Чи буде дефіцит на харчі на свята? Економіст про те, як зростуть ціни та чи бракуватиме якихось продуктів

Фото: Pinterest

Як підрахували у Мінекономіки, через блокування кордону перевізниками український експорт зменшився на 40%. Страйк польських бізнесменів і черги на кордоні спричинили розмови про можливу нестачу деяких продуктів на різдвяно-новорічні свята. Про втрати і загрози для нас від цієї транспортної блокади, те якими будуть ціни на основні продукти та чого може забракнути – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний»  перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

На полицях наших магазинів, на щастя, імпорту лише 20%

– Яких продуктів може забракнути на святкових столах, а про що хвилюватися не варто?

– Якось читаю новину, у якій знайомий мені нардеп з Аграрного комітету, до речі, цілком адекватний, розповідає про те, що польський страйк призвів до того, що цитрусові: лимони, апельсини та мандарини гниють на кордоні з Польщею і на Новий рік українців чекає їх дефіцит. А ціна зросте від 10 до 20%. Я задумався – до чого тут польський кордон, якщо апельсини та інші цитрусові у Польщі, Німеччині, Скандинавії та Балтії не ростуть. Телефоную у торгові мережі і дізнаюся звідки вони отримують цитрусові. Кажуть, з Туреччини, раніше приходили ще й з Ізраїлю, але зараз виникли певні проблеми. Зателефонував я і перевізникам, а ті розповіли, що спочатку корабель йде до Констанци або до Галасу у Румунії, звідтам – до Молдови, а далі прямий шлях по усій Україні. От вам і сенсація на рівному місці. Не знаю, чим ця новина була викликана, але мене запевнили, що чого-чого, а цитрусових в Україні є достатньо.

Фото: Громадське радіо

А от щодо цін на них, то це вже інша історія. У Львові, як і в Києві, ціни відрізняються у залежності від місць продажу – що далі від оптовика, то вони вищі. А у Києві є ще градація і від районів – що модніший район, то дорожче. Наголошую – не читайте огляди, оці усі індекси – це усе таке ж штучне, як середня температура по лікарні. Бо у Києві, на Троєщині, на оптовому ринку буде одна ціна, а на Борщагівці у роздріб – інша. Тому, хто хоче зекономити нехай йде у торгові мережі, бо там ціна буде стабільніша. Невеликі ж магазинчики, бажаючи заробити, користуються такою можливістю перед святами. А якщо є представники зарубіжних великих міжнародних торгових мереж там ціна стабільна протягом усього року ще й знижки бувають. Потрібно лише слідкувати.

А от ринок – зовсім інша справа, як там ціну перед святами та й не підняти? Там кон’юнктура найбільше впливає. Йдемо дальше. У 70% українців на столі буде олів’є. Інгридієнти салату олів’є не везуть з Польщі, бо усе росте в Україні. Усе є своє. Цей рік у нас, слава Богу, був врожайний – овочів виростили достатньо, ціна на них стабільна і не змінюється, майонезу випускають у чималій кількості, бо українці його люблять.

Фото ілюстративне: За Збручем

Беремо наступну традиційну страву холодець. Курятиною ми цього року теж забезпечені. Провідний виробник курятини розповів, що основний продукт, яким курка харчується є зерно, а ціна на нього досить лояльна, бо врожай був хороший. Щоб курка наростила відповідну масу, на кілограм курки потрібно, щоб вона спожила 2 кг зерна. От він і сказав – зерна накупили, комбікорм буде, курку матимемо у достатній кількості, аби лиш гроші в українців були купувати. Економічних причин дорожчати їй немає. Отже, холодець з курки буде. Хто хоче зі свинини – буде із нею, але тут трохи складніше. 2023 був для свиноводів трошки проблемний, бо під час війни, на жаль, знищено багато свиноферм. У Харківській, Донецькій, Луганській областях та на Запоріжжі були великі підприємства, які вже не існують. А для того, щоб свинку виростити потрібно добрих пів року, а то й рік гарно її годувати.

Фото: Море спецій

Тепер щодо «шуби» – стосовно її інгредієнтів може бути проблема, бо морська риба і морепродукти імпортовані. Але наші фірми, які везуть цю рибу намагаються прокласти новий логістичний шлях не через Польщу, а через інші країни, єдине – це буде трошки довше. Тобто, морська риба, у принципі, буде. Якщо ж раптом якісь проблеми, то у нас є товстолобик та інші види риби, що вирощуються в Україні.

Загалом, коли говоримо про український продуктовий кошик чи, скажімо, набір продуктів, які стоять на полицях наших магазинів, то на щастя 80% це українське виробництво, а 20% – імпорт.

Можуть зрости ціни на океанічну рибу та традиційно – на яйця

– Наскільки довший логістичний шлях може вплинути на ціну океанічної риби?

Ціна на неї може зрости до 50-ти відсотків. Той, хто хвилюється, що на Різдво чи на Новий рік залишиться без оселедця – може придбати рибу зараз і нехай вона собі у розсолі зберігається. Трошки складніше з кондитерськими виробами, бо какао-боби в Україні не ростуть, а вони складають 70% шоколадних цукерок, без них цих солодощів не буде. Хіба що торти на зразок «Наполеону», «Рафаелло» або їм подібних. Кондитери трохи хвилюються, бо запаси какао-бобів вже закінчуються.

Але у нас є ще один продукт без якого важко собі уявити нашу кухню – яйця. Ціна на них стабілізувалася, але можуть бути традиційні передсвяткові коливання. Адже у нас завжди ціна перед Різдвом, Новим роком та Великоднем на м’ясо і яйця зростає.

Фото: Pexels

Щодо нашого головного українського продукту гречки, то цього року наші аграрії зібрали рекордний врожай – близько 207,4 тисяч тон, це майже вдвічі більше за річне споживання. Дефіциту не те, що немає, ціна на гречку впала на 60%. Так що, хто накупив гречки – їжте на здоров’я, а на наступний раз не спішіть купувати велику кількість. Тішить ще й те, що гречка уся українська. У нас до війни відсотків 40-50 була імпортна гречка – в основному китайська і казахська, а до 2014-го і російська. А щодо горілки на столах, то з чим-чим, а з цим питання взагалі не виникає.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини