Це була гарно спланована операція. Експерт про вдалі українські ураження у Чорному морі
- П'ятниця, 22 вересня 2023
Після вдалої атаки по судноремонтному заводі у Севастопольській бухті є підтверджене ураження підводного човна «Ростов на Дону» та десантного корабля «Мінськ». Також є інформація про ще один пошкоджений ракетоносій «Самум» та патрульні катери. Як це вдалося здійснити, яких захисних заходів вживають росіяни та яке значення мають для нас повернуті «вишки Бойка» – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» капітан 1-го рангу запасу ВМС ЗС України, заступник начальника штабу ВМС (2004-2020 роки), стратегічний експерт компанії «Соната» Андрій Риженко.
Відео версіярозмови – тут.
Якщо будемо повторювати атаки, флот РФ втратить свій потенціал
– Наскільки вдалою вважають фахівці операцію з ураження судноремонтного заводу у Севастопольській бухті та суден у Чорному морі, якими є деталі операції?
– Це гарно спланована операція. Якщо проаналізувати доступні зараз джерела, за одним з варіантів, п’ять наших літаків Су-24 десятьма ракетами Storm Shadow або SKALP нанесли удар по військових об’єктах у Севастополі – головній базі Чорноморського флоту РФ. Можна передбачити, що якусь кількість ракет росіянам вдалося збити, але решта – досягли цілі. Кажуть про 7-8 дуже потужних вибухів у Севастополі.
Характерним було влучання в сухий док «Сєвморзаводу», це такий своєрідний великий басейн довжиною 200 метрів і глибиною близько 20 метрів. Туди можуть заходити кораблі, після чого відкачується вода і можна ремонтувати їх підводну частину. Саме у той час там завершувався ремонт ракетоносія «Мінськ» та підводного човна «Ростов на Дону». Особливо серйозно була пошкоджена надбудова великого десантного корабля, вибух викликав пожежу внутрішніх відсіків, тож з високою частиною вірогідності він уже не буде відновлений. По-перше він уже досить старенький (йому понад 40 років), а по-друге він будувався у Польщі і зараз необхідних для нього запчастин не вдасться ні виготовити, ні імпортувати. Серйозні ушкодження і у підводного човна, його відновити можна лише на підприємстві виробника, а це Санкт-Петербург і туди його зараз не доставиш.
Таким чином вже знищено три з тринадцяти десантних кораблів, у супротивника їх залишилося десять, а сім – цифра, яка напередодні агресії вважалася у Чорноморському флотові РФ недостатньою для проведення операції. Тож ми наближаємося до цієї критичної для росіян межі. Щодо підводних човнів , то їх було лише чотири. Ці втрати зараз не є фатальними для ЧФ РФ, однак, якщо будемо регулярно повторювати такі атаки, то вийдемо на той рубіж, коли він втратить свій бойовий потенціал.
Сектор безпеки і оборони зробив комбіновану атаку з різних сторін
– Також були повідомлення, що відбулося ураження і патрульних кораблів, та інформація, що морський дрон-малюк недалеко від входу у Севастопольську бухту підбив ракетний корабель «Самум». Йдеться про ті самі чи про різні удари?
– Це була комбінована атаку з різних сторін на Севастополь і на кораблі, які там базуються. З повітря атакували ракетами, а з моря – ударними дронами-камікадзе. Два патрульні катери проєкту 22160 «Василь Биков» та «Сергій Котов» були поза межами Севастополя і супроводжували одне цікаве російське судно, яке везло вантаж зброї до Сирії. Тож наша атака якраз була спрямована на ці два патрульних кораблі. Відомо, що якусь кількість дронів вони підбили, але як мінімум один пошкодив «Котова».
Наступним став «Самум» – ракетний корабель, що виглядає як катамаран. Це досить новий корабель, побудований на початку 2000-них років. У нього є 8 ракет «Москіт» – вони розганяються до трьох швидкостей звуку, тому вони небезпечні. Росіяни застосували б їх для обстрілу суден, які можуть заходити у наші порти. Що вони, до речі, вже робили. Є інформація, що «Самум» з одним притопленим боком дотягнули до Севастополя. Для корабля погано, коли вода потрапляє всередину, бо усі агрегати, двигуни, які у ньому, особливо електричне обладнання, – виходить з ладу і його потрібно міняти. Це дуже складна і дороговартісна процедура.
Наші військові щоразу придумують якусь нестандартну тактику
– Росіяни намагалися убезпечити себе від атак дронів, затоплюючи кораблі у бухті Севастополя, ховаючись за цивільними кораблями у Керчинській протоці. Наскільки це ефективно?
– З літа 2022, коли ми почали застосовувати дрони, ворог значно підсилив Севастопольську базу. Там стоять понтони, які фізично загороджують вхід у Севастопольську бухту. Говорили навіть, що туди знову повернули бойових дельфінів і там серйозна система захисту. Додатково усі внутрішні бухти Севастополя також перекриті боновими загородженнями.
Коли була здійснена атака на Керчинський міст, росіяни теж вирішили, що найкращий варіант це просто перекрити його. Але міст досить широкий – не поставиш бонові загородження, тому росіяни почали притоплювати ці судна.
Пам’ятаємо також історію з Новоросійськом 4 серпня. Там вживалося порівняно небагато заходів безпеки, але після удару по «Олєнєгорському горняку» ворог почав укріплювати, порт адже там є великий нафтовий термінал. Зокрема, росіяни поставили на борти багато додаткових кулеметів і дрібнокаліберної артилерії. Там також здійснюються додаткові вахти, застосовується авіація.
Але плюс наших військових у тому, що вони щоразу придумують нову нестандартну тактику і в цьому дуже велика різниця між нами і росіянами. У нас немає проблем з креативністю.
З чотирьох «вишок Бойка» росіяни контролювали судноплавство
– Щодо важливості повернення контролю над так званими «вишками Бойка» – наскільки це важлива для нас точка у Чорному морі?
– Перш за усе, важливо їх було повернути під наш контроль з геополітичної точки зору, це наша власність, за яку народ України сплатив кошти. Росіяни на початку березня 2014 року, захопили ці вишки, які їм були потрібні, щоб добувати газ для Криму. Вони качали цей газ в кількості 2,5 млрд кубічних метрів на рік. Це річні об’єми споживання газу Молдовою.
Додатково вони встановили туди радіолокаційні станції, станції розвідки, радіотехнічного, радіо і підводного спостереження. Вони зробили таку велику дугу для контролю судноплавства у північно-західній частині Чорного моря. Коли почалася повномасштабна війна, це їм дозволило швидко закрити цю частину моря. Коли ми вдарили по трьох вишках ракетами «Гарпун» і одна з них була серйозно пошкоджена, росіяни вивели звідти персонал. Вишки були фактично покинуті, однак розвідка з вишок велася у автономному режимі.
Нашим розвідникам, які туди висадилися, довелося вступити у бій лише з ворожим винищувачем, який отримавши пошкодження відступив. Хлопці забрали з собою трофеї – запас вертолітних боєприпасів типу НАР (некерованих авіаційних ракет) та радіолокаційну станцію «Нева». Але, що острів Зміїний, що ці вишки, розташовані у сірій зоні, тому немає повної можливості контролювати цей район.
Розмовляли Стас Гордієнко та Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 15 Вересня
- Більше новин