Е-гривню не вдасться швидко запустити  – Олексій Другов

Фото: itc.ua

Конкуренція криптовалюті. В Україні пропонують впровадження цифрової національної валюти, яка можуть сприяти новому етапу розвитку економіки. Електронна гривня буде прямим зобов’язанням центрального банку. Її ключове призначення – ефективно виконувати всі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні.

Однак, реалізувати такий проект найближчим часом буде складно. У цьому впевнений професор «Львівської політехніки», керівник проєкту «Софтінвест консалтинг» Олексій Другов.

Про це він розповів  в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному».

«Суть введення електронних валют полягає в тому, щоб зменшити витрати на ті операції, які проводяться. Зараз ми маємо готівку і безготівку. Що таке безготівка? Це гроші, які знаходяться в якомусь банку. І коли ви хочете гроші комусь перерахувати – ви заплатите комісію. Коли зараховується ваша зарплата на рахунок – так само ваша установа сплачує комісію. Сама ідея е-гривні – дуже яскрава, хороша, позитивна. Вона має на меті зробити так, щоб цих комісій було мінімум. Тобто, прибрати з цієї системи комерційні банки, випускників банківських карт, щоб ці розрахунки стали дешевшими», – говорить Олексій Другов.

Але проблема ідеї – в її реалізації.  Тому, що в світі нема прикладів  успішного втілення такого проєкту. Тому він не вірить і в реальність планів українських урядовців розпочати впровадження е-гривні на початку 2024 року.

«В Євросоюзі почали проект електронного євро в 2020 році. Розрахований він був на три роки. Але в Євросоюзі, як і в Україні, є ще одна проблема – це криптовалюти. Це – проблема тому, що замість того, щоб тримати гроші в євро, їхні громадяни тримають в біткоїнах чи інших криптовалютах, які нині є. І ЄС хоче відійти від того, щоб люди тримали гроші в криптовалюті, а переходили на е-євро. Але цей проєкт не те що забуксував, він не реалізувався», – зазначає фінансист.

За словами Другова, наразі є дуже багато тих, хто зацікавлений в тому, щоб це не впроваджувалось. Наприклад, банки, бо від них заберуть заробіток у вигляді комісій.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Крім того, відмінність е-грошей від криптовалюти в тому, що в першому випадку центральний банк буде бачити, що відбувається на ринку грошей і може його регулювати, в той час, як ринок криптовалюти саморегулюється і там можна заховати гроші.

На його думку, в Україні до нововведення готові не більше 10-15% осіб. Це ті люди, які тримають криптогаманці. Приблизно 20-30% українців – не готові взагалі і не будуть пробувати, бо вони звикли до готівки. Тому, проєкт е-гривні зробити можна, але він не буде життєздатний в найближчій перспективі, резюмує Олексій Другов.

оренда квартири Львів

Новини