Україна має повне легітимне право переносити війну на територію Росії – Вольфганг Ішингер

Фото: Мілітарний

За поточний рік Німеччина поставила Україні танки власного виробництва, системи ППО та більше нових систем озброєння. Зараз тривають публічні дискусії щодо надання Україні далекобійних крилатих ракет «TAURUS». Однак Німеччина, США та інші західні партнери досі побоюються, що застосування цього озброєння Україною на території Росії може призвести до прямої конфронтації між РФ та НАТО.

Заразом Вольфганг Ішингер, посол, президент Ради Фонду Мюнхенської конференції з безпеки вважає несправедливим, що війна точиться лише на території України. На його думку Україна має повне право атакувати військові об’єкти на території країни-агресора.

Про це він розповів у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

– У лютому 2024 року відбудеться Мюнхенська безпекова конференція. Чи буде тема війни в Україні ключовою на цій конференції?

– Пригадаймо Мюнхенську безпекову конференцію, що відбулася півтора роки тому. Президент Володимир Зеленський також брав у ній участь. Через кілька днів після її завершення росіяни розпочали війну.

Звісно, у порядку денному Мюнхенської безпекової конференції буде обговорюватися агресивна війна Росії проти України. Прикладемо значні зусилля, аби продемонструвати, що хочемо успішного завершення цієї війни для України. Сподіваюся, це відбудеться ще до початку зазначеної події. Якщо війна не завершиться до лютого наступного року, ми спробуємо робити більше, аби показати відданість Заходу, США та Європи у намаганні допомогти Україні звільняти території, окуповані російськими загарбниками.   

– Чи буде запрошено на Мюнхенську безпекову конференцію президента України Володимира Зеленського?

– Звісно, ми запросимо президента Володимира Зеленського, міністра закордонних справ, міністра оборони та інших представників української влади.

Україні потрібно більше ефективної зброї

– Як ви оцінюєте поточну стратегію Заходу щодо війни в України?

– Наприкінці цієї війни слід провести серйозні перемовини для досягнення не лише тимчасового припинення вогню, а й певної домовленості про мир. Але для цього російська сторона повинна зрозуміти, що продовження використання військової сили проти України не допоможе їй досягти значних результатів. На мою думку, це – основа для проведення перемовин. Саме тому ми й надалі повинні підтримувати військові зусилля України.

– Американські видання повідомляють, що мінні поля і захисні лінії росіян уповільнюють звільнення окупованих територій. На вашу думку, чи потрібно збільшити військову підтримку України?

– Так. Зважаючи на те, які захисні лінії збудувала Росія на Донбасі та на південному сході України, нам слід переглянути можливості поставок Збройним силам України не лише більшої кількості зброї, а й більш ефективної. Це потрібно для того, щоб ЗСУ могли здійснити швидкий та успішний контрнаступ та звільнити заміновані території. У майбутньому слід розглянути можливість надання Україні додаткових одиниць західної авіації. Зараз тривають дискусії щодо постачання винищувачів F-16. США, як держава-виробник цих літаків, пришвидшить надання дозволів на їх поставку в Україну. Сподіваюся, це відбудеться якнайшвидше.

Німеччина обговорює надання Україні ракет «TAURUS»

– У Німеччині тривають публічні дискусії про можливість надання Україні далекобійних крилатих ракет «TAURUS». Чи підтримуєте надання Україні такого озброєння?

– Вірю, що надання цієї зброї стане додатковою допомогою для України. Заразом розумію, що канцлер Олаф Шольц хоче на 100% дати зрозуміти, що Німеччина співзвучна зі США та іншими членами НАТО щодо того, коли саме слід здійснити ці постачання. Надіюся, що вже в найближчі дні німецький уряд ухвалить першочергове рішення про надання цих ракет Україні. 

– Чи вірите в те, що ця публічна дискусія змусить канцлера Олафа Шольца погодитися на поставку ракет «TAURUS»?

– Такі дискусії слід проводити дуже відповідально. Є ціла низка питань, які наш уряд повинен вивчити. До прикладу, скільки таких ракет ми дійсно можемо надати України, а скільки ракет потрібні нам, у межах НАТО? Друге питання полягає у тому аби з’ясувати, чи всі союзники по НАТО погоджуються на такий крок? І чи дійсно США, які поки що не надають далекобійних ракет, вважають це хорошою ідеєю? Такі дискусії вже розпочалися. Вірю, що вже в найближчому майбутньому вони принесуть позитивний результат.  

Україна має право переносити війну на територію Росії

– Видання «Шпігель» повідомляє, що канцлер Шольц може погодитися на поставку таких ракет до України за умови, якщо ці ракети будуть модифіковані і це унеможливить нанесення ударів по території Росії. Чи добре вводити такі обмеження для України під час війни?

– Думаю, що вам слід виокремити дві проблеми. По-перше, чи має право Україна атакувати військові об’єкти на території Росії? На мою думку, так. Цю війну не слід розглядати як асиметричну, яку можна проводити лише на українській землі. Це було б дуже нечесно.

По-друге, чи в інтересах членів НАТО впевнитися в тому, що ми не розпочнемо процес, який може призвести до прямої конфронтації між РФ та НАТО чи його партнерами?

Саме тому США, Німеччина та інші країни дискутували з українським урядом про те, що надані системи слід використовувати лише на території України. Однак повторю ще раз, Україна має повне легітимне право переносити війну на територію Росії.

Інше питання полягає в тому, чи та зброя, яку ми надали Україні має бути обмежена у можливостях прямого використання проти Росії, аби не склалося враження, що це війна НАТО проти Росії. Думаю, що це не в наших інтересах, і не в інтересах України. Усе це для того, аби впевнитися, що наша зброя не використовується у війні проти Росії і на території Росії. Це не нова ідея. Вона домінувала в дискусіях впродовж багатьох місяців.  

– Також з’явилася інформація про те, що канцлер Олаф Шольц уповільнює поставки зброї до України. Згідно з інформацією, ми ще не отримали більшість зброї, яку Берлін обіцяв ще в травні цього року. Яка причина такої політики канцлера Шольца?

– Не думаю, що це – достовірна інформація. Факти доводять, що Німеччина стала найбільш важливим постачальником зброї, фінансових та інших ресурсів до України. Звісно, після США. Ще рік тому цей список допомоги від Німеччини не був таким вражаючим. Однак за останній рік Німеччина поставила Україні танки німецького виробництва, системи ППО, що продемонстрували надзвичайну ефективність у війні проти російської агресії. Ми надали Україні більше нових систем озброєння. Тож я не розділяю думки про те, що начебто уряд Шольца намагається уповільнити поставки зброї до України. Наші збройні компанії вже вивчають можливість побудови оборонних заводів на території України.

Найбільша ціль для України – перемога без втрати територій

– Чи не думаєте ви, що будь-який компроміс з Росією може підірвати зусилля щодо притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців?

– Думаю, що слід правильно розставити пріоритети. Найважливішою ціллю для України є досягнення перемоги у цій війні без втрати територій. Але, на жаль, ця війна – з великими втратами людських життів. Україна платить надзвичайно велику ціну. Поки що нам усім не зрозуміло, чи взагалі цієї цілі можна досягти.

Другою ціллю є відбудова України. Слід відповісти на питання, хто фінансуватиме відбудову населених пунктів?

А третє питання полягає у притягненні винних до відповідальності. Чи можна провести судовий процес, який би притягнув до відповідальності воєнних злочинців? Це – дуже важливе питання, проте не думаю, що зараз на нього слід витрачати багато часу. Адже ваша держава і досі перебуває у стані війни з великим сусідом. Відтак, першочерговий пріоритет – завершення цієї війни з позитивним результатом для України. А вже після цього можемо і мусимо вирішувати інші питання.

Хочу зазначити, що Нюрнберзький трибунал проти лідерів Німеччини розпочався лише через рік після завершення Другої світової війни. Думаю, що така послідовність буде і у випадку України.

– Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що будь-які територіальні поступки Росії можуть знищити міжнародне право та демократію. Чи підтримуєте ви цю тезу?

– Нам слід бути чіткими у тому, що наміром і ціллю України, а також ціллю нашої підтримки України має бути звільнення окупованих територій. Якщо, зважаючи на поточні військові дії цю ціль неможливо буде повністю досягти, тоді може постати питання інших варіантів для перемовин. Не хочу виключати будь-яких варіантів. Але ми не маємо говорити про здачу українських територій Росії. Ми повинні заохочувати Україну до звільнення всіх окупованих територій.

– Індія не запросила на Саміт G-20 Україну, але запросила Росію. Яка причина такого рішення? І чи можуть західні держави тиснути на Індію, щоб та запросила Україну?

– Думаю, що президент Володимир Зеленський, керівник Офісу президента Андрій Єрмак та український уряд доклали багато зусиль, щоб залучити держави, які не входять до класичного євроатлантичного регіону. Вони надихнули саудівський уряд на проведення конференції у Джидді, до якої долучився навіть Китай. Росію не запросили. Це було зроблено для того, щоб досягти підтримки з боку країн глобального півдня. Сподіваюся, що Індія, Китай й інші держави глобального півдня будуть більше підтримувати Україну і долучаться до зусиль для перемоги України над російським агресором.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини