В України та партнерів ще достатньо аргументів, щоб підвищити градус опору – експерт з питань нацбезпеки

Фото: ЗСУ

Про сильні і слабкі сторони ворога, ймовірні позиції Китаю і Казахстану, нововведення та плани рф на 9 травня у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з питань національної безпеки, військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко.

Фото: Діалог

«М’ясні штурми» – основний потенціал росіян

– Інститут вивчення війни вважає, що теперішня задіяність усіх військ РФ на війні в Україні (включаючи десантників) є таким, що викликає певні проблеми з можливим стримуванням контрнаступу ЗСУ. Як ви це прокоментуєте?

– Основною сильною стороною РФ в конвенційній (традиційній) війні залишається величезна дрімучість російського населення, яке готове помирати за ідеї Путіна. І через це говоримо, що росіяни теоретично можуть (на практиці це буде важко) оперувати кількома сотнями тисяч потенційних смертників, яких пустять у ці «м’ясні штурми», які зараз росіяни часто використовують, називаючи їх «високим військовим мистецтвом». Путін, для якого немає нічого цінного, готовий покласти мільйони росіян та пожертвувати перспективами усієї Росії.

Фото: росЗМІ

Людський ресурс це і є їхній потенціал. Що ж стосується іншого, то перспективи росіян стають усе більше теоретичними. У них немає можливостей підвищити градус своєї присутності та ефективності розвитку військово-промислового комплексу. Вони очікують допомоги ззовні та користуються своїми «відносно партнерами». «Відносно» – тому, бо часто вони бояться говорити про це. Як приміром Іран, який з одного боку допомагає, а з іншого – всіляко це приховує. Такою є і Північна Корея, РФ сподіваються на таку ж позицію Китаю. Але очікуючи цієї допомоги, росіяни створили собі фетиш, таку ж пропаганду, якою вони дурять російське населення. Бо насправді Китай не настільки налаштований допомагати РФ, як це представляє роспропаганда.

Що стосується наших можливостей, то у нас з країнами-партнерами ще достатньо аргументів, щоб підвищувати градус українського опору. Ми ще не маємо у достатній кількості високоточних далекобійних ракет, танків та авіації. Потрібно справді напружувати усі сили, бо поки партнери платять своїми грошима, українці – своєю кров’ю. На цьому постійно наголошують ті наші друзі, які дійсно стараються нас підтримати, які розуміють, що ми, воюючи з ворогом, захищаємо і кордони ЄС.

Також маємо можливість розширювати коло наших західних і східних партнерів. Бачимо зараз зусилля як офіційної дипломатії, так і народної, щоб напрацювати відносини з країнами Сходу і Африки.

 Казахстан точно не буде підтримувати агресію РФ

– Росіяни також намагаються розширити коло своїх постачальників озброєння. Зважаючи на це, активніше працюють і наші міжнародні партнери. Серед таких прозвучав і Казахстан, який може стати на сторону добра. Зараз там ще в процесі визначення, хоча й РФ вони теж не особливо підтримують…

Казахстан зараз справді має історичний шанс здобути свою реальну незалежність і чи скористається він ним – питання до самих казахів. Президент Казахстану Токаєв, незважаючи на те, що його країна перебуває в ОДКБ та СНД, неодноразово висловлював свою позицію щодо українсько-російської війни і вона ближча Україні, ніж РФ. Згадайте, як РФ включилася у внутрішній конфлікт в Казахстані, ввівши туди свої, так звані миротворчі війська. Але казахи вигнали їх з країни буквально за два тижні.

Казахстан сьогодні робить суттєві кроки у бік цивілізації і, зрештою, дипломатична історія президента Токаєва говорить, що перспективи в цьому напрямку є. Однак зараз він може скоріше еволюціонувати у бік Китаю. Але він точно не підтримає агресію РФ.

Фото: КазТаг

– Памятаємо історію з документами Пентагону, в яких фігурував Єгипет, який після їх розголосу, почав надавати боєприпаси Україні. А що Казахстан може нам запропонувати?

– Найголовніше – не підтримувати РФ і це дуже важливо. Бо це могло вилитися в його дипломатичній позиції, особливо б під час голосування в ООН.

Це може давати ефект, в тому числі і на країни Середньої Азії, які знаходяться поруч. Казахстан теж може повною мірою приєднатися до економічних санкцій проти РФ і не стати гаванню для російського бізнесу. А також зайняти жорстку позицію щодо тих росіян, які намагаються втекти до Казахстану (а їх тут кілька сотень тисяч).

Зрештою, перш за усе, це буде міжнародна позиція і економічна політика Казахстану. Усе інше – в межах тієї цивілізаційної моделі, яку їм запропонував цивілізований світ.

Чи може Казахстан постачати Україні зброю? Може, але для цього йому потрібно зробити дуже серйозний крок у діалозі з власним суспільством і позбутися решток російської інформаційної, машини. Наразі воно дуже уражене російською пропагандою. Усе це буде складно, але про це слід говорити. Я радий, що в казахському парламенті є друзі України, які піднімають подібні питання.

Ворог намагається використовувати нові технології

– Генерал Сирський пояснив, чому для нас таким важливим є Бахмут і що росіяни його прирівнюють до Сталінградської битви. Ще генерал розповів про те, що російські командири використовують смартфони з програмним забезпеченням «Alpine Quest GPS», на яких наносяться координати позицій наших військ. Наскільки це для нас небезпечно?

– Росіяни, бажаючи вижити, використовують для цього усі можливі засоби. Ми не недооцінюємо нашого ворога, бо у змаганні за життя він намагається використовувати нові технології. І нині ті російські розробки, які колись не знаходили свого втілення у їхньому ВПК через корупцію, впроваджуються на рівні приватного сектору.

Це звичайно виклик, бо використання технологій дозволяє бути ефективним в сучасній війні.

Фото: Сирський, Телеграм-канал

– Чи ведеться робота наших ЗСУ з подолання цієї ворожої системи?

– Авжеж, це – дзеркальний процес. Щойно з’являється щось нове, ефективне на фронті, тут же науковці як в Україні, так і в світі, концентрується на тому, щоб нейтралізувати загрозу.

– У російських пропагандистів нова байка – парад на «9 мая» і скасування їхнього любимого «бєзсмєртного полка». Хоча, навіщо він потрібний, якщо на нього приїде тільки президент Киргизстану…

– Парад буде без президентів, але у них є додаткових 200 тисяч його учасників, портрети яких вони можуть виготовити і носити – загиблих в Україні. РФ не виходить надихнути навіть найближчих своїх партнерів на відвідання параду, крім Киргизстану і Лукашенка, який буде стояти поруч з Путіним.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини