Впевнений, наступного липня Україна отримає запрошення до перемовин про вступ до НАТО – Вільям Тейлор

Фото: Bao Dan tri

Україна може отримати запрошення до початку перемовин про вступ до НАТО вже у липні наступного року, під час Вашингтонського саміту. Це буде таке запрошення, яке розпочне процес серйозних перемовин у Раді Україна-НАТО, що була створена у Вільнюсі.

А поки український народ відважно бореться. США, країни НАТО та інші союзники і надалі підтримуватимуть нашу державу необхідним озброєнням. І чим більше цього озброєння буде, тим швидше Україна переможе у війні.   

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Вільям Тейлор, посол США в Україні.

Відеоверсія розмови – тут.  

Видається, що США ухвалили рішення про передачу ATACMS

– Якими є ваші враження за підсумками візиту Володимира Зеленського до США?

– Від початку повномасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський вже декілька разів відвідував США. Думаю, що цей візит був дуже конструктивним та продуктивним. Він поспілкувався з членами Конгресу у Вашингтоні, представниками Палати та Сенату. Також були перемовини з президентом Джозефом Байденом та очільниками Пентагону. Президент України від імені українського народу висловив вдячність США за їх підтримку. Окрім того, Зеленський підкреслив важливість продовження цієї підтримки та забезпечення додаткової допомоги.

Не так багато часу минуло з моменту візиту, а преса почала писати про ухвалення рішення щодо однієї із основних систем озброєння – ATACMS, яку США можуть надати Україні. Це – далекобійні артилерійські снаряди. Незважаючи на те, що офіційно про це не повідомлялося, читаючи всі повідомлення преси, так виглядає, що це рішення вже ухвалили. І про це стало відомо саме під час візиту президента Володимира Зеленського до США. Вважаю, що саме перемовини, які провів Зеленський вплинули на ухвалення цього рішення.         

– А чому Білий дім досі офіційно не повідомив про рішення передати Україні системи ATACMS?

– Я не маю відповіді на це запитання. Не знаю, чому затягують із офіційним оголошенням. Втім очікую, що його оголосять вже найближчим часом.

США й надалі допомагатимуть Україні

– «Якщо ми не отримаємо допомогу, то програємо війну», – так президент Володимир Зеленський сказав членам американського Сенату. Чи були ці слова почуті у Конгресі США?

– Конгрес дуже добре зрозумів його. Конгрес розуміє, що Україна воює, захищає свою землю та право на існування. Україна бореться, тому Захід повинен надавати відповідну підтримку. США завжди були лідером у наданні цієї підтримки, організовували допомогу та заохочували інших допомагати Україні. Впевнений, що цю допомогу ми надаватимемо і надалі.

– Спікер палати представників Кевін Маккарті відмовив президенту Володимиру Зеленському у зверненні до обох палат американського Конгресу. У чому причина цієї відмови? 

– Президент Зеленський виступив перед великою частиною сенаторів США та зустрівся із лідерами Палати представників. Під час попереднього візиту він вже виступав перед обома палатами Конгресу США.

Зараз для спікера Маккарті – надскладний час. Очолюючи республіканців у Палаті представників, йому ведеться досить нелегко. Саме зараз він займається проблематикою шатдауну – припинення роботи уряду США, бо він не може організувати підтримку для ухвалення бюджету уряду США. Тобто перед Маккарті – багато викликів. І такі виклики були, коли президент Зеленський відвідував Сполучені Штати. Думаю, що саме тому він не зміг організувати звернення українського президента до обох палат Конгресу.

Підтримка України з боку Сенату – дуже потужна

– Зараз конгресмени активно дискутують про те, чи слід затверджувати додаткову допомогу для України. Чи зможуть американські законодавці погодити фінансування для нашої держави у цьому та наступному році?

– Впевнений, що вони зможуть продовжити підтримку. Конгрес, двопартійна більшість республіканців та демократів і надалі надаватимуть підтримку Україні. На сьогодні є двопартійна підтримка серед Палати представників та Сенату. Підтримка України з боку Сенату – дуже потужна. Натомість серед меншості Палати представників є дискусії. Вони ставлять під сумнів цю підтримку. Втім, усі демократи та більшість республіканців у Палаті представників продовжують підтримувати Україну.   

– Чи не думаєте, що політизація теми війни в Україні у політичних кампаніях США – досить недобра тенденція?

– Я б хотів, аби всі політики, котрі намагаються стати президентом США зрозуміли важливість перемоги України для США. Багато кандидатів-республіканців розуміють це і підтримують. Але є й ті, хто не розуміє цього або вповні не демонструє підтримки. Я б хотів, щоб всі кандидати потужно підтримували Україну. Зараз тривають ранні етапи політичних кампаній. Побачимо, що буде далі. Але я вірю у продовження підтримки України.

З початком літа Україна стане набагато ближчою до НАТО

– Нещодавно Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відвідав Київ та провів перемовини з президентом Зеленським. Зокрема, він заявив, що сьогодні Україна є ближчою до НАТО, аніж будь-коли. Ви також так вважаєте?

– Я теж так вважаю. На Вільнюському саміті досить серйозно заявили, що Україна стане членом НАТО. Звісно, ми пам’ятаємо Бухарестський саміт, коли всі члени НАТО теж заявили, що Україна і Грузія стануть членами Альянсу. Втім, тоді про це говорили досить несерйозно. А от на Вільнюському саміті про це заявили серйозно. Стало чітко зрозуміло, що більшість держав-членів НАТО підтримують будь-який вид запрошення для України. Проте у Вільнюсі не змогли досягти компромісу, оскільки дві держави не підтримали таке рішення.

Дуже сподіваюся, що на Вашингтонському саміті НАТО, який відбудеться у липні наступного року, Україну запросять до початку перемовин про вступ до Альянсу.

Генсек НАТО правий, коли каже, що Україна ніколи не була такою близькою до НАТО, як сьогодні. І вона стане набагато ближчою до НАТО з початком наступного літа.

Тобто Вашингтонський саміт може дати Україні більше, аніж Вільнюський?

– Впевнений, що саміт НАТО у Вашингтоні дійсно буде наступним кроком до членства України в Альянсі. До цього саміту і Україні, і членам НАТО потрібно ще багато всього зробити. Втім Генсек НАТО правий, що напрям руху вже визначений та зрозумілий. Це буде таке запрошення для України, яке розпочне процес серйозних перемовин у Раді Україна-НАТО, що була створена у Вільнюсі. Впевнений, що воно буде наступного липня.

Важке, дієве озброєння дозволить завершити війну швидше

– Україна посилює атаки на Чорноморський флот Росії в окупованому Севастополі. Що це означає з політичної точки зору?

– По-перше, це має військові наслідки. Військові успіхи України продовжуються. Україна вже продемонструвала, що може атакувати вглиб окупованих Росією територій та вглиб окупованого Криму. Ці атаки надають українським військам ініціативи на полі бою. Це показало росіянам, що вони не є в безпеці у Криму, оскільки українські війська можуть атакувати навіть штаб їхнього Чорноморського флоту. Це означає, що російський Чорноморський флот не захищений у Криму, Севастополі та Чорному морі. Російському флоту доведеться відійти і вони вже це зробили. Думаю, ці атаки мають значні військові наслідки та сприятимуть політичним.     

– Міністр оборони Росії Сергей Шойгу заявив, що війна в Україні може тривати до 2025 року. Чи є в Заходу стратегія, яка б запобігла цьому?

– Цьому можна запобігти швидким наданням Україні всієї необхідної зброї. Це допоможе швидко завершити війну. США вже ухвалювали рішення по багатьох системах озброєння. Ми побачили системи, які надавали США та інші держави НАТО: HIMARS, артилерію. Ухвалили рішення по винищувачах F-16. Їх нададуть Україні вже за декілька місяців. Надіємося, що це станеться до кінця цього року. Було ухвалене рішення і по системах ATACMS. В Україну вже почали надходити бойові танки з Франції, Британії та німецькі «Leopard». Також до України вже надходять перші одиниці танків «Abrams», що є головними бойовими танками США.

Рішення щодо надання Україні важкого, дієвого озброєння дозволять завершити війну швидше, бо це мета США та всіх держав.

Стратегія США та союзників полягає у підтримці України

– А як ви в загальному оцінюєте поточну стратегію заходу щодо підтримки України?

– Україна за підтримки Заходу бореться вже 19 місяців. Це завдяки українській армії, українському народу та лідерам України: президенту Володимиру Зеленському, генералу Валерію Залужному, генералу Олександру Сирському. Це – заслуга українців. Втім, це також стало можливим завдяки західній військовій, фінансовій, гуманітарній, енергетичній підтримці. І ця підтримка триватиме. Це і є стратегією США, держав НАТО та всієї коаліції підтримки України, зокрема Японії та Південної Кореї. Це – загальна стратегія підтримки незалежності і суверенітету України. Окрім цього, це – план підтримки української армії, керівництва та уряду вашої держави. Думаю, що така підтримка продовжиться і, зрештою, приведе до перемоги України.  

– ЗМІ повідомляють, що припинення роботи уряду США може вплинути на навчання наших пілотів. Які є ризики для забезпечення проведення програми тренувань наших пілотів?

– Фінансування для цієї програми тренувань є. І ці тренування вже проводяться. Навіть якщо відбудеться шатдаун не думаю, що він вплине на тренування пілотів. Шатдаун ніколи не триває довго. Звісно, краще, аби таке зовсім не відбулося. Але навіть якщо таке станеться, це питання буде вирішено і тренування будуть продовжені.  

Якщо Путін зазнає поразки, то піде на перемовини

– В одному з інтерв’ю ви заявили, що Путін може припинити війну, якщо буде переконаний, що не зможе її виграти. Яким чином переконати його в тому, що він не зможе виграти війну проти України?

– Поки українські військові досягатимуть прогресу на полі бою, Путін розумітиме, що він не може перемогти. Він розумітиме це, поки буде бачити, як США та інші члени НАТО будуть надавати Україні стільки озброєння, скільки буде потрібно для перемоги. Це показуватиме Путіну, що він не може перемогти на полі бою. Саме це змусить його сісти за стіл перемовин.

– Чи вірите ви в те, що Путін може вивести свої війська?

– Так, я вірю в це. Путін хоче залишитися при владі. І якщо для цього йому потрібно буде вивести війська і розказати своєму народу, що начебто він переміг і досяг всього, чого хотів, то він зможе переконати у цьому росіян.

Російська армія несе великі втрати. У них немає додаткових резервів. Тому вони змушені перекидати підрозділи з одного напрямку фронту на інший. А ось українська армія атакує. Російська армія розтягнута вздовж фронту. І якщо Путін зазнає поразки на полі бою, у нього не буде іншого варіанту, аніж піти на перемовини.

Росія купує чипи до дронів в обхід санкцій

– Якщо Путін таки сяде за стіл переговорів, чи можна буде досягти з ним справедливого миру для України?

– Не думаю, що проведення перемовин з Путіним це – продуктивний процес. Він вже всім показав, що не є надійним партнером для перемовин. Водночас, якщо він виведе свої війська з України, це стане демонстрацією того, що він зрозумів свою неспроможність перемогти на полі бою.

Найкращий спосіб забезпечити безпеку України – зробити її сильнішою, а армію спроможною стримувати атаки Росії. Якщо Путін виведе свої війська з України, буде добре. Але його обіцянка не нападати на Україну знову – безвартісна. Ми не можемо розраховувати на таку обіцянку. Зате ми можемо розраховувати на потужну українську армію, яка б могла стримувати новий напад. А якщо такий напад відбудеться знову, українська армія повинна мати всі засоби, щоб завдати поразки Росії.    

– Британська газета «The Guardian» повідомляє, що іранські дрони «Шахед», якими Росія атакує наші міста, містять у собі західні компоненти та технології. Що ви про це думаєте?

– Нам потрібно робити певні кроки для поліпшення дотримання заборони на продаж цих чипів росіянам. Ця заборона – ефективна. Втім, відбулися витоки цих технологій. Росія змогла знайти шляхи обходу санкцій. Вони купують ці чипи на «чорному» ринку, в третіх сторін чи фіктивних компаній. Нам слід зупинити цей імпорт і зробити все, щоб унеможливити для росіян надбання цих компонентів. Слід посилити санкції та заходи експортного контролю. Втім, санкції вже принесли свій ефект. Росіянам продають зброю тільки дві держави світу: Іран і Північна Корея. Натомість допомога Україні надходить з найбільших економік Європи: зі США та Японії. І ця західна підтримка точно візьме гору у рівні підтримки обмежувальних заходів та заходів експортного контролю. Звісно, потрібно краще працювати над тим, щоб посилити заходи контролю та санкції. Втім, вони вже ефективні у зменшенні спроможностей російської економіки підтримувати цю війну. Це шкодить і російській армії.

Лише українці вирішують, як вести цю війну

– Як пише «The Guardian», Україна запропонувала нанести ракетні удари по заводах з виробництва іранських дронів в Ірані, Сирії та Росії. Чи підтримали б ви цю ідею?

– Я не чув таких новин. Втім Україна захищає себе і робить це на своїй території. Україна чудово захищає себе і добре переносить цю війну, яку розпочала Росія на російську територію. Тільки українці можуть вирішувати, як вести цю війну.

– Інститут дослідження війни повідомляє, що Росія може укласти угоду з Іраном про постачання далекобійних балістичних ракет. Якщо таку угоду укладуть, якою має бути реакція США?

– Тоді слід накласти ще більше санкцій на Іран та Росію, бо це буде порушенням резолюцій ООН, міжнародного права.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини