Е-квиток в приміських та міжміських автобусах Львівщини: що потрібно знати пасажирам

Фото: LvivMedia

У Львівській області на міжміських маршрутах запрацював електронний квиток. У салоні кожного транспортного засобу встановлено валідатори. Пасажирам потрібно двічі прикласти до нього картку: при посадці, а також перед виходом, аби система порахувала кілометраж та провела розрахунок. Невдовзі така форма оплати запрацює на всіх приміських та міжміських маршрутах Львівщини.  

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіли Степан Рудницький, начальник управління транспорту та звязку Львівської ОВА та Олег Долінський, представник ТзОВ «Смарт-Тікет Технолоджі» на Львівщині.

Відеоверсія розмови – тут.

– Чому для оплати проїзду було обрано саме безготівкові картки?

– Олег Долінський: Безконтактна форма оплати набуває популярності у всіх сферах. Світ вже давно працює по безконтактній оплаті в транспорті. Насамперед це стосується країн Євросоюзу,  куди ми також прямуємо. Тому саме така форма оплати була обрана на Львівщині.

– Розкажіть детальніше як працює ця безготівкова система оплати.

При вході у транспортний засіб пасажир повинен прикласти до валідатора банківську картку чи будь-який інший сучасний засіб, до прикладу годинник. Валідатор зчитує інформацію, на екрані засвічується зелена позначка і пристрій видруковує чек. Це – посадковий квиток пасажира. Якщо пасажир виходить із транспортного засобу, він ще раз прикладає картку до валідатора. На екрані знову з’являється зелена галочка. У цей момент пристрій обраховує відстань, яку проїхав пасажир, знімає кошти і пасажир виходить із транспортного засобу.

Це не займає багато часу. Люди користуються і задоволені наявним сервісом.

У міжміському транспорті Львівщини запроваджено е-квиток

– Із якими проблемами стикалися при запровадженні цієї форми оплати?

– Степан Рудницький: Наш проєкт реалізовується вже 3 роки, оскільки для міських транспортних перевезень запровадження електронного квитка законодавчо передбачено, а на обласних такого немає. Тут слід відзначити лідерство голови Львівської ОВА Максима Козицького. Саме він сформував місцевий підзаконний акт, тобто регуляторний акт. Майже 2 роки ми проходили процедуру погодження з профільними міністерствами. Опісля голова Львівської ОВА підписав розпорядження, що регламентує функціонування електронного квитка.

Коли ми у 2021 році прописували технічне завдання, передбачали, що можуть використовуватися різні види карток. Але з часом банківська система перевела всі банківські картки на NFC-технологію (технологія бездротового зв’язку, що дозволяє обмінюватися даними на малих відстанях). Для того, щоб зекономити кошти мешканців, оскільки кожному таку картку потрібно купити чи зекономити бюджетні кошти, оскільки хтось все одно має оплатити такі картки, прийнято технологію використання банківської карти.

Звісно, були і свої труднощі. Річ у тім, що конкурс було оголошено за 2 місяці до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тож впровадження проєкту на певний час призупинилося. Але коли ми зрозуміли, що є тиловою областю і економіка повинна працювати, процес було продовжено. Наприкінці минулого року було підписано договір з інвестором. А наприкінці листопада цього року ми підвели першу риску для безготівкової оплати.

– На скількох маршрутах пасажири вже можуть скористатися безготівковою формою оплати?

Наш проєкт реалізовується в досить динамічних обставинах, оскільки наша обласна транспортна мережа не є сталою. Але технологія працює на тих маршрутах, що давно є в обласній мережі. Проте відбулися зміни до транспортного законодавства. Зараз ми перебираємо на себе так звані районні маршрути. Тож наша робота продовжується в районах. Думаю, що з часом вийдемо на кількість 1300 транспортних засобів.

Електронний квиток забезпечить прозорість оплати

– А як здійснюється обік пасажирів?

Олег Долінський: Запровадження електронного квитка це – частина системи ASO, що займається обліком оплат пасажирів. Цей технічно-програмний комплекс охоплює декілька позицій. Одна із них – облік пасажирів, кількості трансакцій та кількості сплат.

Друге це – фіскалізація пасажирів. Пасажир провів оплату, у податковій відбулася певна дія, її було зафіксовано і обліковано. Це – відкритість, прозорість в оплаті за проїзд на противагу тій про яку ми всі знаємо.

Наступним етапом загального обліку буде етап щодо впровадження пільгових категорій – коли ми комплексно підійдемо до цієї системи і виокремимо облік пільгових категорій населення. Але це трохи складний процес, адже є різні ОТГ. Тож ми повинні проговорити із кожною громадою варіанти впровадження, обліку та відшкодування пільговиків. Згодом повідомимо про це мешканців Львівщини.  

– Зараз пасажири мають вибір: одні здійснюють оплату карткою, інші – готівкою. Яка форма оплати переважає?

Степан Рудницький: Аби мати повний облік потрібно охопити усі групи пасажирів: тих хто користується електронною оплатою, хто оплачує готівкою і хто користується пільговим правом проїзду. Лише це все сукупно дасть нам повну картину. Поки що частка електронних оплат – невелика. Але все більше людей переходить на безконтактну оплату за проїзд.

Е-квиток не вплине на підвищення плати за проїзд

– Чи вплине запровадження електронного квитка на вартість проїзду?

Степан Рудницький: Ні, не вплине. Законодавство щодо тарифоутворення вже кілька разів змінювалося, відтак перевізник його формує сам. Колись граничний тариф вартості 1 км затверджувала обласна державна адміністрація. Звісно, з часом можуть виникати якісь нюанси, однак за цим стежить Антимонопольний комітет. Але перевізник має право змінювати тариф, якщо відбувається ріст якоїсь зі складових: заробітної плати, вартості паливно-мастильних матеріалів чи вартості запчастин. Але запровадження електронного квитка на це не впливає.

– До прикладу, у міському транспорті діятиме диференціація оплати. Тобто вартість проїзду залежатиме від того чи пасажир оплачує карткою ЛеоКарт, чи  банківською карткою, чи готівкою. Чи діятиме такий принцип у міжміському транспорті?  

Олег Долінський: У нас також будуть програми стимулювання. Запроваджуватимемо їх у співпраці із партнером – міжнародною платіжною системою Visa. Але більш детально розповімо про це згодом.

У міжміському транспорті працюватимуть контролери

– Чи працюватимуть у міжміському транспорті контролери?

Олег Долінський: Працюватимуть внутрішні контролери від нашої компанії. Вони вже працюють на автостанціях та у транспортних засобах. Але поки що це – у легкому форматі, аби ліпше зрозуміти поведінку перевізника, водіїв та проаналізувати чи правильно здійснюють оплату пасажири. У подальшому наші мобільні групи також працюватимуть на маршрутах.  

– А чи достатньо на міжміських маршрутах водіїв?

Степан Рудницький: Водіїв бракує. Це – загальна проблематика. Вона стосується і вантажних, і пасажирських перевезень. Адже керманичі – особлива категорія і замінити водія не так вже й легко. Водночас неодноразово стикаємося з певним опором водіїв, коли пасажир, скажімо, хоче оплатити карткою і це не одразу йому вдається. Тож принагідно заохочуємо всіх телефонувати на «гарячу лінію», аби разом з інвестором поліпшувати комунікаційну культуру водіїв.

– Олег Долінський: До речі, усі водії проходили навчання. Молодші за віком дуже легко сприймати інформацію про те, як усе працює, що потрібно робити. Старшим водіям було важче. Але з другого-третього разу усі питання вдавалося вирішувати. Головне – бажання.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини