«Росатом» перетворив Запорізьку АЕС на катівню – розслідування
- Вівторок, 19 вересня 2023
Від початку окупації міста Енергодар та Запорізької атомної електростанції російські окупаційні сили ведуть системну кампанію викрадень, катувань та вбивств співробітників ЗАЕС. Російська держкорпорація з атомної енергії «Росатом», яка зайняла станцію у березні 2022 року, та її агенти були повністю поінформовані та навіть залучені до переслідування працівників об’єкта.
Про це йдеться у дослідженні «В ядерній в’язниці: як «Росатом» перетворив найбільшу в Європі атомну електростанцію на катівню і як світ може це зупинити» українських документаторів та розслідувачів міжнародних злочинів Truth Hounds.
Дослідження підготовлене на основі інтерв’ю зі свідками та потерпілими від цих злочинів, аналіз фото- і відеоматеріалів, документів, власного розслідування Truth Hounds, а також даних від українських правоохоронних органів. Дослідники довели, що дії російських окупаційних сил, про які було відомо «Росатому», становлять серйозні порушення міжнародного права у вигляді воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Російські окупанти організували цілу мережу місць незаконного утримання на ЗАЕС та місті Енергодар. За даними української влади, близько тисячі людей було затримано та піддано тортурам у катівнях на станції від березня 2022 року. Щонайменше в одному підтвердженому випадку співробітника станції Андрія Гончарука, який працював водолазом, закатували до смерті.
Свідки розповіли Truth Hounds про катування та інші злочини: жорстокі побиття, тортури електричним струмом за допомогою військово-польового телефону ТА-57 «Тапік», удушення різними предметами та багато інших випадків жорстокого насильства та нелюдського поводження. Десятки людей утримували в нелюдських умовах у переповнених маленьких камерах, призначених для 2-4 ув’язнених. Ув’язненим дозволяли їсти їжу, яку їм приносили родичі, але тих, хто не мав родичів, змушували випрошувати їжу та воду в інших затриманих.
Окупанти також піддавали жертв психологічному тиску: імітували страти, примушували копати собі могили, погрожували жертвам та їхнім родинам зґвалтуванням.
Рослідувачі наголошують, «Росатом» та його керівництво не могли не знати про злочинні дії російських силовиків: останні постійно перебували на станції та використовували її приміщення для викрадення співробітників. Це все відбувалося в робочий час і в таких масштабах, що не могло не впливати на роботу підрозділів. До того ж керівництво корпорації підтримувало постійний контакт і координувалося з російськими силовиками на АЕС.
Агенти «Росатома» на станції самі бували присутні на катуваннях чи допитах співробітників станції. Свідки, опитані Truth Hounds, повідомляють, що співробітники «Росатома» зазвичай не брали безпосередньої участі в актах тортур, але без їхнього відома це «було б неможливим».
Крім цього, від перших днів переходу станції під контроль «Росатому», його співробітники разом з офіцерами ФСБ РФ почали масово проводити «бесіди зі співробітниками ЗАЕС». Це була скоординована спроба залякати працівників атомного об’єкта та примусити їх підписувати нові трудові контракти з «Росатомом».
Також відомо про випадки, коли працівників ЗАЕС катували з метою схилити їх до співпраці з «Росатомом». Один із постраждалих розповів Truth Hounds, що представники російських окупаційних сил вивезли його в ліс, жорстоко побили, тримали голову у поліетиленовому пакеті із солярним пальним, погрожували застрелити та наказували копати собі могилу. Пізніше потерпілого утримували в ізоляторі, а потім відпустили. Силовики згодом продовжили переслідування, висунувши чоловіку ультиматум про продовження тиску у разі відмови співпрацювати з «Росатомом».
Масштаб злочинів, скоєних російськими окупантами в Україні та зокрема на ЗАЕС, не може ігноруватися міжнародною спільнотою. Операції та контракти «Росатому» залишаються недоторканими у 54 країнах. Продовження ведення бізнесу з ядерним гігантом, який відіграє ключову роль у незаконному привласненні найбільшої атомної електростанції в Європі та є спільником у скоєнні міжнародних злочинів, є неприпустимим.
Правозахисники закликають держави запровадити комплексні санкції проти «Росатома», аби ізолювати його від міжнародного співробітництва та перекрити доступ до будь-якого імпорту його технологій, послуг і палива. Необхідно застосувати санкції і щодо керівників компанії, відповідальних за пособництво та підбурювання до масових тортур на Запорізькій АЕС.
Крім цього, «Росатом» та його керівництво мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності за принципом універсальної юрисдикції.
Новини
- Сьогодні
- 13 Вересня
- 12 Вересня
- Більше новин