«Єдиний вихід – сейсмобезпечне будівництво» – науковець про те, чому землетрус у Туреччині був таким катастрофічним

Фото: DW

Землетрус у Туреччині і Сирії забрав життя понад 20 тисяч людей і завдав величезних руйнувань. Слабші поштовхи (4,6 балів) були відчутними навіть у Румунії і Молдові. Чи можливо передбачити таке масштабне стихійне лихо, чому це сталося саме зараз і чи мають до нього відношення воєнні дії – доцент кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології геологічного факультету ЛНУ імені Івана Франка Василь Дяків.

Фото: Leopolis.news

Туреччина ніби змістилася по відношенню до Аравійської плити

– Чому землетрус був таким потужним?

Катастрофічний землетрус та серія сейсмічних поштовхів на південному сході Туреччини та на півночі Сирії – чітко вздовж Східно-Анатолійського глибинного розлому. За попередніми оцінками геологів, йдеться про одномоментне зміщення літосферних плит одразу на 3 і більше метрів. Зокрема, Африканська та Аравійська плити «пішли» на північ, а Анатолійська – – у західний напрямок. Це викликало серію постземлетрусів у віддалених регіонах по всіх геотектонічно-активних околицях Євразії.

Підземні поштовхи відчувалися навіть у Єгипті, Лівані та на острові Кіпр, а влада Італії на короткий час оголосила попередження про цунамі.

Зазвичай геологічне переміщення становлять 2-3 міліметри на рік. Іноді після сильних землетрусів плити можуть зрушити на 3-30 см. Зараз усе сталося протягом кількох десятків секунд, що викликало землетрус магнітудою 7,8. Найсильнішим із колись зареєстрованих землетрусів був у 1960 році і стався він в Чилі (у Вальдівії) і мав магнітуду від 9,4 до 9,6. Проте зараз йдеться про безперервний рух, площина розлому сильно нахилена, дві літосферні плити рухалися одна проти одної. Іншими словами: Туреччина ніби змістилася по відношенню до Аравійської плити на південний захід.

Це відомий регіон із високою сейсмічністю, оскільки знаходиться поблизу перетину трьох тектонічних плит. Більша частина суші Туреччини розташована на Анатолійській плиті, яка затиснута між трьома іншими, і землетрус відбувся в прогнозованих місцях, на кордоні між Арабською і Східноєвропейською плитами. Туреччина, Сирія, Кавказ – це ті регіони, де землетруси є звичним явищем.

«Потужні обстріли ракетами і вибухи надто дріб’язкові»

– Чому саме зараз і чи могли потужні обстріли в Сирії та Україні спровокувати рухи земної кори?

– Жодним чином. Обстріли не мають до того жодного стосунку. Війна йде страшна і жорстока, але потужні обстріли ракетами і вибухи, для Землі – надто дріб’язкові. Внаслідок влучень ракет, що мають боєзаряд 1 тонну і більше утворюються вирви глибиною по кілька десятків метрів, виникає локальний мікро землетрус, але лише в радіусі місця влучення. Руйнування там відбуваються від вибухової хвилі, але не від землетрусу.

Якби було застосування ядерного озброєння, то це могло спричинити сейсмічні коливання. Є докази, коли підземні ядерні вибухи призводили до техногенних катастроф, але обстріли на поверхні такої сили не мають. Безперечно, є техногенні землетруси – пять років тому біля Стебника стався карстовий провал і це спричинило невеличкий техногенний землетрус, пов’язаний з обвалом землі. З висоти 100 метрів впала 1 тонна породи і відбулося короткочасне тремтіння землі.

Масштабні землетруси відбуваються внаслідок тектонічних рухів літосферних плит, які проходять на значних глибинах – у Туреччині це 20 км. Якби такий землетрус, не дай Боже, стався у Києві чи у Варшаві, це була б для геологічної науки та сейсмології дивина.

– Є чутки, що росіяни мають сейсмологічну зброю, яку колись використали у Вірменії, у Спітаку (7 грудня 1988 року, коли загинули 25 000 людей). Чи може це бути правдою?

– Я такому не довіряю. Рівень сучасної науки ще не дозволяє цього зробити. Якщо б дійсно була сейсмічна зброя, то про це вже було б відомо. Адже за підземними потужними вибухами ведеться моніторинг і такі були б одразу ж поміченими. Безумовно, теорії такі, є але на практиці це не можливо здійснити. Щоб це активізувати, потрібно в тектонічний розлом на глибині кілька кілометрів закласти навіть не атомну, а водневу бомбу з зарядом у кілька мегатон, і тоді дійсно вдалося би спровокувати сильний землетрус.

Фото: BBC

«Землетруси на сьогодні є не прогнозованими»

– Пане Василю, ви самі сказали, що поштовхи 7,8 магнітуди у Туреччині це були ще не найпотужніші землетруси. То чому відбулися такі великі руйнування і загинули стільки людей?

– Перше, це густонаселені території Туреччини і Сирії, а друге – невідповідність міських будівель зоні, у якій вони були розташовані. Там має бути сейсмостійке будівництво.

– Чи може ще трясти?

– Безумовно, але це вже будуть слабші сейсмічні поштовхи, які не матимуть такої руйнівної сили. Як правило, після сильного землетрусу настають, так звані вторинні землетруси.

– Якщо місця потужних землетрусів відомі, якщо за перебігом земних порухів ведуть спостереження сейсмологи, то чому ж тоді люди в Туреччині та Сирії не були попереджені, чому їх не евакуювали?

– На жаль, землетруси на сьогодні є не прогнозованим явищем. Сучасна наука має багато методів прогнозу, але вони недостовірні. Можна багато разів говорити, що вони будуть, люди вибігатимуть на вулицю, а нічого не відбуватиметься.

На світі є густо населені і не менш небезпечні зони: Японія, Тайвань, Каліфорнія та інші, де постійно відбуваються потужні землетруси, під час яких загинули багато людей. Там є постійна загроза, але ні передбачити, ні запобігти лихові неможливо. Єдиний вихід – сейсмобезпечне будівництво. Сейсмостійкими є нові будинки, які, зокрема, зводять зараз і у Львові. Це монолітна споруда. Залізобетонний монолітний каркас будинку, перекриття, тільки стіни між квартирами закладені цеглою. Якщо землетрус стається, то така монолітна коробка падає як сірникова, не особливо руйнуючись всередині – не обвалюються стелі і стіни, не гинуть під уламками цегли і перекриттів люди. Є випадки, коли сейсмобезпечні хмарочоси на 50 поверхів просто нахилялися і якщо й могли впасти, то імовірність вижити в них була великою.

В Японії, в Каліфорнії і Тайвані проводять спеціальні заняття, аби люди знали, що робити і куди ховатися. Бо землетруси були, є і будуть і вони, наразі, повторюю, не прогнозовані.

Добре те, що хоча на планеті щороку виникає, в середньому до 120 землетрусів в рік, руйнівні зустрічаються порівняно рідко і на визначених територіях.

«В Україні 70% території є сейсмічно благополучними»

– Наскільки сейсмонебезпечною є територія України?

У нас 70% території є сейсмічно благополучними, тут немає таких глибоких розломів земної кори як у Туреччині і тому землетруси не можуть бути такого масштабу.

Є три найбільш сейсмонебезпечні території України: це Крим, південь Одеської області (там, де Ізмаїл, 6 лютого там відбулися легкі поштовхи) і менш сейсмонебезпечними є Карпати в районі Чернівців. Територія, де генеруються найбільші землетруси, що відчуваються в наших краях, це є зона Вранча – де Карпати мають найбільший вигин, на території Румунії. Там зона найбільшої кількості землетрусів, причому вони можуть бути глибокофокусні (на глибині до 600 км) і здатні поширюватися на великі відстані. Так, 6 лютого в Румунії відчули поштовхи магнітудою 4,6. Якщо памятаєте, у 1977 році був землетрус у Бухаресті, коли загинуло 1,5 тис людей. Він охопив дуже великий регіон і відчувався навіть у Львові. Люди вибігали на вулиці, бо хиталися та дзвеніли люстри і посуд у серванті.

«Можуть скластися як картковий будиночок»

– Які будинки є найбільш небезпечними в час землетрусу?

Старі та не надто міцні будівлі, збудовані у минулому столітті. Зокрема, хрущовки і усі несейсмостійкі (як цегляні, так і панельні) споруди, які разі землетрусу можуть скластися. Якщо магнітуда буде більша, ніж 6 балів є ризики того, що люди загинуть під завалами. Відповідно, потрібно знати як себе поводити під час землетрусу. Зокрема, аби убезпечити себе від обвалу перекриття, потрібно ставати в кут біля міцнішої несучої стіни або в дверний просвіт найтовстішої стіни. Правила безпеки дещо схожі з тими, коли мусимо убезпечити себе від прильотів ворожих ракет.

– А чи варта на початку землетрусу вибігати на вулицю, це ж не обстріл?

– Вже і негайно, при перших поштовхах (якщо вони ледь відчутні). А далі це вже буде небезпечним, можуть завалитися сходи чи перекриття. Тоді потрібно стати у найбезпечнішому місці.

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини