Відомі львів'яни

Станіслав Пілят


Гордість міста, всесвітньовідомий вчений, організатор польської нафтопереробної промисловості – Станіслав Пілят, народився 25 січня 1881 року у Львові.

***

З 1904 року працює на експериментальній станції “Галицького магазинерного товариства для нафтових продуктів” у Бориславі, пізніше на нафто-рафінувальних та переробних заводах у Чехії та Румунії, де застосовував передові технології перегонки та очищення нафти-сирцю. Зокрема під його керівництвом було запущено першу у світі високовакуумну установку для перегонки нафти.

Згодом Пілят повертається до Галичини та отримує посаду головного інженера Державної фабрики мінеральних олив у Дрогобичі.

Викладає технології переробки нафти і газу на хімічному факультеті у “Львівській Політехніці”. Вже через два роки стає професором та завідувачем новоствореної кафедри технології нафти і земного газу.

Паралельно з викладанням в університеті Пілят керує державним заводом “Польмін” у Дрогобичі, а також очолює Синдикат нафтопереробної промисловості “Полнафт” 

Але вже з 1929 року він повністю присвячує себе науково-педагогічній діяльності у Львівській політехніці.

 У своїй науковій діяльності на посаді керівника кафедри Станіслав Пілят розвивав напрям досліджень можливостей використання та утилізації кислих гудронів.

***

Загалом Станіслав Пілят є автором понад 50 наукових праць, 18 патентів та двох монографій. Розроблені ним методи переробки нафти-сирцю та виготовлення термічної сажі з природного газу були успішно реалізовані у “нафтових” регіонах Польщі, Румунії, Мексики та США.

***

У ніч на 4 липня 1941 р. його заарештувало гестапо. А після короткого допиту розстріляли на світанку 4 липня на Вулецьких пагорбах разом з групою львівської інтелігенції.

***

Ім’ям Станіслава Пілята названо один з польських інститутів дослідження нафти.

Існують премії імені Пілята, якими нагороджують талановитих хіміків та спеціалістів з переробки нафти. 

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь