Допомога Україні потрібна – Даніель Ткіє про настрої та рішення чергового «Рамштайну» і Ради міністрів Україна-НАТО

Фото: ТСН

На засіданнях Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» та Ради міністрів Україна-НАТО союзники по Альянсу обговорили надання подальшої підтримки України.

Які ключові рішення були прийняті; чи затвердять у Конгресі США допомогу Україні; чи є у Заходу «План Б», який би гарантував фінансову допомогу для нашої держави? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів міжнародний оглядач Даніель Ткіє.

Відеоверсія розмови – тут.

«Плану Б» немає. Усі чекають на допомогу від США

– Відбулося 19-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн», а також засідання Ради міністрів Україна-НАТО. Зокрема пресконференцію дав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Якими є ключові ідеї його виступу?   

– Він розповів про те, що союзники обговорювали допомогу Україні. Очікується, що вони й надалі надаватимуть Україні озброєння, боєприпаси та ухвалюватимуть політичні рішення, щоб підтримувати нашу державу. Очільник Альянсу відзначив успіхи Збройних сил України. Він визнав, що хоч контрнаступ і не досягнув тих цілей, на які всі надіялися, Україна вже звільнила 50% територій, окупованих з 24 лютого 2022 року.

Також він зазначив, що Україна змогла пробити і забезпечити дію коридору у Чорному морі, зокрема встановити контроль над західною частиною Чорного моря. І Генсек НАТО, і усі посадовці зазначають, що це – вагома стратегічна перемога України. Заразом українські військові продовжують наносити серйозні втрати російському Чорноморському флоту. Дуже часто цей флот атакують крилатими ракетами британського та французького виробництва.

Єнс Столтенберг наголосив на тому, що зараз НАТО працює над збільшенням виробництва артилерійських снарядів, зокрема 155 мм калібру як для своїх потреб, так і для потреб України, оскільки зараз дійсно існує певна нестача снарядів.

– Сенат США ухвалив законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню на суму 95 млрд доларів США. Зокрема для України передбачено трохи більше 61 млрд доларів США, для Ізраїлю – 14 млрд доларів США. Тепер цей законопроєкт мають ухвалити у Палаті представників, але із цим можуть бути труднощі. Що про це говорять у Брюсселі та чи є у наших партнерів «План Б»?  

– Зараз це – топ-тема і серед посадовців НАТО, і серед журналістів, оскільки США надають найбільшу за обсягом військову підтримку саме Україні. Генсек НАТО Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Конгрес таки затвердить передбачену допомогу для нашої держави. Зокрема він розповів про свій недавній візит до США та перемовини з представниками обох партій. Більшість конгресменів погодилися з необхідністю допомагати Україні.

Також на допомогу США очікує Велика Британія. Мав можливість поспілкуватися з послом Великої Британії в НАТО і він також висловив сподівання, що США затвердять допомогу Україні. Він сказав, що в Заходу немає «Плану Б». Всі очікують, що США затвердять допомогу Україні, оскільки саме Сполучені Штати мають можливість надавати найбільші обсяги військової допомоги.  

На засіданні «Рамштайн» прийняли кілька важливих рішень

Засіданні Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» перебувало на межі зриву. Причиною цього стало ушпиталення міністра оборони США Ллойда Остіна. Які настрої там переважають зараз?

– Засідання «Рамштайну» дуже важливі з координаційної точки зору. На початку повномасштабного вторгнення американські посадовці в ручному режимі контактували зі всіма країнами світу, аби забезпечити Україні поставку зброї та боєприпасів. Опісля саме формат «Рамштайн» дозволив фахово і системно це робити.

Декілька міністрів оборони особисто прибули у Штаб-квартиру НАТО та взяли участь в зустрічі, а ті, котрі не змогли прибути до Брюсселя, підключилися до перемовин у дистанційному форматі. Зокрема так зробив і міністр оборони США Ллойд Остін. Також дистанційно до зустрічі долучилися Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, міністр оборони України Рустем Умєров та очільник ГУР Кирило Буданов.   

– Які важливі рішення було ухвалено на цьому засіданні «Рамштайн»?

– В межах засідання у форматі «Рамштайн» було прийнято декілька важливих рішень. Канада оголосила про внесок у розмірі 60 млн доларів на посилення потенціалу повітряних сил України. Німеччина вирішила приєднатися до бронетанкової коаліції.

Також НАТО провели засідання коаліції щодо посилення української системи протиповітряної оборони, зокрема з Німеччиною та Францією. Міністри оборони цих країн виступили у Штаб-квартирі НАТО. Сторони підписали меморандум на підтримку системи протиповітряної оборони України.

Розмовляли Уляна Лаврик, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини