Директорка аеропорту «Львів»: Нам було дуже легко відновитись


У липні пасажиропотік львівського аеропорту зріс на 261% в порівнянні з липнем 2020 року і на 3% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року та склав 251 тисячу пасажирів. Як підприємству вдалось пережити пандемічний час і вийти на докризові показники – розповідає директорка Міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького Тетяна Романовська.

Як вам вдалось відновити роботу?

Тетяна Романовська: До пандемії ми були другим аеропортом після Борисполя. Тому авіакомпанії, які «розкрутили» нас,  як потужний аеропорт, всі з нетерпінням чекали відкриття. Коли почались поступові відновлення авіарейсів, авіакомпанії миттєво реагували на зняття обмежень. Завдяки тому, що ми до пандемії були потужними, нам було дуже легко відновитись. Фактично, ми отримали багато нових напрямків. Але не всі країни, куди були напрямки, відкрились.

[media=988]

Аеропорт відновив допандемічну позначку. Про яку кількість йдеться?

Тетяна Романовська: Про показники липня. Навіть сама не сподівалась, що липень ми «перескочимо». В 2019 році в липні в нас було 234 тисячі пасажирів, а в липні 2021 – вийшли на 251 тисячу пасажирів. Це було несподіванкою і для нас. Фактично, ті всі люди, які мандрували раніше за європейськими напрямками, інтенсивно переорієнтувались на відпочинкові рейси. Людей зацікавили нові відпочинкові рейси, які, можливо, не були б популярними, як наприклад, до Батумі, Тірани. Але їхні країни відкрили кордони і туристи поїхали туди. І пасажир тепер став не такий, як колись, щоб злітати кудись раз за літо, а – два-три-чотири. В нас тепер стало по 7-8 рейсів на день в Анталію, раніше було 3-4. 

Яка ціна цих рейсів? Чи це лоукости, чи міжнародні авіалінії?

Тетяна Романовська: Наскільки я знаю, компанії тримають рівень цін 2019 року. Ніхто не намагається дуже сильно заробляти, наробляється на об’ємі.

[media=987]

Фото: Facty

Які вдалося відкрити напрямки за період пандемії?

Тетяна Романовська: Маємо кілька європейських напрямків. Це Пафос, Родос, Ларнака, яка стала особливо популярна в цьому році. Багато є італійських напрямків. Але з запланованих наразі відкрились тільки Венеція і Турин. Цікаво, що компанії деякі свої старі напрямки вважають новими. Для прикладу, Будапешт ми можемо вважати новим, бо він так і не був «розкатаний».

Все, що мало минулого року полетіти, так і не полетіло. І тому цього року, ті 5-6 напрямків, які є нові, стали надзвичайно популярними. Дуже цікавим відкриттям цього року є рейс «Lufthansa» з міста Франкфурта, замість Мюнхена. І раніше вони мали 2 рейси вдень на маленьких типах літаків, а зараз ми  бачимо «Aerobus», aбо «Boeing». Це дуже добре, що великий хаб, замінив менший хаб, і став популярним.

Який відсоток рейсів, який був в докарантинний період, вдалось відновити?

Тетяна Романовська: В загальному, можна сказати що 80-90% є відновлених. Тому що авіакомпанії чекають відкриття тих країн, які досі мають обмеження. Шкода, що Польща дуже повільно відновлюється. В нас було 9 напрямків, а зараз лишилось 5-6. І до Польщі літають тільки на роботу, до родичів, або в ділові поїздки. Тобто ми чекаємо до повного відновлення.

Що вас не влаштовує в Львівському аеропорту?  Що би ви хотіли реформувати?

Тетяна Романовська: Найважчий момент, це – робота з людьми. Соціальне питання. Ми можемо бути професіоналами в своїй галузі, але найважче це переконати людей трошки «затягнути» свої ремені.

[media=989]

Чи довелось скорочувати персонал під час карантину?

Тетяна Романовська: Ми скорочення не проводили, але був у відтік професійного персоналу. Із 50-100 особами ми попрощались через їхнє бажання. Тому, коли тепер  відбувся стрибок пасажиропотоку, нам забракло людей. Також хочеться задіяти старий термінал.

Що там має бути?

Тетяна Романовська: Дуже хочеться задіяти VIP-зал. Тобто пасажири, які хочуть особливого комфорту, їх можна додатковими групами підвозити з VIP-терміналу. Ми вже відпрацювали цю схему з митницею, прикордонниками. Навіть якісь товари з duty free через онлайн-замовлення можна буде туди підвозити, поки там не має. І вже в такому пілотному проєкті працювати. Так само з чартерними рейсами. Ми будемо розвантажувати новий термінал, бо там тільки дві багажних стрічки і будемо переводити їх на старий термінал.

Тобто до кінця року у вас у планах відновити роботу на 100 відсотків, а то й на 110?

Тетяна Романовська: Дуже хочеться втримати той об’єм, який ми отримали влітку. Але, звичайно, ми на наслідки пандемії не можемо впливати. Все ж є сподівання, що вакцинування, нові санітарно-гігієнічні правила будуть стримувати наступ нових штамів і люди будуть подорожувати з такою ж інтенсивністю, як це було у докризову зиму.

Одним із наймасшабніших у 2021 році був напрямок із Саудівської Аравії. Як вам вдалось домовитись про це?

Тетяна Романовська: На сьогодні ми маємо аж 4 напрямки звідти по 2 рази в тиждень.  Літають саудівська компанія і український перевізник. Цей напрямок буде регулярний, бо їм цікаво і зима, і літо. І замість Альп у них тепер будуть Карпати.

Як змінилась робота під час карантину?

Тетяна Романовська: Ми – все ще в карантині. Ми працюємо в режимних обмеженнях. Пускаємо лише пасажирів. У зв’язку з відкриттям пункту вакцинації, ми складаємо списки і всі бажаючі можуть потрапити до нас на вакцинування.  Але ми обмежуємо пікові навантаження. Тобто, коли є багато людей на прильоті і відльоті, то ми не хочемо зайвих людей. Дуже тішить, що дуже вже багато є вакцинованих пасажирів. Майже всі, які летять, мають довідки про вакцинацію.

Чи вплинула наявність пункту вакцинації в аеропорту на співпрацю з міжнародними авіакомпаніями?

Тетяна Романовська Зараз ми плануємо рейс до Актау (Казахстан -ред.), такий потужний піар-рейс. І одним із бажань того регіону було прохання відкрити можливість вакцинування для іноземців,і тоді вони будуть до нас літати навіть більше, тому, що вони не хочуть ті вакцини, які пропонують в них. Казахський турист – не бідний, очікуваний нашими Трускавцем, Східницею і Моршином. Тому чекаємо десь з листопада-грудня регулярних напрямків з Казахстану.

Яких показників очікуєте до кінця року?

Тетяна Романовська Перший квартал у нас  через пандемію був дуже поганий. Ми мали показники рівня 1999 року. Через це готуємось десь на рівень 1,5 мільйонів пасажирів вийти. Але це – теж непоганий показник, бо це все одно більше, ніж в минулому році.

[media=990]

Які нові рейси плануєте відкрити?

Тетяна Романовська Ця пандемія дала нам поштовх для нових рейсів. Наприклад, щоб «Lufthansa» літала на Франкфурт. І рейси з Саудівської Аравії – вони є таким прикладом для інших авіакомпаній, що ми готові літати дальномагістральними рейсами.  Тому я би дуже хотіла, щоб ми розвивали дальні напрямки. Зараз є в проектах Кувейт, Бахрейн. А от наші дальномагістральні рейси – це така наша амбітна мета. Зараз є все, щоб туди летіти, треба лише допрацювати з компаніями. Дуже мрію і працюю над тим, щоб ми мали рейси Львів-Торонто, Львів-Чикаго, Львів-Нью-Йорк.

 Підготувала Вікторія Прихід за матеріалами Першого Західного


оренда квартири Львів

Новини