В полоні мені постійно говорили, що я не потрібна Україні, – звільнена з полону медикиня

Фото: Антоніна Матвійчук

По 30-40 осіб в тісній камері. На сніданок і вечерю – пшенична каша. Крім того, фізичні і моральні знущання. Такими є умови перебування в полоні українських жінок.

Про них в ефірі програми «Піксель війни» на «Першому Західному»  розповіла українська медикиня, яка вагітною перебувала у російському полоні, Мар’яна Мамонова. 

За її словами, найважчими були перших два місяці. Якщо пережити їх, далі стає легше.

«В першій камері, куди нас поселили, було 39-40 жінок. А камера була розрахована на 6 осіб. Хтось спав по двоє-троє на нарах.  Я і ще одна дівчинка спали під нарами просто на цементі. В нас було 3 маленьких подушки і дві ковдри, які нам дали. Частина дівчат ходили на роботу: чистити картоплю для приготування їжі військовополоненим. І коли вони йшли на роботу, частина дівчат могла спати на їх місцях», – розповідає Мар’яна Мамонова.

Світло в камері не вимикали навіть вночі. Вранці і ввечері їх годували пшеничною кашею. А в обід їм давали суп з кислої капусти і картоплі. При цьому їжу приносили в тарілках, з яких їли вже інші, бо не встигали їх мити.  Можливість прийняти душ була лише раз в тиждень і то з’явилась лише згодом. А до того на день для вмивання та туалету видавали 30 літрів води на 40 жінок. 

Але найбільш гнітючим досвідом для медикині став психологічний тиск. Передовсім, Мар’яну лякали, що її майбутню дитину в неї заберуть і відправлять в російський притулок, а їй не дозволять бачитись з нею. І при цьому жінці постійно говорили, що вона не потрібна Україні.

«Вони говорили: “Навіщо Україні вагітна жінка? Поранених не забирають. Мертвих не забирають. Нікого не забирають. То чого ти думаєш, що тебе заберуть однією з перших?”. В мене закрадались сумніви, коли декілька раз відбулись обміни, а мене не забирали. Були моменти, коли я вже збирала речі, бо була впевнена, що поїду, бо вагітна, а мені казали, що мене нема в списках і Україна в мені не зацікавлена. І тоді я впадала в відчайДумала, що про мене забули», – пригадала медикиня.

Мар’яну та інших українських військових, 22 вересня обміняли на Віктора Медведчука і російських військових. 25 вересня медикиня успішно народила дівчинку.

Новини