США мають власний національний інтерес в підтримці України – Стівен Пайфер

Фото: Мілітарний

США підтримують Україну, однак побоюючись «надмірної реакції Кремля», досі не наважуються передати українським військовим необхідну далекобійну зброю.

Адміністрація Джо Байдена діє обережно. Водночас для США вкрай важливо, аби Україна перемогла у війні. В іншому випадку, якщо перемога буде на боці Росії, це поставить під загрозу стабільність та безпеку у Європі.

Про це у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» розповів Стівен Пайфер, посол США в Україні (1998-2000), старший дослідник Інституту Брукінгса.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ТСН

– Ми відзначали перемогу над нацизмом, чи перебуває сьогодні світ у ситуації, схожій до часів Другої світової війни?

– Не думаю, що у нас ситуація, схожа до часів Другої світової війни, коли нацистська Німеччина захопила більшу частину Європи. Втім, зараз ми бачимо неспровоковану війну РФ, яка розпочалася ще в 2014 році і перейшла у повномасштабне вторгнення у 2022 році. Це – найбільша безпекова загроза. Війна в Україні – найбільша і найбільш смертоносна, яка була у Європі з 1945 року.

– У параді, що відбувся у Москві 9 травня, взяв участь лише 1 бойовий танк. Яке ваше враження від цього?

– Це відображає факт того, що російська армія втратила дуже багато основних бойових танків. Їх знищили або захопили в Україні. Парад, що відбувся 9 травня у Москві, був набагато менший, аніж минулі. Це демонструє тиск під яким перебувають російські військові в час війни проти України.

Атака безпілотниками Кремля могла бути операцією під чужим прапором

– Що ви думаєте про атаку безпілотниками Кремля? Як це може вплинути на внутрішню ситуацію в РФ?

– По-перше, не думаю, що володію достатньою інформацією, аби щось підтвердити. Але не можу виключати того, що це могло бути операцією під чужим прапором, яку здійснили самі росіяни. Мені складно зрозуміти, яким чином ті два дрони пройшли через багато кіл сил ППО у Москві і долетіли до захищеного Кремля. А опісля росіяни вийшли зі своєю теорією про те, що це була спроба замаху на президента Путіна. Це складно зрозуміти. Адже він рідко відвідує Кремль. Можу припустити, що українська армія дуже добре знає про це. Для мене це – дуже підозріло. Саме тому думаю, що це могла бути операція під чужим прапором. Не впевнений, що це викликало велику нервозність у частини росіян, котрі проживають у Москві.

Фото: DW

– Кремль обіцяв відповісти на цю атаку. Хоча Росія і без того продовжує тероризувати нас ракетними ударами та атаками дронів. Чи спроможна РФ на ще більшу ескалацію?

– Є ліміти того, наскільки далеко може зайти Росія. До прикладу, вони використовують ракети С-300, виготовлені для того, щоб знищувати авіацію. Вони використовують їх у якості «повітря-повітря» і це може вказувати на те, що в них закінчується високоточна зброя. Є ознаки певного напруження у росіян. Адже за останні 15 місяців вони використовували дуже багато зброї та ракет. Тож можна припустити, що в них закінчується зброя.

– А чи може відсутність «відповіді» з боку Кремля свідчити про те, що Росія блефує про можливу ескалацію?

– Коли адміністрація Байдена говорить про війну в Україні, має дві цілі. Перша – допомогти Україні перемогти російську армію. Друга – уникнути прямого військового зіткнення між НАТО та Росією. Це – правильні цілі. Але я також критикую адміністрацію Байдена за те, що вони надто обережні. Не думаю, що росіяни робили добре, коли говорили про «червоні лінії». Те, що вчиняє РФ останні 15 місяців, спонукає Захід і в подальшому надавати Україні необхідне озброєння.

Скрін з відео: Перший Західний

США побоюється надмірної реакції Кремля

– Велика Британія надала Україні далекобійні крилаті ракети «Storm Shadow». Чи може це спонукати адміністрацію Байдена ухвалити аналогічне рішення?

– «Storm Shadow» є альтернативою до далекобійних ракет «ATACMS». Обидві ракети мають радіус дії близько 300 км. Однією з причин, чому Пентагон не надаватиме зараз Україні ракети «ATACMS» є те, що на складах їх – досить небагато. Це було проблемою для США впродовж 15 місяців.

У той час, коли ми надаємо зброю Україні, у Пентагоні мають впевнитися в тому, що рівень боєприпасів на складах відповідає мінімальному значенню.

Якщо Велика Британія дійсно передасть Україні ракети «Storm Shadow», це дасть українцям можливість бити по цілях в радіусі до 300 км. Саме це може зменшити термінову необхідність надання Україні ракет «ATACMS».

Фото: Вікіпедія

– Чи справді існують лише технічні перепони для того, аби надати Україні далекобійні ракети «ATACMS»?

– Так. Думаю, що це дійсно пов’язане з низьким рівнем запасів на складах США. Але є й інші причини. А саме: надто обережний підхід адміністрації Байдена. Я дискутував про те, що ми мали надавати ракети «ATACMS». Думаю, Білий дім непокоїть, що така зброя може використовуватися для нанесення ударів по території Росії. Маю на увазі РФ у кордонах, визначених у 1991 році. Втім, за крайні 3-4 місяці Україна дала можливість чітко зрозуміти, що не буде використовувати західну зброю для нанесення ударів по території Росії. Нею битимуть лише по окупованих територіях в Україні.

Тож думаю, що це поєднання технічних проблем і обережного підходу адміністрації Байдена.

– Чи не є адміністрація Байдена аж надто обережною?

– Я віддаю належне адміністрації Байдена щодо підходу до цієї війни. Вони проробили велику дипломатичну роботу, мобілізували сильну західну підтримку, надали безпекову допомогу армії України на десятки мільярдів доларів США. Звісно, вони можуть зробити і більше. Але їхні побоювання зрозумілі. Вони хочуть зрозуміти, що може спровокувати надмірну реакцію Кремля. Вони підходять до цього обережно, балансуючи у зрозумілий спосіб. Звісно, хотів би, щоб вони діяли більш агресивно і вийшли із цього балансування.

Рано чи пізно перемовини з Росією будуть

– Українські посадовці заявляють, що деякі західні політики відмовляють їх від звільнення Криму, вважаючи, що це може призвести до ядерної війни. Чому вони так думають?

– Не впевнений, чому вони так думають. Вважаю, слід дочекатися контрнаступу ЗСУ. Коли це відбудеться впевнений, що Україна може звільнити значну кількість територій, окрім тих, що вже були звільнені у кінці вересня у Харкові та в листопаді у Херсоні. Хотів би побачити, як українські війська повністю відтіснили російські зі своєї території або хоча б досягли такого успіху на полі бою, який би дозволив домовитися про прийнятне для України рішення.

Перемовини з Росією 15 березня 2022 року. Фото: Reuters

– Але якщо Україна не захоче проводити перемовини з Росією?

– У якийсь момент між Києвом та Москвою будуть перемовини. Але зараз ще не прийшов для цього час. По-перше, немає ознак того, що Кремль готовий серйозно їх проводити. Є велика невідповідність між результатами РФ на полі бою та їх вимогами.

Згадайте кінець вересня, коли Путін оголосив про анексію Херсона, Запоріжжя, Луганська та Донецька. Він зробив це попри те, що навіть не контролював ці області. По-друге, російська армія програє на полі бою вже більше восьми тижнів.

Зараз я не бачу причин для перемовин з Росією. Я й не бачив жодних ознак того, що Вашингтон тисне на Україну з вимогою проведення попередніх перемовин. Втім, у майбутньому, рано чи пізно, перемовини будуть. Це залежить від того чи готова РФ серйозно сприймати умови для перемовин, а також від бажання України відповідати на це.

Україна отримала «Леопарди». Може отримати і винищувачі F-16

– Іноземні ЗМІ пишуть, що у випадку неуспішного контрнаступу, міжнародна підтримка України може послабитися. Чи справді ця підтримка залежить виключно від очікуваного контрнаступу ЗСУ?

– Для США і Європи легше підтримувати Україну, коли громадськість та законодавці бачитимуть успіх України на полі бою. Це було б складніше зробити, якби все зайшло у глухий кут.

Якби у січні чи на початку лютого 2022 року ви запитали мене, чи вірю, що США так потужно підтримуватимуть Україну, я б відповів, що це було б приємним сюрпризом. Але сьогодні Захід здивував себе, Україну і, навіть, Кремль. Тож було б легше підтримувати Україну, якби було розуміння того, що Україна перемагає на полі бою.

Фото: Мілітарний

– А чи може Захід здивувати нас, надіславши винищувачі F-16?

– Теперішні дискусії про надання F-16 нагадують те, як ми у жовтні дискутували про надання Україні основних бойових танків: «Абрамсів» та «Леопардів». Тож для мене вже не було б сюрпризом, якби через 6-10 місяців винищувачі F-16 вже б поставлялися в Україну.

США мають власний національний інтерес в підтримці України

– Раніше Кевін Маккарті, спікер Палати представників заявляв, що не готовий надати Україні так званий «безлімітний чек». Однак зараз змінив свою думку, що вплинуло на це?

– Я вітаю зміну його позиції. Стежу за Україною ще з 1993 року. І вже протягом 30 років Україна завжди була двопартійним питанням. Україна завжди мала підтримку як демократів, так і республіканців. І перші загрози цій двопартійній підтримці я побачив саме минулого року, коли пан Маккарті та деякі республіканці почали задавати питання щодо підтримки України. Таких людей, котрі не розуміють, що Україна є жертвою в Республіканській партії меншість. Вони також не розуміють, що США мають власний національний інтерес в підтримці України і в тому, щоб побачити перемогу України у цій війні.

Фото: BBC

Я був радий, що Кевін Маккарті змінив свою позицію. Надіюся, що це відобразиться і в той момент, коли в Конгресі буде представлено черговий законопроєкт про підтримку України.

– Чи буде двопартійна підтримка України залишатися такою ж потужною і тоді, коли війна триватиме досить довго?

– Думаю, чим довше триватиме війна, тим більше зусиль доведеться витратити західним політикам, щоб підтримувати Україну. Особисто я хотів би побачити чітку заяву адміністрації Байдена про те, якими є наші національні інтереси. Можливо варто розпочати із нагадування про те, що США вже понад 70 років визначали стабільність і безпеку Європи своїм життєво необхідним національним інтересом, через політичні, економічні та безпекові причини.

Водночас, якщо Росія переможе у цій війні або буде перемагати, це означатиме, що Європа стане нестабільною та менш безпечною. Це важливо для США.

Я б хотів, щоб адміністарція Байдена частіше повторювала це американській громадськості. Але я також хотів би побачити, щоб і республіканці говорили про це у Конгресі. Бо зараз я бачу лише те, що тільки республіканці, а не демократи загрожують наданню допомоги Україні у Конгресі.

Джо Байден має хороші шанси вдруге стати президентом США

– Джозеф Байден заявив про те, що знову буде балотуватися на посаду президента США. Яким чином виборчий процес США може вплинути на підтримку України?

– Результати виборів 2024 року будуть залежати від внутрішніх проблем, зокрема економічних. Щодо зовнішньополітичних питань, думаю, що будуть дві важливі проблеми: Китай та війна Росії проти України. Сьогодні президент США Байден займає позицію, що відображає підтримку України з боку американського народу. Багато серйозних соцопитувань показують, що більшість американців підтримують надання допомоги Україні. Це відповідає позиції президента США Джо Байдена.

Фото: CNN

– Чи має президент Байден достатньо підтримки, щоб його знову обрали на найвищу державну посаду?

– До виборів ще – багато часу. Чимало може змінитися. Але вважаю, що президент Байден має хороші шанси на те, щоб бути переобраним, зокрема, якщо його опонентом буде Дональд Трамп. І поки так виглядає, що Республіканська партія обере Трампа за свого кандидата.

Якщо Трамп стане президентом США, повернуться драма і хаос

– Суд присяжних Нью-Йорка визнав експрезидента США Дональда Трампа винним у сексуальних домаганнях до журналістки Джин Керролл. Як це може вплинути на можливість Трампа балотуватися на посаду президента США?

– Поки не можу сказати, яким чином це рішення може допомгти Трампу. Це йому лише нашкодить.

– Чи може це рішення зменшити підтримку Трампа серед його електорату?

– Побачимо, що покажуть опитування. Але думаю, що це негативно позначиться на його рейтингу.

– Є й інші справи проти Трампа. Чи можуть вони вплинути на його участь у прийдешніх виборах?

– Швидше за все, йому висунуть додаткові звинувачення. Це все залежатиме від того, як реагуватиме електорат республіканців. Можу припустити, що є частина представників Республіканської партії, які не хочуть знову бачити драму та хаос, що були під час першого терміну Трампа.

Якщо Трампу будуть висунуті додаткові звинувачення (рішення ухвалюють прокурори), це означатиме, що саме така драма і хаос будуть відбуватися знову. Можу припустити, що багато членів Республіканської партії не хотіли б бачити цього. Я не є експертом щодо внутрішньої політики США, тож мені складно говорити про те, яким чином ці речі будуть відбуватися. Втім, до листопада 2024 року ще – багато часу.

Фото: DW

– Трамп багато заявляв про необхідність перемовин із Росією. Чому в нього така позиція та чи підтримують такі заяви у Республіканській партії?

– Не можу насправді зрозуміти про що саме йдеться у заявах Трампа щодо РФ та України. Я лише знаю, що коли він був президентом США, то ще тоді не хотів критикувати Росію. Думаю, що однією з визначних подій, яка відбулася за президентства Трампа щодо України, була його спроба втягнути президента України в політику США. Саме це було причиною для першої спроби його імпічменту. Побачимо, що скажуть республіканці. Соціологічні опитування показують, що зараз більше демократи, а не республіканці підтримують надання допомоги Україні. І, якщо говорити відверто, це – сюрприз для мене. Адже Республіканська партія завжди була потужною щодо питань національної безпеки. Саме тому важливо, щоб головні республіканці на питання національної безпеки також заявили про необхідність підтримки України. Бо їхні заяви щодо необхідності підтримки України мають більшу вагу, аніж заяви демократів. Саме тому я б хотів, щоб адміністрація Байдена також чіткіше говорила про те, які інтереси США зараз стоять на кону у війні проти України.

Також я б хотів побачити, щоб старші республіканці у Конгресі робили заяви і пояснювати своїм виборцям, чому саме в інтересах США забезпечити перемогу України над Росією.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич


оренда квартири Львів

Новини