. Ми знаємо про страждання українського населення і не стоїмо осторонь. Ми реагуємо через різні механізми і я впевнена, що продовжимо робити це в майбутньому.

Фото: Vijesti

Якщо війна росії проти України триватиме довго, чи готовий уряд Північної Македонії підтримувати нашу державу стільки, скільки це буде потрібно?

Як міністр оборони я була першою, хто поділився думкою із моїм урядом на національному рівні про те, що ми мусимо реагувати дуже оперативно щодо усіх запитів з боку України. У нас була якісна комунікація із послом України у нашій державі. І ми досить швидко виконували запити України.

Як я вже сказала, Північна Македонія одразу засудила вторгнення росії, а опісля почала надавати різного виду військову підтримку. Ми продовжимо робити це і надалі стільки, скільки буде потрібно і стільки, скільки будуть надходити відповідні запити України.

Ми вже ухвалили 9 рішень щодо різних видів обладнання та зброї, що загалом перевищує 16% бюджету нашого міністерства оборони. Але йдеться не про фінансовий аспект, а про рівень нашої залученості до цього. Як міністр оборони можу заявити про те, що ми продовжимо пропонувати уряду майбутні рішення, поки до нас будуть надходити відповідні запити України.

Україна отримала від Північної Македонії гелікоптери і танки

Чи зробили інші держави НАТО все для того, щоб контрнаступ ЗСУ був успішним?

Контрнаступальні дії з боку української сторони вже розпочалися і, як бачимо, ідуть добре. Ми всі – на одному боці. Всі союзники по НАТО надали величезну підтримку Україні, постачаючи різні види боєприпасів, зброї та спеціального обладнання, яке вже використовується на полі бою. Впевнена, що це продовжиться в майбутньому.

Зважаючи, що ми наближаємося до саміту НАТО, це буде одне із питань, яке ми будемо обговорювати. Також ця тема також буде порушуватися під час зустрічі міністрів оборони держав-членів НАТО.

Нещодавно Північна Македонія надала нам військові гелікоптери Мі-24. Чи планує ваш уряд надавати нам військову підтримку у короткостроковій і довгостроковій перспективі?

Так. Ми поставили Україні бойові гелікоптери Мі-24. Раніше надали України 32 танки Т-72. Зараз аналізуємо наші можливості. Я запропоную уряду рішення щодо поставки до України деяких видів боєприпасів та зброї.

Фото: Шпальта

– А що саме буде у цьому пакеті допомоги?

Це входить до списку побажань, який ми отримали від української сторони. Ми його проаналізуємо. Згодом я матиму можливість проанонсувати відповідне рішення і тип обладнання, яке ми надамо. Незважаючи на те, що ми надаємо, це буде саме те про що нас попросила українська сторона.

Чи готові держави-члени НАТО надавати нам велику кількість боєприпасів? І чи достатньо їх на складах НАТО?

Цими днями ми будемо говорити з оборонною промисловістю, щоб знайти відповідне рішення для збільшення обсягів виробництва такого виду боєприпасів та зброї. Ми усвідомлюємо, що нам слід і надалі надавати боєприпаси Україні. Також нам слід поставляти боєприпаси і для наших національних потреб, відповідно до наших планів. Це – одна із тем, яку ми будемо обговорювати впродовж двох днів на саміті НАТО у Вільнюсі.

Фото: armyinform

Деякі члени НАТО вирішили організувати тренувальну програму для наших пілотів. Чи готовий ваш уряд підтримати таку ініціативу у рамках НАТО?

Ми вже запропонували українському уряду провести тренування, а саме прийняти 400 українських солдатів і потренувати їх на нашій базі. Впевнена, що найближчим часом такі навчання для української піхоти будуть проведені. Це – лише один зі способів нашої допомоги Україні. Знаю, що й інші члени НАТО організовують такі тренування.

Чи будуть українські пілоти тренуватися на західних літаках?

Програма тренування буде організована відповідно до потреб, які нам повідомить українська сторона. Ці тренування організовуватимуть офіцери армії Північної Македонії.

Ситуація на полі бою показує, що Путін зробив велику помилку

На вашу думку, як на практиці повинні виглядати безпекові гарантії для України? І чи відчуваєте, що між членами НАТО є консенсус щодо надання нашій державі потужних гарантій до членства України в альянсі?

Ситуація в Україні – одна з головних тем нашого порядку денного. І не лише на зустрічах міністрів оборони чи на самітах, а й кожного дня. Намагаємося робити все, щоб знайти найкращі рішення. Ми всі хочемо, щоб ця війна негайно завершилася і докладаємо до цього зусиль.

Ми підтримуємо Україну не лише на полі бою, а й політично. Північна Македонія та інші союзники будуть стояти пліч-о-пліч з Україною та будуть підтримувати вашу державу у будь-який можливий спосіб стільки, скільки буде потрібно.

Нещодавно Жозеп Боррель заявив про те, що президент путін може взяти участь у перемовинах після президентських виборів у США. Нотомість Ентоні Блінкен заявляє, що успішний контрнаступ ЗСУ може змусити путіна брати участь у перемовинах. Чи ви вірите у чесні перемовини з росією?

Поточна ситуація на полі бою вже показує, що путін зробив велику помилку. Він недооцінив бажання і рішучість українського народу та українських солдат боротися за власні території. Очевидно, у нього не все добре із аналізом ситуації. Упевнена, те, що відбудеться на полі бою надасть Україні можливість мати кращу позицію на перемовинах, якщо вони відбудуться.

У ХХІ столітті, на європейській землі відбувається конвенційна війна. Жодна з демократичних країн світу не може стояти осторонь і просто спостерігати за тим, що відбувається. І я дуже рада, що ми всі, зокрема Північна Македонія, на правильній стороні історії, на стороні правди. Впевнена, що ми робимо все правильно.

Чи вірите, що великі втрати чи будь-що інше може змусити Путіна зупинити війну, вивести війська і взяти участь у чесних перемовинах?

Ця війна приносить багато шкоди і не лише для однієї сторони чи лише для держав, які беруть у ній участь, України чи росії. Війна впливає і на інші держави. Ми всі усвідомлюємо її наслідки. Саме тому ми об’єднані для пошуку рішення і боротьби за те, що є правильним.

Фото: Європейська правда

Діалог – найкращий спосіб попередити війну, конфлікт чи кризу

– Яким чином можна попередити повторення такої війни у майбутньому проти України чи інших держав?

Найкращий шлях для того, щоб попередити будь-яку війну, конфлікт чи кризу – діалог. Це – єдиний спосіб. Північна Македонія – позитивний приклад цього. Раніше Північна Македонія була державою, яка просила про допомогу і шукала допомоги. Сьогодні ми – одна із тих держав, що надає допомогу. Ми беремо участь у гарантуванні миру та стабільності у регіоні на усій території НАТО. Ми політично багато чим пожертвували. Але я думаю, що ті жертви на які ми пішли у 2018 році і раніше є яскравим прикладом того, як політичні жертви можуть бути розглянуті, як інвестиція у майбутнє держави. Горджуся тим, що можу це сказати. Був час, коли ці рішення ухвалювалися. Тоді про це було складно говорити. Але сьогодні ми цим пишаємося. Тобто комунікації, дискусії, діалог є найкращими способами, щоб попередити будь-який конфлікт чи кризу.

Утім ситуація на Балканах є доволі крихкою. Бачимо, що відбувається в Косово і не можемо просто стояти осторонь. Ми хочемо, щоб на Балканах був мир та стабільність, так само як у Європі і світі.

Чи можуть такі організації, як ООН бути реформовані після війни в Україні? Адже вони не змогли попередити найбільшу війну в Європі з часів Другої світової війни…

Війна в Україні показала, якими великими є її наслідки. Ймовірно, що багато організацій розглядають можливу зміну методів роботи і механізмів ухвалення рішень. Нам потрібні сильніші інституції та сильніші організації, які можуть ухвалювати рішення, щоб імплементувати та досягти поставлених цілей.

Серед членів НАТО та ЄС є окремі держави, які мають дивну позицію щодо підтримки України. Що можуть зробити західні держави для більшого об’єднання та підтримки нашої держави?

У питанні підтримки України усі члени Північноатлантичного альянсу є рівними і говорять одне. У нас є консенсус щодо підтримки України. І те, як НАТО відреагувало на цю ситуацію є хорошим прикладом того, як би мали реагувати інші організації. Коли відбувається війна, немає багато часу на роздуми і затягування реакції. Ми повинні швидко ухвалювати правильні рішення.

Якою ви бачите майбутню співпрацю між Україною та Північною Македонією щодо оборонних спроможностей, після завершення війни?

Поки я буду на посаді міністра оборони, завжди підтримуватиму підсилення оборонних спроможностей України. Впевнена, після закінчення війни ми зможемо ще більше розвинути оборонну співпрацю та співпрацю в інших галузях.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини