Між США та Україною – тісний обмін розвідданими – Майкл Роджерс

Фото: Brookings Institution

Допомога Україні у війні це – не лише про зброю та боєприпаси. Окрім цих спроможностей НАТО, США та Захід допомагають Україні зміцненням кібербезпеки – важливого компоненту будь-якої війни чи конфлікту. Країни використовують кіберметоди, аби шпигувати за своїми противниками, отримувати розвіддані, поширювати пропагандиські наративи та дезінформацію, втручатися у виборчі процеси.

Наскільки потужною є кібердіяльність в Україні; чи планують росіяни розширювати свою кіберактивність; якою є ймовірність кібервійни між Росією та США? Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Майкл Роджерс, адмірал ВМС США у відставці та колишній директор Агентства національної безпеки США.

Відеоверсія розмови тут.

– Нещодавно Україна атакувала Чорноморський флот Росії у Севастополі, знищивши його командувача та старших офіцерів. Наскільки значною є ця новина?   

– Якщо армія або флот втрачає командувача, це суттєво впливає на ситуацію. Але не варто обманювати себе, оскільки цих командувачів замінять, а російський флот продовжить воювати. Заразом це показує, наскільки успішними є українські сили у перенесенні війни у ті регіони, які на думку росіян не мали б бути першочерговими цілями.

Надалі Росія з обережністю використовуватиме свій флот

– Окрім того, Україна атакувала сухий док росіян у Севастополі, знищивши підводний човен та великий десантний корабель. Як це може вплинути на можливості ворога проводити морські операції у Чорному морі? 

– Росіяни розуміють проблематичність подальшого перебування їхнього флоту у Севастополі. Українці можуть продовжити завдавати ударів по ньому. Такі перспективи спонукають росіян обережніше використовувати свій флот у Чорному морі. Вважаю, це добрим нагадуванням про те, що російсько-українська війна не лише сухопутна.  

– Скільки ще часу Чорноморський флот РФ зможе витримувати такі атаки?

– Думаю, росіяни і надалі зможуть забезпечувати своє перебування у Чорному морі. Однак вони мусять задуматися над тим, скільки часу ще можна тримати там флот і чи варто перемістити його на Схід, скажімо до Новоросійська. 

– А як ці атаки можуть вплинути на загальну ситуацію на полі бою?

– Росіяни використовують Чорноморський флот для нанесення ракетних ударів по Україні, для блокування експорту зерна з Одеси та інших українських портів. Якщо дії Збройних сил спонукатимуть Росію до меншої агресії в якій вони використовують свій флот, тоді це може принести великі успіхи Україні у боротьбі проти Росії.

Надання Україні систем ATACMS – значна подія

– В американській газеті «The Washington Post» повідомляють, що США нададуть Україні далекобійні системи ATACMS, зокрема їх касетні модифікації…  

– Президент України Володимир Зеленський та українські військові давно говорять про те, що війну потрібно перенести на територію Росії. Україна хоче завдавати ударів по російській території, щоб таким чином тиснути на росіян та змусити їх переосмислити їхнє вторгнення.

У підсумку деякі нації світу, зокрема Велика Британія, надали Україні далекобійні крилаті ракети, хоча США протягом 19 місяців цієї війни говорили, що надання таких ракет було б проблематичним.

Газета «The Washington Post» повідомила про передачу ракет ATACMS після візиту президента Володимира Зеленського до США, зазначивши, що адміністрація Джозефа Байдена таки пішла на цей крок. Це була значна подія, оскільки США довго зволікали з наданням вказаної зброї. Водночас варто пам’ятати, поки адміністрація Байдена офіційно не підтвердила надання Україні далекобійних ракетних систем ATACMS класу «земля-земля».

– А як ви оцінюєте поточну кіберборотьбу в нашій державі?

– Віддаю належне українцям, котрі придумали, як під час таких атак вижити, як продовжувати функціонувати та мати доступ до функціональних можливостей. Українці зробили багато кроків, аби зберегти функціональність своєї мережі. Насамперед це стосується функціонування телефонного зв’язку, енергетичної системи, зокрема електромережі, збереження даних. Російські атаки мали певний успіх, проте українцям вдалося вистояти та відновитися.  

Microsoft, CrowStrike, Google публічно підтримали Україну

– Чи побачили ви щось нове або незвичайне у цій кіберборотьбі?

– По-перше, те, що Україна може використовувати різні моделі забезпечення кібербезпеки, зокрема краудсорсинг – отримання допомоги не лише від своїх громадян, а й від світу. По-друге, важливо, які відносини Україна змогла вибудувати з найбільшими кібербезпековими фірмами світу, зокрема Microsoft, CrowStrike, Google. Вони публічно підтримували Україну. Уряд України зміг використати їхню експертність та інтегрувати її у захист держави.

Думаю, ця війна дала вже багато уроків щодо кіберзахисту для США та решти держав світу.    

– Голова Державної служби спецзв’язку та захисту інформації України Юрій Щиголь заявив, що російські хакери здійснюють атаки на системи правоохоронних органів України, намагаючись ідентифікувати та отримати докази російських воєнних злочинів. Як найкраще протидіяти цьому?

– Це – посилення безпеки, щоб росіянам було складно проникати в такі системи. Це – посилення стійкості. Якщо росіяни досягнуть успіху, потрібно впевнитися в тому, що у вас є можливості для швидкого відновлення та відкинення росіян із вашої мережі. Слід також давати чіткі сигнали про те, що є допустимим у кіберборотьбі, а що ні.  

США не хоче кібервійни з Росією

– Як ви оцінюєте кіберпідтримку США під час війни?

– Ми працювали над тим, аби надати Україні необхідну кіберекспертизу. Заразом були зацікавлені, аби чогось навчитися в Україні, а саме: дізнатися, якою є російська кіберактивність і що Україна робить, щоб ефективно їй протидіяти. Було цікаво дізнатися, як росіяни могли досягати успіху у кібердіяльності.

Ще у 2014 році, коли відбулося вторгнення Росії до Криму, США взяли на себе зобов’язання підтримувати Україну. Радий бачити, що США та НАТО надають Україні кіберпідтримку для забезпечення кіберзахисту. І це триває майже десятиліття.  

– Якою є ймовірність кібервійни між США та Росією?

– Між США та Росією завжди є певна кіберактивність. Обидві країни використовують кіберметоди, аби дізнатися, що робить інша держава. Ми називаємо це шпигунством. Ми всі вважаємо кіберелемент важливим компонентом будь-якого конфлікту. Якщо між цими двома державами буде війна, у ній буде присутній компонент кібердіяльності.

Цікавим є те, що США не хочуть, аби війна в Україні розширилася, вийшла за межі кордонів України чи розширилася в інших вимірах: кіберпросторі або космосі. Думаю, між нашими країнами було багато перемовин про те, що ми не хочемо розширювати нашу кібердіяльність. Поки виглядає так, що росіяни прийшли до висновку, що не слід розширювати кіберактивність та виводити кіберелемент поза межі поточної війни в Україні. Поки що вони вирішили не робити чогось більшого, аніж те, що роблять зараз.

РФ активно поширює проросійську ідеологію у США

– Газета «The New York Times» повідомляє, що Росія проводить операції із поширення впливу проросійських і антиукраїнських наративів у США та Європі. Чи США протидіють таким дезінформаційним кампаніям?

– Немає сумнівів, що росіяни здійснюють агресивну кампанію з поширення дезінформації у США та загалом на Заході. У США вони зосередилися на тому, щоб збільшити розбіжності у нашому суспільстві. Більше того, вони хочуть, щоб ми не змогли досягти жодного внутрішнього консенсусу та витрачали час на боротьбу один з одним. Також ми бачимо як у США використовують поширення дезінформації, щоб виправдати вторгнення до України. Але тому, що зробили росіяни немає жодних виправдань.

– А як США мали б відповідати на такі інформаційні атаки?

– По-перше, нам потрібно багато часу, щоб напрацювати механізм того, як ми будемо визначати, що є неправдою, неточною інформацією чи повною дезінформацією. Ми вже показували світу приклади того, що роблять росіяни. Зокрема, робили таке у 2016 році, після президентських виборів у США, коли росіяни провели дезінформаційні кампанії, а також під час стягнення російських військ до українських кордонів у лютому 2022 року. Тоді ми спробували показати те, як росіяни намагалися маніпулювати інформацією. Ми вже показали, що можемо працювати у цій сфері, протидіючи російським зусиллям.

Підтримка України перевищує суму у 130 млрд доларів США

– Наступного року відбудуться вибори президента США. Як ви оцінюєте стійкість США перед російськими кіберзагрозами?

– Буде цікаво. Владімір Путін сподівається на те, що Захід не зможе надалі зберігати поточний рівень підтримки. Він очікує, що Захід втратить політичну волю підтримувати Україну, надаючи безпекову та гуманітарну допомогу, зброю, кошти. Думаю, що Путін помиляється. США збережуть свій рівень підтримки України. Проте у США є окремі особи, котрі переконані, що не слід продовжувати надання цієї підтримки. Щоправда, таких людей – меншість і вони не демонструють позицію всього суспільства.

Якщо ви подивитеся на загальний розмір коштів, виділених для підтримки України, то побачите суму, що перевищує 130 мільярдів доларів США. Їх виділили для усіх видів підтримки. Ми надали таку допомогу, оскільки віримо, те, що відбувається в Україні, дуже важливе не лише для громадян України, а й для всього світу. Нам потрібно показати, що нації світу віддані протидії грубому порушенню суверенітету, що передбачає безпідставне використання різних військ. Росіяни стверджують, що вирішили себе захистити, тому відповідають на дії в Україні. Вони використовують військову силу, аби заблокувати вступ України до НАТО та ЄС. Нам важливо показати, що така поведінка – неприпустима. І ми не будемо стояти осторонь та просто говорити, ми будемо діяти.      

– Чи може Росія втрутитися у вибори президента США 2024 року, до прикладу з технічної точки зору?

– У США завжди були переконані у тому, що росіяни намагатимуться зберегти свої інформаційні та дезінформаційні зусилля загалом і, зокрема щодо найважливіших подій у США, як от президентські вибори 2024 року. Ми плідно працювали, щоб ускладнити для росіян такі можливості. Ми не побачили, щоб зусилля росіян призвели до якихось значних результатів. Не думаємо, що вони змогли змінити результат виборів у минулому і що зможу зробити це на майбутніх виборах. Але нам слід і надалі бути пильними та зосереджуватися на цих зусиллях.   

Партнерство з обміну розвідданими буде продовжено

– Якою бачите майбутню співпрацю США та України у сфері кіберборотьби та кіберзахисту?

– Думаю, що ця співпраця й надалі буде досить тісною. Також сподіваюся, що США, НАТО та загалом Захід будуть обмінюватися досвідом з Україною. Ми можемо почерпнути для себе і вивчити багато уроків, які показала Україна під час спротиву Росії. Ми можемо скористатися з цього, щоб зробити чимало доброго для інших. Також думаю, що ми можемо досягти з Україною таких зв’язків та функціональності, які зроблять нас ще ближчими партнерами навіть без російського вторгнення. Таке партнерство має працювати кожного дня на регулярній основі.

– Якщо війна триватиме довго, чи готові США надавати нам розвідувальну і кіберпідтримку стільки часу, скільки буде потрібно?

– Вже зараз є тісний обмін розвідувальними даними. Це було чудове рішення США та інших урядів надавати розвідувальну підтримку Україні протягом цих 19 місяців. Подивіться, скільки шкоди завдано Україні, скільки забрано життів, скільки людей були змушені виїхати… Слід протистояти цьому. Слід нагадувати кожному, хто думає так само як Росія, що таким діям немає виправдання і цього ніхто не прийме. Частиною цього спротиву є саме обмін інформацією, надання кіберпідтримки, оскільки це не лише про зброю.  

– Чого ви очікуєте від наступних місяців війни в Україні, зокрема у сфері кібербезпеки та розвідувальної боротьби?

– Ви побачите продовження того, що вже було. Особисто для мене найцікавішим питанням є те, чи побачимо ми зменшення військової активності України або Росії через зміну погоди? І чи котрась зі сторін ухвалила стратегічне рішення продовжити тиск та боротьбу навіть під час дощів та поганої погоди взимку. Нещодавно президент України Володимир Зеленський чітко дав зрозуміти, що Україна не зупиниться та буде продовжувати інтенсивні військові дії, незважаючи на погоду та закінчення поточного року.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини