Індексація та інші зміни – у Пенсійному фонді розповіли, що чекає пенсіонерів у 2023
- Вівторок, 10 січня 2023
У березні Міністерство соціальної політики, попри війну, планує провести індексацію пенсій. Ресурси для цього будуть знайдені, а в кінці січня стане відомий той відсоток інфляції, на який пенсії проіндексують. Яким цей відсоток може бути та які ще зміни незабаром очікують пенсіонерів – заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України на Львівщині Руслана Іванкова.
Залежатиме від розрахунку рівня інфляції
– Яким може бути коефіцієнт збільшення пенсій?
– Індексація пенсій з 1 березня цього року проводитиметься після прийняття Кабінетом міністрів відсотку, на який буде збільшуватися (тобто осучаснюватися) заробіток, від якого обчислюватиметься пенсія пенсіонера. Це залежатиме від розрахунку рівня інфляції, що проводитиметься протягом січня. Безпосередньо Міністерством соціальної політики передбачається, що таким коефіцієнтом збільшення теперішнього заробітку буде коефіцієнт 5,4 %. Тобто, якщо на даний час наші пенсіонери отримують пенсію з урахуванням середньої 6186 грн, то ця середня зарплата має збільшитися на 5,4 %. А потім з цієї зарплати індивідуально береться відсоток для кожної людини, яка має стаж. Це не означає, що розмір пенсії, який людина мала до виплати в лютому (умовно 7 000 чи 5 000 грн) множиться на 5,4. Ні. Перерахунок робиться всередині обчислюваної пенсії. Змінена середня зарплата, відповідно, множиться на індивідуальний коефіцієнт зарплати особи і тоді ще множиться на коефіцієнт стажу.
– Чи плануються у цьому році ще якісь зміни для пенсіонерів?
– Також, навесні, але вже у квітні, відбудеться автоматичний перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів без особистих звернень громадян. Якщо особа після призначення пенсії або після останнього перерахунку, який відбувався, пропрацювала повних два роки – їй надається право на долучення цього стажу до свого загального стажу і можна навіть врахувати його теперішню зарплату. Такий перерахунок Пенсійний фонд здійснює без залучення до цього самих пенсіонерів.
Мінімальний необхідний стаж – 30 років
– Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію у 2023 році?
– Щодо відпрацьованого стажу, то цього року мінімальний необхідний для виходу на пенсію стаж збільшився ще на рік. З 2023 року він стає 30 років. Тобто, щоб людина вийшла на пенсію в 60 років (незалежно чоловік чи жінка) – особа має мати 30 років страхового стажу. Таким чином, якщо особа не має 30 років страхового стажу – може йти на пенсію в 63 роки, але тоді у неї має бути стаж від 20 до 30 років. Якщо особа немає і цього стажу (має лише від15 до 20 років) така особа претендуватиме на пенсію тільки в 65 років. І якщо особа не має і тих 15 років, а має менше – ця особа в 65 років може отримувати соціальну допомогу в органах Соцзахисту.
Заяву про призначення пенсії потрібно подати не пізніше трьох місяців з дня досягнення 60 років для того, щоб пенсію призначили з дня, що настає за днем досягнення 60 років. В іншому разі її призначать з дня звернення. Подати заяву можна у будь-який сервісний центр Пенсійного фонду або ж дистанційно, скориставшись вебпорталом електронних послуг ПФУ. Разом із заявою для призначення пенсії необхідно надати такі документи:
– паспорт;
– ідентифікаційний код;
– документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про навчання на денній формі, військовий квиток, та ін.);
– довідку про заробітну плату за 60 місяців підряд по 30.06.2000 (за бажанням);
– реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк);
– фотографію для пенсійного посвідчення (6х4);
– жінки у разі зміни прізвища надають свідоцтво про шлюб.
Хочу нагадати, що віднедавна українці отримують доплати до пенсії за вік. Особи, старші за 70 років отримають по 300 гривень надбавки, старші за 75 років – 400 гривень, та по 500 гривень для українців, яким виповнилося 80 років.
Місяць стажу коштує до 3 000 грн
– Чи може людина, яка не має достатньо відпрацьованих років, «докупити» собі недостатній стаж?
– Так може. Передбачено, що людина може докупити собі 5 років стажу але слід знати, як розраховується ця сума. Це є 22% від мінімальної заробітної плати. Якщо сьогодні мінімальна становить 6 700, то 22% це є приблизно до 1500 грн в місяць. Але ця сума ще й подвоюється. Тобто, щоб купити місяць стажу, потрібно заплатити до 3000 грн. А щоб додати 10 місяців прийдеться заплатити 30 000 грн. Тут вже кожна людина дивиться на свій фінансовий стан – чи вона в змозі заплатити таку суму і чи їй це вигідно, чи доцільно та чи це їй виплачується. Якщо 1-3 місяці бракує то інша справа. А більше – вже як і хто може.
Розмовляла Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- Більше новин