Зеленський готовий провести вибори-2024, але потрібні мільярди й спостерігачі в окопах
- Неділя, 27 серпня 2023
Президент Володимир Зеленський заявив, що хотів би провести президентські й парламентські вибори в Україні у 2024 році, але для цього потрібні законодавчі зміни, кошти від партнерів та міжнародні спостерігачі навіть на передовій.
Про це Зеленський заявив в інтерв’ю Наталії Мосейчук, показаному в ефірі телемарафону 27 серпня, пише Українська правда.
Коментуючи позицію сенатора-республіканця Ліндсі Грема про те, що вибори в Україні мають відбутися у 2024 році попри війну, Зеленський зазначив, що в Україні є свобода слова, але треба розуміти, «яку гру це зіграє з нами і хто буде відповідати за наслідки».
Зеленський зазначив, що говорив із Ліндсі Гремом особисто. Президент визнав, що питання виборів в Україні – одне з тих, яке може «розколоти підтримку Сполучених Штатів Америки», і аргументом є те, що США навіть під час війни проводили вибори.
Проте він нагадав, що в Україні проводити вибори під час війни заборонено законодавством.
«Логіка є в тому, що якщо ти захищаєш демократію, то навіть під час війни ти повинен про цей захист думати. Вибори – це є один із захистів. Але не просто так під час війни згідно з законодавством заборонено вибори – їх провести дуже складно.
Моя відповідь дуже проста, і я і Ліндсі сформулював (її) дуже швидко – він був дуже задоволений.
Якщо наші парламентарі готові, бо нам тоді потрібні зміни до законодавства, у Виборчий кодекс, зробити це швидко, – раз.
Якщо, я сказав йому, ви готові дати мені 5 мільярдів, – тому що я не зможу просто забрати з бюджету 5 мільярдів, мені здається, саме така сума потрібна на проведення виборів у звичайний час, а у воєнний я не знаю, що це за сума, – якщо Сполучені Штати Америки разом з Європою дадуть нам фінансову підтримку (тоді вибори Україна проведе – ред.).
Вибачте, я нічого не прошу. Проводити вибори у кредит я не буду. Забирати гроші від зброї і давати їх на вибори також не буду. Це передбачено законодавством. Але якщо ви мені дасте цю фінансову підтримку і якщо парламентарі зрозуміють, що нам це потрібно зробити і давайте тоді змінювати законодавство швидко…
І найголовніше – давайте тоді ризикувати разом. А як? Спостерігачі повинні бути в окопах. Я йому сказав: на передову ми з вами повинні відправити спостерігачів, щоб у нас були вибори для себе і для всього світу легітимними. І це абсолютно справедливо».
За словами Зеленського, Грем казав, що усі його зауваження «дуже адекватні, дуже справедливі».
Президент додав, що Заходу, насамперед Європі, доведеться відкрити для 7 мільйонів українських біженців можливість проголосувати, бо в України немає таких інфраструктурних спроможностей. А позбавляти біженців права голосу не можна.
За словами Зеленського, ніхто поки не показав йому, як можна організувати вибори для військовослужбовців на передовій та для біженців за кордоном.
«Вихід є. Я до цього готовий. Я зараз публічно про це говорю, я йому (Грему) це сказав, секретів у мене немає».
На запитання, як довго може тривати цей «суспільний договір» – 3, 5, 7 років – Зеленський відповів, що не хотів би чекати так довго.
«Тому це, мабуть, єдиний вихід. Я не хотів би фантазувати, що ми б жили без виборів 3, 5, 7 років. Я не хочу, щоб до влади було ставлення, що вони тримаються. Я ні за що не тримаюся, я б хотів провести вибори, чесно. Мені подобається це зробити – коли там потрібно, впродовж року?».
Новини
- 11 Вересня
- Сьогодні
- 09 Вересня
- Більше новин