Із карткою «ЛеоКарт» оплата за проїзд в громадському транспорті буде найдешевшою – Олег Забарило

Фото: Львівська міська рада

З 11 грудня у львівських автобусах та електротранспорті пасажири матимуть змогу розраховуватися на вибір: карткою «ЛеоКарт», банківською карткою чи готівкою. До речі, найдешевше обійдеться оплата «ЛеоКарт», трохи дорожче – банківською карткою і найдорожче готівкою. З часом, коли більше 50% громадян перейде на безготівкові способи оплати, готівковий розрахунок, як форма оплати зникне взагалі.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Забарило, директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради.

Скільки коштуватиме проїзд при різних формах оплати; чи будуть збільшувати вартість проїзду у громадському транспорті; за якими схемами на лініях працюватиме контроль?

Відповіді у відеоверсії розмови – тут.

– Дехто з пасажирів вже придбав картку «ЛеоКарт», але нею користуватися ще не можна. Чому?

– Ми запустили завчасний продаж карток з 15 листопада для того, щоб всі охочі мали змогу їх придбати. Поки не рекомендуємо ними користуватися, оскільки ще не запустили повноцінний етап безготівкової оплати у всіх видах транспорту. Але є чітке розуміння, що в перспективі будемо переглядати тарифи і наявність картки «ЛеоКарт» дасть можливість оплачувати за перевезення в громадському транспорті найбільш дешевим шляхом.

Видали вже більше 200 тисяч пільгових карток «ЛеоКарт»

– У Львові дуже давно говорять про впровадження електронного квитка. Однак зараз триває лише другий його етап. Чому це займає так багато часу?

– Наш департамент отримав цей проєкт два роки тому від попередньої команди. Перший етап розпочався у січні минулого року. Тоді ми розпочали активну роботу з пільговиками і масову видачу транспортних карток. У нас ще не був готовий функціонал, аби проводити безготівкові розрахунки. Проте було важливо вивести за рамки пільгову категорію пасажирів, котрі здійснюють безоплатний проїзд в громадському транспорті. На той час було дуже багато пільгових посвідчень різних категорій, серед них чимало підробних або нечинних. Видача пільговику транспортної картки «ЛеоКарт» це – верифікація на предмет того, що він дійсно є пільговиком.

– Скільки посвідчень виявилися недійсними чи фальсифікованими?

– Якщо говорити у відсотковому співвідношенні, то це небагато. Станом на сьогодні, ми видали більше 200 тисяч пільгових карток «ЛеоКарт». Заразом йдеться про сотні, а то й тисячі документів, які не відповідали критеріям пільгової послуги.

До речі, водії не повинні розбиратися в десятках пред’явлених посвідчень і вивчати законодавство, що стосується прав перевезення пільгових категорій. Цим питанням займаються представники «Львівавтодору», як уповноваженої організації. Вони узагальнюються інформацію про всі види пільг, що існують на сьогодні відповідно до чинного законодавства. Тож кожен пільговик має право на отримання відповідної картки «ЛеоКарт». Якщо це пільговик, визначений на певний термін, до прикладу учень, термін дії його електронного квитка прописаний у самій картці.

Зараз ми вже завершили етап роботи з пільговими категоріями, відтак можемо повноцінно працювати з тим, щоб надавати послуги з оплатного проїзду.

З 11 грудня оплата за проїзд буде здійснюватися по-іншому

– Скільки часу діятиме паралельна система, коли за проїзд можна буде розраховуватися і готівкою, і картками?

– Усе відносно. Скажімо, в електротранспорті можливість розрахуватися безготівковими сервісами діє вже достатньо давно, але 65% пасажирів досі оплачують проїзд готівкою, а 35% людей користуються безготівковим способом оплати. Це відбувається з двох причин. По-перше, це – звичка. По-друге, незначна різниця у вартості проїзду, якщо розраховуватися готівкою чи безготівкою, не надто мотивує пасажирів до безготівкової оплати.

Щодо автобусів, ми тестово запустили на 10-ти маршрутах можливість здійснення безготівкової оплати за проїзд. Але тарифи, станом на сьогодні, є незмінними, це – 15 грн. Через те, що немає жодної різниці в тарифах, то маємо 5-6% оплати безготівкою, решта 94-95% – оплата готівкою.

– Які кардинальні зміни чекають на пасажирів громадського транспорту з 11 грудня 2023 року?

– До 11 грудня маємо кардинально переглянути підходи в тарифах. Має бути витримано два принципи. Перший – уніфікація тарифів в автобусах, тролейбусах, трамваях, тобто він має бути єдиним у всіх видах транспорту. Друге – тариф має бути диверсифікований таким чином, щоб найвигідніше було користуватися карткою «ЛеоКарт», трохи дорожчою була оплата банківською карткою. Готівка має бути тим способом оплати, який поступово втратить свою актуальність.

З 11 грудня ми даємо людям можливість розраховуватися карткою «ЛеоКарт», банківською карткою або готівкою. Пасажири, котрі розраховуватимуться готівкою до кінця проїзду повинні зберігати паперовий квиток. Це даватиме нам чітке розуміння, скільки пасажирів кожен з автобусів, трамваїв чи тролейбусів перевозить.  

Також буде обмежено право проїзду за різними посвідченнями. Працюватиме виключно завалідований «ЛеоКарт». Це дасть можливість обліковувати всі поїздки пільговиків, а також чітко та прозоро розраховуватися з перевізниками за перевезення пільгових категорій. До цього неодноразово траплялися випадки, коли водії бачачи на зупинці пільговика, просто не зупинялися, бо розуміли, що не матимуть з цього виручки. При переході на компенсацію за фактами валідації перевізник, як роботодавець водія, розумітиме, що ці кошти будуть компенсовані.

– Отже, цей механізм заохотить водія зупинятися на зупинках пільговикам. Окрім того, водії автобусів не матимуть доступу до необлікованої готівки, а відтак – додаткового тіньового доходу?   

– Саме так. Станом на зараз, маємо одного комунального перевізника АТП-1 та 4 приватних перевізники. Сфера перевезень у громадському автобусному транспорті є досить тінізована. І саме цей етап запуску електронного квитка дасть можливість детінізувати цю сферу. Тобто повністю відлучити водія від необлікованої готівки, платити йому прозору офіційну заробітну плату, яка має бути не меншою, аніж зараз.

У всіх видах громадського транспорту працюватиме контроль

– Чи будуть працювати на лініях контролери?

– Звісно. Ми запускаємо контроль, який перевірятиме наявність оплати, безготівкових розрахунків чи паперового квитка. Контролери матимуть змогу штрафувати всіх, хто не розрахувався або незавалідувався.

– Кому будуть перераховуватися кошти за проїзд?

– З 11 грудня буде запущено механізм, коли єдиним оператором є «Львівавтодор» – оператор електронного квитка. Кошти від кожного перевізника надходитимуть на рахунок «Львівавтодору», а «Львівавтодор» за фактом здійснених поїздок повертатиме кошти перевізнику. Це дасть можливість обліковувати всі поїздки і кошти.  

З часом оплати за проїзд готівкою не буде

– Як до цих змін ставляться приватні перевізники? Адже до цього часу вони оперували отриманими коштами. Тепер же потрібно чекати, коли «Львівавтодор» здійснить розрахунок.

– Комунікація з перевізниками завжди – непроста. Адже перевізники насамперед переслідують свій комерційний інтерес. Проте всі до впровадження електронного квитка ставляться з розумінням. Якщо ми вводимо прозору площину у частині компенсації за пільговий проїзд, перевізникам ніхто не зможе дорікнути за те, що вони приховують виручку.

Єдине, нам потрібно провести чимало роботи, аби навчити водіїв взаємодіяти з пасажирами, з контролерами і правильно вибудувати ці трьохсторонні відносини. У нас є більше 1300 водіїв на всіх видах транспорту. Відтак ми щотижня проводимо з ними навчання.       

– Але якщо оплата буде здійснюватися карткою, то в чому тут завдання водія?

– На початку водій присутній у готівкових розрахунках. Він приймає готівку і одразу видруковує пасажирові паперовий квиток. Ми не можемо одразу відмовитися від готівки. До прикладу, коли вже 50-60% пасажирів будуть користуватися безготівковими способами оплати, тоді вже можемо говорити про відмову від готівки. Але цей процес буде поступовим. Відтак, водій все менше буде навантажений тим, щоб розраховувати пасажирів. Це, своєю чергою, зменшує кількість конфліктів і зосереджує водія на його безпосередній роботі.

Із карткою «ЛеоКарт» вартість проїзду в автобусі – 13 грн

– Чи можна прогнозувати, коли саме у львівському транспорті буде припинено оплату готівкою?

– Прогнозувати важко. Ми досліджували досвід інших міст. Навіть при немаленькій різниці в тарифах цей процес – тривалий і поступовий. Багато залежить від людей, від їхнього вміння та бажання швидко переналаштуватися.

Можу сказати одне, що переломний момент настане тоді, коли 60-70% пасажирів будуть користуватися безготівкою.   

– Скільки коштуватиме проїзд у громадському транспорті з 11 грудня поточного року?

– Буде проведено уніфікацію тарифу у всіх видах транспорту. Це означає, що проїзд в трамваях, тролейбусах, автобусах, маршрутках найбільш дешевим буде для пасажирів з карткою «ЛеоКарт», більш дорожчим для пасажирів, котрі розраховуватимуться банківською карткою, найдорожчий спосіб – розрахунок готівкою. За попередніми підрахунками, вартість проїзду при оплаті карткою «ЛеоКарт» – 13 грн. Для людей, які користуються автобусами і оплачують 15 грн, це буде дешевше.

Тарифи на проїзд в електротранспорті давно не переглядалися

– Але в електротранспорті пасажири, котрі користуються мобільним додатком платять 8,50 грн…

– Так. Але якщо говорити про автомобільний транспорт, тарифи переглядалися в травні минулого року. Якщо ж говорити про електротранспорт, то це ще було у довоєнний період. За цей період суттєво зросла і заробітна плата водіїв, і витрати на електроенергію. Електроенергія буде дорожчати і далі. Відтак ми розуміємо, що здорожчання це – річ, яка нас чекає. Економічні розрахунки свідчать про те, що тарифи повинні відповідати один одному.   

– А чому тоді у Кривому Розі комунальний транспорт – безкоштовний?

– Усе просто. Якщо, скажімо, перевізник витратив на перевезення мільйон гривень. Частину цих коштів можна зібрати з пасажирів, а частину дофінансувати з міського бюджету. Так роблять у більшості міст. Якщо ж десь хтось приймає рішення про те, щоб транспорт був безкоштовним, то це повністю підлягає фінансуванню з міського бюджету. Але ми розуміємо наслідки. Тобто, якщо в умовах війни кошти платників податків потрібно скеровувати на більш важливі речі, то тут вони будуть скеровуватися на те, щоб пасажири громадського транспорту мали можливість безкоштовного проїзду.   

– На вашу думку, комунальний транспорт це – бізнес чи соціальна послуга?

– З точки зору міста це – соціальна послуга. З точки зору перевізника це – бізнес. Нам потрібно збалансувати ці речі, щоб кожен учасник цього процесу мав можливість якісно виконувати свою роботу.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини