Відомі львів'яни

Кароль Ліпінський


Львів’янин, найвідоміший галицький композитор першої половини ХІХ століття, скрипаль-віртуоз, який змагався у майстерності із самим Ніколо Паганіні. 

Кароль Юзеф Ліпінський народився 30 жовтня 1790 року в містечку Радинь, що на південному Підляшші. Його батько Фелікс Ліпінський був капельмейстером і скрипалем оркестру в маєтку Потоцьких. У 1799 році Ліпінські переїжджають до Львова. 

***

Під час Святоюрських ярмарків Кароль Ліпінський виступав з оркестром в альтанці парку Гехта (тепер парк Франка).

***

У 1817 році маестро Ліпінський дав серію скрипкових концертів у Львові, а вже наступного року він заприятелював з Ніколо Паганіні, якого тоді вважали найкращим скрипалем Європи. У 1818 році наш Ліпінський і Паганіні виступили з великим успіхом в італійському П’яченце.

***

Періодично Ліпінський повертається до Львова, де виступає з концертами як скрипаль і диригент симфонічного оркестру, організовує музичні квартети, що здобули популярність у галицькій столиці.

***

Саме львів’янин Ліпінській був першим виконавцем у Європі української народної пісні “Їхав козак за Дунай…”, з якою тріумфально виступив у Парижі.

***

Року 1846 у Почаївській лаврі Ліпінський зустрівся з Тарасом Шевченком. Тоді поет був надзвичайно вражений грою маестро. Згодом Тарас згадав Ліпінського у своїй повісті  «Близнюки». 

***

Останні роки життя він провів у своєму маєтку в селі Вірлів (тепер Зборівський район, Тернопільська обл.). Там і похований. Гріб з тілом цього славетного на увесь світ маестро помістили у спеціально збудований склеп, над яким звели поминальну каплицю.

У вересні 1939 року у село Вірлів прийшла радянська влада. Московські дикуни вщент розвалили склеп та каплицю, а труну з кістками маестро Ліпінського викинули у поле… 

Зараз на місці колишнього склепу з каплицею, де спочивали тлінні останки одного з найславетніших скрипалів Європи, височіє пагорб зі скромним хрестом і небагатослівною меморіальною таблицею.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь