Відомі львів'яни

Іван Крип’якевич


Іван Крип’якевич – український історик, професор Львівського університету ім. Івана Франка. Автор великої кількості наукових досліджень про українську козацьку державність та Богдана Хмельницького, низки підручників з історії України – народився 25 червня 1886 року у Львові.

***

Після отримання якісної домашньої освіти та закінчення польської гімназії, Іван став студентом філософського факультету Львівського університету. Саме в стінах цього вишу Іван Крип’якевич став учнем Михайла Грушевського, який викладав там і водночас очолював Наукове товариство імені Шевченка. Під керівництвом Грушевського Крип’якевич почав спеціалізуватися з ранньомодерної історії України. Опублікував свої перші праці в “Записках НТШ”, допомагав своєму вчителю в його науковій роботі – вичитував тексти, готував наукові покажчики до томів “Історії України-Руси”. 

Одним із основних напрямків діяльності Крип’якевича було написання шкільних і гімназійних підручників. Він, як ніхто, розумів, що виховання патріотичного, державницького покоління молоді неможливе без української книжки. До того часу українським дітям доводилося вчитися переважно за польсько-, німецько-, російськомовними підручниками. Іван Крип’якевич написав “Оповідання з історії України для нижчих кляс”, “Коротку історію України для початкових шкіл», “Огляд історії України для вищих кляс”.

Згодом побачили світ його фундаментальні підручники й посібники “Велика історія України”, “Історія українського війська”, та “Всесвітня історія”. 

Крип’якевич намагався охопити якнайширше коло читачів – від дітей до старшокласників, студентів, викладачів та тих, хто займається самоосвітою. 

Частина з цих праць не втратила свого значення і донині.

***

Іван Крип’якевич пішов із життя 21 квітня 1967 року. Поховали його на Личаківському кладовищі Львова. Інститут суспільних наук, який він очолював, нині має назву Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь