Папа визнав, що не надто вдало згадав про російських імператорів у своїй промові

Фото: Vatican News

Папа Франциск, cпілкуючись із журналістами під час повернення з Монголії, пояснив, що мав на увазі, коли заохочував російську молодь берегти спадщину своєї батьківщини: йшлося про культуру, а не імперіалістичне минуле.

Про це повідомляє Vatican News.

«Я не мав на думці імперіалізм, коли це сказав. Я говорив про культуру», – сказав Папа Франциск, відповідаючи на запитання журналіста італійського інформагентства ANSA, який просив пояснити слова, сказані на завершення спілкування з російською молоддю, що відбулося 25 серпня за посередництвом телемосту.

Папа Франциск, насамперед, вказав на контекст, у якому були сказані ці слова: це був діалог з російською молоддю. «І наприкінці розмови я залишив їм послання, послання, яке завжди повторюю: взяти на себе відповідальність за свою спадщину», – сказав він, підкреслюючи, що саме через таке бачення він намагається заохочувати до діалогу між дідусями й бабусями та внуками, «щоби внуки переймали спадщину». «Я це говорю всюди, таким було моє послання», – наголосив Святіший Отець.

Далі Папа зауважив, що для того, щоб зазначити, про яку спадщину йдеться, він покликався на ідею великої Росії, «бо російська спадщина є дуже доброю та дуже гарною». «До прикладу, в царині літератури, в царині музики, аж до Достоєвського, який сьогодні говорить нам про зрілий гуманізм. Щоб вони взяли на себе цей гуманізм, який розвивався в мистецтві та літературі. Це другий аспект із того, що я говорив про спадщину», – сказав він, додаючи: «Третій, мабуть, не був вдалий. Говорячи про велику Росію, можливо не стільки в географічному сенсі, скільки культурному, мені згадалося те, що нас вчили в школі: Петро І, Катерина ІІ. І тут виплив цей третій (елемент – ред.), що, мабуть, не зовсім правильний. Не знаю. Нехай історики скажуть. Але це було доповнення, яке спало мені на думку, бо я вивчав це в школі».

Підсумовуючи, Святіший Отець пояснив, що хотів закликати молодих російських католиків «взяти на себе відповідальність за власний спадок, брати свій власний спадок, що означає не шукати його деінде. Взяти свій спадок. А який спадок залишила велика Росія? Російська культура має красу, має велику глибину, і не слід її стирати через політичні проблеми. У вас були темні роки в Росії, але спадщина завжди залишалася такою».

Відповідаючи на другу частину запитання, в якій йшлося про ставлення до імперіалізму, Папа наголосив: «Я не мав на увазі імперіалізм, коли говорив це, я говорив про культуру, а передавання культури ніколи не є імперіалістичним, ніколи; це завжди діалог, і я говорив про це». Святіший Отець погоджується з тим, що «існують імперіалізми, які хочуть нав’язувати свою ідеологію», й звертає увагу на те, що «коли культуру дистилюють і перетворюють в ідеологію, то це є отрутою». «Використовується культура, але віддистильована в ідеологію. Власне це треба розрізняти: коли йдеться про культуру народу, а коли – про ідеології, які виникають у якогось філософа, в якогось політика цього народу. І це я кажу для всіх, також і для Церкви», – сказав Папа, зауваживши, що й у Церкві зустрічаються ідеології, які відривають її від життя.

оренда квартири Львів

Новини