Відомі львів'яни

Ігор Юхновський


Один із батьків-засновників сучасної Української держави, старійшина українського парламентаризму, вчений – Ігор Юхновський.

Він народився 1 вересня 1925 року у селі Княгинине Дубенського повіту, який входив тоді до складу Волинського воєводства Польщі (нині це Дубенський район Рівненської області). 

Юхновський був учасником німецько-радянської війни. Брав участь, зокрема, у Львівській битві. Завершив службу в Австрії. Після демобілізації він повернувся до Львова та почав вивчати фізику у Львівському університеті Франка. 

Здобув ступінь кандидата фізико-математичних наук. Згодом захистив докторську дисертацію з фізики. 

Створив добре знану у світі Львівську наукову школу статистичної фізики. 

Він та його учні зробили суттєвий внесок у розвиток теорії рідин та розчинів електролітів, металів і сплавів, невпорядкованих систем, фазових переходів та критичних явищ. 

У 1990 роках минулого століття очолював Західний науковий центр Академії наук України. Для підтримки проведення наукових досліджень в Україні заснував Фонд підтримки науки.

У березні 1990 року став депутатом Верховної Ради України. У парламенті очолював опозицію як Голова Народної Ради. Був народним депутатом кількох скликань.

Також був співавтором Декларації про державний суверенітет України. Саме йому належить ідея референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України.

***

Був засновником та головою Всеукраїнського об’єднання ветеранів, висловлювався за примирення червоноармійців та воїнів УПА.

За президентства Віктора Ющенка Юхновський керував Українським інститутом національної пам’яті. У 2005 році став Героєм України.

***

Він автор понад 500 наукових статей, семи монографій та підручників.

Помер Ігор Юхновський 26 березня 2024 року у віці 98-ми років у Львові. Похований у родинному гробівці на Личаківському кладовищі.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь