Єдиною реальною безпековою гарантією для України є членство в НАТО – міністр оборони Естонії

Фото: detector.media

Багато хто чув пісню «Браття українці» у виконанні Ханно Певкура, міністра оборони Естонії. Однак ця підтримка України виражається не лише в піснях.

Естонія з перших днів повномасштабної війни сприяє поставкам боєприпасів, снарядів, озброєння та військової техніки. Проводить навчання для фахівців, котрі беруть безпосередню участь у боях. Наполегливо та переконливо підтримує Україну на шляху до членства в НАТО. На думку Ханно Певкура, членство в НАТО це – єдина реальна безпекова гарантія для України.

Про це він розповів у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

Повітряна оборона є дуже важливою

– Чи відчуваєте ви, що члени НАТО вже менше побоюються можливої ескалації Росії, аніж на початку цієї війни?

– Я вірю і бачу те, що члени НАТО та учасники зустрічей у форматі «Рамштайн» (у цьому форматі беруть участь більше 50 країн), віддані підтримці України так довго, скільки це буде потрібно. І це – найважливіший посил для українського народу та української армії. Ми продовжуємо допомагати і продовжимо надавати військову та цивільну допомогу. Тобто зробимо все необхідне, щоб допомогти українській армії та її Збройним силам перемогти у цій війні.

– На вашу думку, яким було найважливіше безпекове зобов’язання для України з боку західних союзників?

– Наше зобов’язання – підтримувати Україну так довго, скільки це буде потрібно. Багато держав оголосили про надання Україні нових безпекових пакетів. Естонія анонсувала, що разом з Ісландією надасть Україні військовий шпиталь. Ми продовжимо тренування ваших медиків, ІТ-фахівців та інших спеціалістів.

Також із міністром оборони України Олексієм Резніковим та Люксембургом вирішили створити ІТ-коаліцію для допомоги Україні. Естонія та Люксембург будуть очолювати цей процес. Подивимося як це буде працювати.

Якщо ж зосередитися на полі бою, то всі говорять про коаліцію винищувачів F-16. Ми побачили, що ця коаліція дуже швидко розширюється. Цей процес очолюють Нідерланди і Данія. Але нам слід розуміти, що тут все буде не так, як було із танковою коаліцією. Це буде набагато складніше. Маю на увазі мовні бар’єри. Нам слід потренувати та навчити пілотів англійської мови.

Нам слід провести для них програму тренування і розглянути питання обслуговування, наявності запасних частин. Цей процес займе більше часу, аніж із танками. Проте наш посил є незмінним: ми продовжимо допомагати Україні і ми зробимо все, що в наших силах, щоб допомогти українцям перемогти у цій війні.

– Чи відчуваєте ви, що члени НАТО готові надати нам значну кількість винищувачів F-16, що можуть змінити правила гри у війні?

– Лише винищувачі F-16 не змінять правил гри чи театр воєнних дій. Щоб F-16 дійсно допомогли, потрібна протиповітряна оборона для контролю над повітряним простором. Також потрібно чимало інших спроможностей. Безумовно, повітряну підтримку можна посилити, але це не означає, що сьогодні взагалі немає підтримки з повітря. Досі в українській армії і повітряних силах України є радянська авіація. Це – велика сила. Але ми також знаємо, що росіяни мають достатньо повітряної сили, щоб впливати на український контрнаступ. Ось чому повітряна оборона є дуже важливою. Також важливі боєприпаси, запасні частини до бойових танків «Leopard», основних бойових машин піхоти «Bradley» та багато іншого обладнання.  

Пройти через захисні лінії росіян буде складно

– Чи готові західні держави постачати нам достатню кількість боєприпасів?

– Є різні нюанси. По-перше, виробнича потужність. Вона збільшується, зокрема у всій Європі. На жаль, це займає багато часу, оскільки залежить від багатьох речей: наявності вибухівки, пороху для зброї та багато чого іншого. Але це все вже – в процесі. Коли ми говоримо про боєприпаси та інше обладнання я чув, що багато держав взяли на себе нові зобов’язання.

Також ЄС буде поставляти Україні нові снаряди. Маю на увазі естонську ініціативу про поставку до України 1 мільйона снарядів 155-го калібру. І це все вже – в процесі.

– Чи готові члени НАТО до довгої війни на виснаження?

– Ми всі маємо бути готовими до цього. Ми не знаємо, як все буде відбуватися. Зрозуміло, що багато часу займе проходження через перші захисні лінії або, як ми їх називаємо «безпекові лінії». Опісля слід буде пройти через різні захисні споруди росіян. Українським силам буде складно пройти через усі ці лінії. Тому ми бажаємо українській армії удачі та всього найкращого, щоб вони змогли прорвати оборонні лінії.

– Тобто ви вірите, що військові маневри української армії будуть успішними?

– Я в це вірю. Бачу, якими вмотивованими є українська армія та українське суспільство. Я бачу людей, котрі приїжджають на тренування до Естонії. Ми розуміємо суть цієї мотивації. Адже вони захищають свою державу, свої сім’ї, друзів. І це є найважливішим.

Застосувавши ядерну зброю, Росія не отримає жодної переваги

– Яким мало б бути наступне рішення НАТО щодо безпекової допомоги для України?

– Безумовно, досі потрібна далекобійна високоточна зброя і боєприпаси до неї. Але якщо ми розглянемо все, що ми вже надали, то ми також повинні це обслуговувати. Тобто це є комплексом різних заходів: боєприпаси, високоточні далекобійні боєприпаси, ракети, запасні частини, обслуговування. Я можу продовжувати цей список. Однак нам потрібно забезпечувати життєдіяльність бригад, які вже перебувають на полі бою. Саме тому нам потрібно продовжувати проводити навчання.

– Російський президент путін анонсував розміщення у Білорусі російської ядерної зброї. Що ви думаєте про це рішення?

– Я багато не думаю про це, оскільки не бачу жодної переваги, яку росія може отримати від цього. росія знає, якою буде відповідь від західних союзників на можливе використання ядерної зброї. З тактичної точки зору вони нічого з цього не отримають. Можливо тактично і буде якийсь вплив на українську армію, але стратегічно вони не отримають від цього жодної переваги. Це зробить українців лише сильнішими.

Якщо Росія таки використає ядерну зброю, ви впевнені, що НАТО фізично відповість на це?

– Я вірю в те, що є зворотні канали через які Захід посилав меседжі про те, що немає сенсу використовувати таку зброю. Ніхто у світі не хотів би бачити використання ядерної зброї. Ось чому я не бачу того, що її використання в Україні є чимось реальним чи ймовірним.

Під час війни складно говорити про безпекові гарантії

Чого ви очікуєте від саміту НАТО у Вільнюсі? Чи готові члени НАТО надати нам потужні гарантії безпеки чи окреслити чіткий шлях для України для вступу в НАТО?

– Обговорюються різні теми та позиції. По-перше, говорять про те, що саме має робити НАТО. Ми маємо зобов’язання більше інвестувати в НАТО. Естонія виступає за 2,5% від ВВП у той час, як ми витрачаємо 3% від ВВП.

Безумовно, що важливим питанням є нові регіональні плани НАТО. Це питання просуває Естонія. Також є питання щодо майбутнього альянсу. Це те, що НАТО робить самостійно.

Інша частина питань щодо України. Поки у нас немає чіткого посилу. Це все ще – в процесі. Побачимо, що ми можемо з цим зробити. Безумовно це – складна тема. Ми почули від президента України Володимира Зеленського, що війна має закінчитися. Втім, думаю, всі знають позицію Естонії щодо цього. На нашу думку, єдиною реальною безпековою гарантією для України є членство в НАТО. Тому Україна має стати членом НАТО. Але чи буде надано на цей перехідний період пакет безпекових гарантій? Побачимо.

По-перше, нам потрібно завершити цю війну. І нам слід завершити цю війну перемогою України. Після цього ми можемо перейти до наступних кроків. Втім ми надіємося і хочемо отримати більш потужне формулювання, аніж те, що було в Бухаресті.

– Чи можемо ми отримати безпекові гарантії до завершення війни?

– Це все – питання формулювання. Що ми маємо на увазі під терміном «безпекові гарантії»? Бо під час війни про які безпекові гарантії ми говоримо? Ми говоримо про перемогу у війні. Під час війни складно говорити про будь-які безпекові гарантії. Адже увесь фокус зараз – на перемозі.

– Тобто поки ми не можемо говорити про безпекові гарантії, подібні до 5 статті Статуту НАТО? Лише про надання озброєння Україні?

– 5 стаття лише для членів НАТО. Слід розуміти це. Повторюю, Естонія виступає за членство України в НАТО. Втім слід бути реалістами. Нам потрібна згода 31-го, а незабаром і 32-ох членів НАТО.

– А чи можемо ми отримати безпекові гарантії на саміті НАТО у Вільнюсі чи, скажімо, заяву про те, що Україна стане членом НАТО після завершення війни?

– Ми працюємо над цим. Давайте побачимо, яким буде кінцевий результат.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини