Російські війська планують захопити Авдіївку до середини грудня – Олексій Гетьман

Фото: Стопкор

Біля Авдіївки росіяни розпочали третю хвилю штурмових дій. Попри великі втрати, вони не полишають наміру взяти місто до середини грудня. Однак взяття цього населеного пункту становить для ворога не стільки військову, як політичну ціль.

Для чого росіянам Авдіївка; у чому важливість створення плацдарму на лівобережжі Херсонщини; як зміниться тактика атак на Україну? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів військовий експерт Олексій Гетьман.

Відеоверсія розмови – тут.

– Авдіївка досі залишається однією із найважчих позицій. Якою є ситуація поблизу міста?

– Біля Авдіївки росіяни розпочали третю хвилю штурмових дій. Вони планують захопити місто до середини грудня. Адже в середині грудня президент Росії Путін повинен сказати чи балотуватиметься на наступних президентських виборах, що відбудуться 15-17 березня наступного року. Він планує зробити це на тлі перемог на полі бою. Саме для цього обрали Авдіївку.

Інститут дослідження війни говорить про великі втрати росіян. У ті дні, коли штурмували Бахмут втрати ворога по всій ділянці фронту в середньому за добу становили 776 російських військовослужбовців. Зараз, під час штурму Авдіївки, втрати росіян по всій лінії фронту становлять 931 військових. Це приблизно на 25% більше, аніж під час штурму Бахмута. Це – великі втрати. Переважна більшість припадає саме на Авдіївський напрямок.

Тож підґрунтям таких потужних атак є не військова причина, а політична. Путіну потрібні певні переможні реляції до того, як він оголосить, що йде в президенти. Хоча, з іншого боку, російські воєнкори починають вмикати задню. Бо якщо до того дня, коли Путін оголосить про намір балотуватися на посаду президента їм не вдасться захопити Авдіївку, то доведеться це якось пояснювати. Вони вже готуються, розповідаючи, що все знищили, однак через погодні умови зможуть захопити Авдіївку лише навесні. Якщо у найближчі 2-3 тижні їм не вдасться взяти місто штурмом, то через 1-2 дні, після того, як Путін оголосить про намір брати участь у президентських виборах, такі активні бойові дії з боку росіян припиняться. Буде втрачено політичне підґрунтя. Залишиться лиш військове. А військове передбачатиме такі ж бойові дії, як на інших ділянках фронту.

На лівобережжі Херсонщини нашій армії потрібний плацдарм

– Важкі бої тривають і на лівобережжі Херсонщини. Якою є ситуація на цьому напрямку?

– Йдеться про підготовку для створення плацдарму. Він має бути вздовж берега приблизно на 20 км і від берега – на 20 км. Створення такого квадрата 20 на 20 км дасть можливість на одній його стороні, біля води, збудувати швидкі понтонні переправи. Вони забезпечать переправу більшої кількості військ, важкої техніки, броньованої техніки та артилерійських систем. Це можна робити не остерігаючись, що наші позиції будуть накриті артилерійським вогнем. Бо це – більше, аніж дальність далекобійної російської артилерії 152-го калібру.

Однак поки зарано говорити про такий плацдарм, який можна використовувати для подальших просувань в бік Криму. Зараз на цій ділянці перебуває наша морська піхота. Вони маневрують. Йде потужна квадробатарейна боротьба.

– Скільки часу займе підготовка для створення такого плацдарму?

– Все залежить від погодних умов та від дій ворога, тобто наскільки він зможе перекинути туди додаткові війська. Але врешті-решт ми цей плацдарм зробимо і з цього боку також продовжимо наступальні дії. Ці наступальні дії мали відбуватися паралельно з наступальними діями біля Роботиного і Токмаку, але оскільки росіяни підірвали Каховську ГЕС, то це нас певним чином призупинило. Після підриву гідроелектростанції переміщення на лівий берег стало неможливим. Довелося чекати доки спаде вода. Фактично зараз проводяться дії, що планувалися на початку літа.

Росіяни відтермінували початок створення плацдарму. З одного боку, для них це – позитивно. А з іншого – вода змила усі їхні фортифікації і попереміщувала міни. Тож вони тепер самі не знають, де в них є мінні поля. Ми теж цього не знаємо. Але вони знали і це давало їм змогу більш-менш активно рухатися. Зараз вони також цього не знають і теж бродять цими мінними полями.

Подивимося, коли наші штурмові загони звільнять територію 20 на 20 км. Після цього зможемо говорити про створення такого плацдарму та більш активні бойові дії.

Росіяни перевіряють нашу готовність до масованих атак

– З’являється все більше інформації про нові моделі безпілотників, якими Росія атакує нашу державу. Зокрема, їх начебто використали під час наймасованішої атаки, зафіксованої у ніч проти 25 листопада. Тоді із 75 «Shahed», 74 були успішно ліквідовані нашими силами ППО. Що це за безпілотники?

– Є начебто «Shahed-238», обладнаний реактивним двигуном, але це – не підтверджена інформація. Хтось міг подумати, що це саме «Shahed-238», оскільки деякі з них були пофарбовані у чорний колір.

Наші засоби ППО для боротьби з «Shahed» використовують зенітно-гарматний комплекс та кулемети. Для цього потрібно обов’язково встановити з цілями візуальний контакт. А чорний колір заважає мобільним групам спостерігати та перехоплювати ці цілі.

Також деякі із «Shahed», ті ж самі чорні, були пофарбовані карбоном. Це – матеріал, що поглинає електромагнітні хвилі. А якщо електромагнітна хвиля, яку випромінює радіолокаційна станція зенітно-ракетного комплексу не відбивається від цілі, то звісно, що вона не повертається назад на локатори і радіолокаційна станція її або не бачить, або бачить дуже погано і вже тоді, коли вона близько підлетить. А чим більша ефективно відбиваюча поверхня цілі, тим швидше і точніше її можна вирахувати.

Впевнений, що в росіян не було глобальної цілі знищити щось у Києві. Думаю, вони хотіли подивилися, наскільки ми здатні відбивати масовані атаки безпілотників і які маємо засоби ураження: чи є в нас самохідні зенітні гармати «Gepard», зенітно-кулеметні комплекси «Paladin». Вважати це спрямованою атакою не варто. Адже росіяни заявляли, що тактика атак на Україну буде змінена. Зміна тактики це – одночасне використання і «Shahed», і балістичних крилатих ракет. Заразом вони не будуть розпорошувати удар по різних куточках нашої країни, а зосередяться на 1-2 цілях і саме туди будуть спрямовувати масований наліт.  

– Поки таких масованих атак не спостерігається. На вашу думку, росіяни накопичують зброю і чекають холодів, у них – обмежена можливість застосування ракет морського базування,  чи їм завадили погодні умови?

– Тут кілька факторів одночасно. До прикладу, крилаті ракети морського базування «Калібр» використовували для нанесення ударів переважно по Миколаївській і Одеській областях. Вони запускали їх з моря. Однак для цього шторм не повинен перевищувати 3-4 бали. Адже коли у Чорному морі є хвилі, висотою 15 м, то запускати ракети неможливо. Відтак, зважаючи на шторм, очікувати на атаку «Калібрами» не варто.

З іншого боку, в них у Севастополі були налаштовані певні технології для завантаження «Калібрів». Це – складний процес. Ракета має бути підключена до електроніки, щоб її можна було на кораблі запрограмувати. Однак після того, як ми атакували порти було знищено їх десантний корабель, підводний човен, а найголовніше – завод. Це була технологічна структура з допомогою якої заряджали «Калібри». Вони перевели потужності у Новоросійськ. Але логістичні шляхи із Новоросійськом – складні. Окрім того, там немає технологічної можливості робити це настільки швидко, як було у Криму.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини