Медична директорка 5-ї міської лікарні: Серед щеплених проти ковіду дітей у Львові – важкої реакції ні в кого не було


Від жовтня в Україні дозволили вакцинувати від коронавірусної інфекції всіх дітей від 12 років. До того, це могли зробити лише ті, хто мав супутні хронічні захворювання, і ті, хто виїжджали за кордон.

Про те, як нині відбувається щеплення дітей від ковіду, які є застереження, і які можуть бути реакції після вакцинації – в програмі «Про головне» на «Першому Західному» розповіла медична директорка з материнства та дитинства 5-ї міської лікарні Львова Ірина Полюга.

– Який алгоритм дій, щоб щепити дітей?

– Алгоритм дій – цілком простий. Основна умова, щоб діти мали свої вікові рутинні щеплення. Цю умову поставило Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) для того, щоб також збільшити відсоток рутинних щеплень.Рутинні – це вікові щеплення, які робляться дітям згідно з наказом № 595 МОЗ України.

Для того, щоб щепити дитину від коронавірусної інфекції, дитина повинна досягнути 12 років і мати довідку від сімейного лікаря про те, що має виконані всі рутинні щеплення. Якщо дитині якогось рутинного щеплення не вистачає, тоді дитині проводиться рутинне щеплення, а через 2 тижні можна робити щеплення від коронавірусу.

– Чим щеплюють дітей? Чи є варіації вакцин?

– Щеплення роблять виключно вакциною  Pfizer BioNTech тому, що вакцина пройшла тестування на дітях такого віку. Тому інші вакцини поки що не дозволені. Це скрізь у всьому світі.

– Чи мають інструкції в центрах вакцинації щодо цього,бо в центрах є різні види вакцин?

– Звичайно, що мають інструкції. Щеплюють в усіх центрах масової вакцинації кваліфіковані сертифіковані бригади, які знають всі нововведення і всі накази МОЗ.

[media=2946]

– Чи щеплюють дітей в кабінетах при поліклініках?

– Дітей щеплюють не в кабінетах рутинних щеплень, а в кабінет щеплень від ковіду. Це називається тимчасові пункти щеплень. Це пов’язано з тим, що там працюють сертифіковані бригади, які вміють вводити вакцину  Pfizer BioNTech.

– Чи є якісь суттєві обмеження, застереження, коли дитину навіть з бажанням батьків не будуть щепити?

– Протипокази, як і до всіх вакцин, є прописані в тому ж наказі №595 МОЗ. Це, передовсім, гостре захворювання, яке супроводжується гострою температурою +38 і більше градусів. Дуже важливим застереженням є важка анафілактична реакція або на першу вакцинацію  Pfizer BioNTech, або на будь-яку рутинну, яку перенесла дитина в дитинстві.

Застереження залежать від захворювань, які має дитина. Сімейний лікар вирішує, чи давати довідку дитині, чи не давати тому, що він дитину знає. І при потребі дитина скеровується до вузького спеціаліста, якщо  є якісь захворювання, який вже дає свої рекомендації сімейному лікарю.

– Є інформація, що якщо дитина має міокардит, то її щеплюють лише однією дозою і не ревакцинують – це правда?

– Про це я не можу вам розповісти. Я не чула про одну дозу вакцини. В протипоказах є міокардит. Але якщо міокардит гострий в цей момент, коли дитина має щеплюватись, тоді вона не щеплюється. Якщо міокардит перенесений в анамнезі, тоді кардіолог вирішує, чи щепити дитину.

[media=2947]

– Розкажіть будь ласка, наскільки часто до вас звертаються батьки з бажанням щепити дітей?

– Звертаються щораз частіше. Раніше ми щеплювати тільки дітей певних категорій, пріоритетних груп населення 12-18 років. Тепер ми почали щеплювати всіх дітей. Це відбувається з минулого понеділка. І поки що я не можу сказати, що щеплено дуже багато людей з загальної групи населення, але їх з кожним днем збільшується. Батьки звертаються, бо хочуть щепити дітей з якимись супутніми захворювання, наприклад,  з діабетом. Також звертаються батьки дітей з бронхіальними астмами.

– Чи траплялись у вашій практиці випадки, коли ви рекомендували щепити дитину, але батьки мали застереження?

– Звичайно, бували. Якщо така тенденція (не щеплювати дитину – ред..) йде від народження дитини, то дитина не має рутинних щеплень, а відтак, вона не може щеплюватись від коронавірусу. А ті батьки, які робили всі рутинні щеплення дитині, то ті, як правило, звертаються по щеплення від коронавірусу. Батьків, які відмовляються від щеплення,  звичайно переконуємо, і дуже тішусь, коли батьки прислухаються до мене.

– Що робити, коли батьки не хотіли робити якесь рутинне щеплення, але переконливо хочуть щепитись від ковіду?

– Тоді доробляється рутинне щеплення і через два тижня можна робити щеплення від ковіду.

– Що робити з додатковими, необов’язковими вакцинами? Є інформація, що роблять вакцину від вірусу папіломи. З яким інтервалом робляться ці вакцини і вакцини від ковіду?

– Додаткові вакцини, не має значення, яка це вакцина: чи вона є в українському календарі, чи її нема, вводяться завжди з 14-денним інтервалом з вакцинацією від ковіду. Виняток становлять дві вакцини: від грипу, яку можна вводити з будь-яким інтервалом, а також екстрені вакцинації, наприклад, від правця або від сказу.

– Серед батьківської спільноти побутує думка, що саме в перехідному підлітковому віці вводити вакцину – небезпечно, оскільки організм ослаблений. Як це корелюється з тим, що якраз в цьому віці дитина потребує найбільше захисту дитина?

– Ослаблений організм аж ніяк не зреагує на ослаблений вірус чи вакцину якимись негативними наслідками. А на саме захворювання може зреагувати важким перебігом хвороби.   

– Чи проводите ви якусь інформаційну, роз’яснювальну роботу серед батьків, яка мала б спонукати батьків вакцинувати своїх дітей.

– Кожен лікар проводить серед свого задекларованого населення, працюють з батьками як по рутинних щепленнях, так і проти коронавірусу. Я з пацієнтами теж проводжу роботу. Ми в телефонному режимі обдзвонюємо, запрошуємо на вакцинацію.

– Можете згадати конкретний випадок, коли вам вдалось переконати батьків щепити дітей?

– Ну в мене, наприклад, з усіх дітей, моїх пацієнтів, які хворіли на ковід, і яких я госпіталізовувала, всі були діти підліткового віку.  Тобто, в них були доволі важкі пневмонії, і вони потребували госпіталізації.

– Ще раз повернусь до вимоги щодо всіх рутинних щеплень, ви сказали, що це одна із можливостей спонукати робити оці рутинні щеплення? Чи подіє це?

– Важко сказати. Декого спонукає. Якщо комусь треба конче виїхати за кордон, чи кудись на відпочинок за кордон, де не приймають дітей без міжнародного сертифікату, то ті батьки будуть робити.

[media=2945]

– Як переносять діти щеплення? Які реакції можна вважати нормальними, а на які батьки мають звернути увагу?

– Батьки заповнюють інформовані згоди на вакцинацію, де вони ставлять свій підпис у графі, що вона буде повідомляти при виникненні будь-яких побічних реакцій.  Але є важкі і не дуже важкі побічні реакції. До не важких належить: підвищення температури, загальна слабість, погане самопочуття, головний біль, які протягом двох діб проходять. Якщо дитина погано реагує на підвищення температури, то можна дати протизапальні препарати.

І бувають важкі реакції, які бувають протягом 30 хвилин після вакцинації. За цими пацієнтами слідкує ще вакцинальна бригада протягом 30 хвилин. І якщо є такі важкі реакції, які потребують госпіталізації, то така реакція вважається важкою. Серед 248 щеплених дітей у Львові, то важкої реакції ні в кого не було.

– В таких випадках, як почервоніння в місці введення ін’єкції, чи варто  чимось мазати, щось приймати, бо це лякає, коли в місці уколу, спухає рука?

– Може бути почервоніння в місці ін’єкції. Це називається місцева реакція. Може бути біль тому, що вводиться в плече. Якщо біль сильний, то можна дати протизапальні препарати. Змазувати місце почервоніння не потрібно нічим. Воно все одно розсмокчеться і пройде.

– Чи відрізняється доза для дітей та дорослих. Яка це доза і який інтервал між двома дозами має бути для дітей?

– Ні чим не відмінна. Доза вводиться 0,3 мл Pfizer BioNTech. І інтервал: мінімальний – 21 і максимальний – 28 днів.

– Який відсоток дітей має бути охоплений для загальної імунізації, щоб врятувати тих, хто не може робити це щеплення?

– Загальний, так званий колективний імунітет буде тоді, коли буде провакциновано 80-85% населення. Це стосується і дітей. Діти так само переносять і заражають корона вірусною інфекцією, як дорослі.

– В деяких країнах говорять, що щеплення проти корона вірусу варто вводити навіть в загальний графік щеплень. Чи Україна теж йде цим шляхом?

– Поки що ніяких рекомендацій МОЗ з цього приводу ми не маємо.

– Чи штам Дельта, який зараз більше вражає дітей і підлітків, і те, що ми маємо «червону зону», спонукає батьків більше щепити своїх дітей?

– Наслідки реально є важчі. І важче проходить хвороба зі штамом «Дельта», штамом «Дельта плюс». І він набагато більше заразний. Тобто набагато менший має бути контакт між хворим і здоровим, щоб здоровий не міг заразитись штамом «Дельта». І набагато важче протікає саме захворювання і воно є підступне. Бо кілька днів воно може протікати в легшій формі, а потім раптово може ставати важким.

– Ще один міф, про який часто говорять – це те, що людина, після того, як отримала щеплення, через кілька днів може захворіти. Це стосується і дітей.

– Від вакцини людина не захворіє. Людина може захворіти, коли між першою і другою дозою не утворився імунітет, бо повноцінний імунітет утворюється після 14 днів після другої дози. Людина може захворіти в цей період. Вона може навіть вакцинуватись в інкубаційному періоді. Якщо людина захворіла в перший день після вакцинації, це означає, що вона вакцинувалась в інкубаційному періоді. Не протікає важче ковід, якщо була зроблена вакцинація. Якщо людина захворіє вакцинована, то ковід здебільшого, протікає в легкій формі.

За матеріалами програми «Про головне» на «Першому Західному» підготувала Вікторія Прихід


оренда квартири Львів

Новини