Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно – міністр оборони Люксембургу Франсуа Бауш 

www.spuerkeess.lu

Маленька держава Люксембург, площею лише 2 586 км²  і загальною чисельністю населення трохи більше 640 тис. осіб, підтримує Україну з перших днів повномасштабної війни. Цьогоріч уряд Люксембурга виділив для потреб України 76 млн євро бюджетних коштів.

Керівний склад цієї країни, уряди інших країн-членів НАТО, США та Великої Британії і надалі рішуче допомагатимуть Україні, допоки наша держава не утвердиться на позиції сильнішого. Лише це змусить росію вивести війська та сісти за стіл переговорів.

А в тому, що перемовини обов’язково будуть переконаний Франсуа Бауш, заступник прем’єр-міністра та міністр оборони Люксембурга. Про це він розповів у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: assets.paperjam.lu

Люксембург допомагає Україні боєприпасами, приладами нічного бачення і БпЛА 

Якими є найважливіші результати засідання союзників у форматі Рамштайн та зустрічі міністрів оборони держав-членів НАТО?

– Було добрим те, що США і міністр оборони США Ллойд Остін виступили з ініціативою створити цей формат зустрічей. У цьому форматі ми можемо дуже ефективно координувати допомогу, яку надають Україні союзники для захисту від агресії і задля перемоги у війні. В іншому випадку, кожна держава сама б мусила організовувати допомогу для України. Без належної координації це не було б ефективно. Ідея щодо створення цього формату дійсно була фантастична. Також це – дуже ефективно, оскільки ми знаємо, які першочергові потреби України. Адже нам надають конкретний список потреб. До прикладу, летальне озброєння, необхідне Україні для захисту.

– Ваш уряд купує зброю для України на відкритому ринку. На вашу думку, яке придбання зброї для потреб ЗСУ було найуспішнішим?

– Насамперед ми дивилися, що можемо дати із наших складів. Звісно, у нас – маленька армія і обсяг зброї на складах обмежений. Утім, перші поставки зброї ішли із наших складів. Опісля моя команда у міністерстві організувала пошук зброї на ринку. Звісно, у тісній координації із посольством України в Брюсселі. Ми зробили багато. Але вважаю, що найважливішими були боєприпаси до 55-го калібру. Ці снаряди є найбільшою частиною з того, що ми постачали. Також ми постачали багато броньованих «швидких», приладів нічного бачення та безпілотників. У нас немає можливостей для придбання важкого озброєння. Тож зосередилися на боєприпасах, приладах нічного бачення і безпілотниках.

Люксембург заклав у бюджет 76 млн євро на потреби України

– Коли було ухвалене рішення про придбання зброї для ЗСУ?

– З перших днів російської агресії, з лютого 2022 року я був переконаний у тому, що слід робити все, аби допомогти Україні захистити себе. Ми були однією з перших держав, яка надала летальне озброєння Україні. Тоді ми швидко організувалися в нашому міністерстві. У нашій команді працює 2-3 людини з армії, котрі розуміються на ринку зброї. Тоді ми розпочали координацію з посольством України в Брюсселі. Це також було важливо, оскільки необхідно було підтримувати прямий контакт з українським урядом, щоб купувати дійсно необхідне.

Також ми ухвалили рішення прийняти бюджет лише для потреб України. До прикладу, минулого року ми витратили на потреби України 76 млн євро. Це становить 17% від нашого власного оборонного бюджету. Цьогоріч на потреби України ми передбачили у бюджеті таку ж суму. Від самого початку я вирішив, що ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Адже агресія всередині Європи проти демократичної країни – неприпустима.  

– Чи планує ваш уряд закласти кошти до бюджету для довгострокової підтримки нашої держави?

– Так, ми передбачили і таке. Як я вже сказав, на цей рік ми заклали таку ж суму, яка була у нас минулого року. Але якщо буде необхідно, ми зможемо збільшити цю суму. Також були створені Фонди, зокрема Фонд при НАТО, який працює для потреб ЗСУ. Нещодавно я заявив про те, що Люксембург надасть 8 млн євро для цього Фонду. Мабуть кожна держава Європи думала про це. Звісно, ми всі надіємося на те, що війна швидко закінчиться. Врешті-решт, слід відбудувати вашу державу. Тому будемо надавати кошти і для відновлення України.

Фото: Вікімедія

– Чи відразу був консенсус у вашому уряді щодо підтримки України?

– У нас був консенсус і в уряді, і в парламенті. Щомісяця я інформував наш парламент про те, що ми робимо. Мені це – дуже приємно. Адже Люксембург – маленька країна. У минулому столітті нас захоплювали двічі, під час Першої та Другої світових воєн. Навіть серед нашого суспільства є дуже потужне розуміння, що означає захоплення та агресія проти вашої держави. 

Зброю для України купуємо всередині Європи та в США

Ви згадали про маленьку команду, що займається закупівлею зброї. Чи не важко їм робити це?

– Це – не легко, адже ми змушені самостійно шукати зброю на ринку. Слід бути впевненими у тому, що купуємо дійсно необхідні речі. У нашій команді є двоє дуже досвідчених людей. Вони мають великий досвід і розуміння ринку зброї. Загалом ми стараємося купувати зброю у перевірених місцях лише всередині Європи або у США. До прикладу, багато чого ми придбали у Чехії, в їхньої оборонної промисловості. Вони досі вміють виробляти озброєння, необхідне Україні. Водночас, за останній рік ми отримали багато досвіду щодо того, як слід шукати та купувати зброю на ринку. 

– Що було найбільшим викликом для вас під час придбання зброї?

– Найбільшим викликом було те, що багато інших держав також хочуть придбати зброю на ринку. Це трішки схоже на «змагання». Але це – не дуже добре для цін. Заразом нам дуже допоміг формат Рамштайну. Тож окрім того, що ми зараз робимо як держава, ми це координуємо у форматі Рамштайн. Це – більш ефективно. Також добре, що ЄС вирішив здійснювати закупівлі боєприпасів через Європейський фонд миру.

Вся спільнота ЄС, члени НАТО і не тільки (у форматі Рамштайн беруть участь держави, які не входять до НАТО), є надзвичайно солідарними і об’єднаними щодо допомоги Україні. Всі розуміють, що Україна бореться не лише за свою свободу, але й нашу. Війна йде всередині Європи.

– Чи можливо, щоб ваш уряд розглянув ймовірність придбання для України винищувачів?

– Це – складніше. У нас немає в цьому досвіду. Поки немає сенсу самим купувати такі літаки. Бо якщо у вас немає відповідного досвіду, краще співпрацювати з такими держави, як Нідерланди чи Бельгія. Вони мають такі літаки і відповідний довід. Але будучи членом коаліції, ми зможемо брати участь у фінансуванні навчання пілотів та обслуговуванні літаків.          

Україні потрібна власна стратегія попередження кібератак

– Що плануєте придбати для України у найближчі місяці?

– Ми підписали контракт на закупівлю приладів нічного бачення і безпілотників для України. Спільно із Нідерландами та Бельгією беремо участь у коаліції для проведення тренування українських пілотів на винищувачах F-16. Нідерланди і Данія надають для цього свої винищувачі. Також важливо навчити пілотів обслуговувати ці літаки. В Люксембургу, як держави немає таких літаків. Але ми надамо кошти для фінансування навчальних програм українських пілотів. Ми надамо деяку суму у фонд, разом із цими державами. Для нас дуже важливо підтримувати цей альянс. Усередині Європи є багато альянсів для різних цілей. До прикладу, разом з Естонією започаткували ІТ-коаліцію у форматі Рамштайн. Будемо допомагати Україні захищатися від кібератак. У нашої держави є стратегії для кіберзахисту, тренувальні можливості для того, щоб попередити кібератаки, кіберсховище. Ми хочемо поділитися цим досвідом з Україною.

Фото: defence-ua.com

– Яка головна мета цієї ІТ-коаліції?

– Найбільша мета – зробити сектор оборони України більш стійким. Адже ведення теперішньої війни дуже відрізняється від того, як це було 20-30 років тому. Кібератаки стали одним із ефективних інструментів, що може допомогти послабити оборонний сектор іншої держави. Росія якраз це і робить. У них є стратегія того, як проводити кібератаки проти інших країн. Хочемо допомогти Україні створити свою стратегію попередження щодо кіберзахисту.

Також спробуємо розглянути можливість участі у цій коаліції таких держав, як Південна Корея чи Японія. Вони – дуже потужні виробники безпекових речей.

Питання не лише в наявності стратегії попередження кібератак, а й в можливості українських військ працювати з відповідними матеріалами для забезпечення кіберзахисту.

Фото: Олексій Резніков, Твіттер

Нещодавно очільник Південної Кореї заявив про те, що може надати Україні безпекову допомогу. Чи розглядає ваш уряд можливість співпраці із Південною Кореєю для допомоги Україні?

– Ми – відкриті до цього. До прикладу, спільно з Естонією думаємо над тим як розширити цю коаліцію у наступні 3-7 тижнів. Звичайно, ми сконтактуємо з такими державами як Південна Корея та Японія. Вони не можуть надати летальне озброєння. У них це не дозволено. Проте вони можуть надати безпекову допомогу. І це також важливо. Адже як я вже зазначив, ІТ-сектор є одним із важливих компонентів оборонної стратегії.

Люксембург може надати Україні боєприпаси до Patriot

– росія продовжує тероризувати нас ракетами і дронами. Чи хотів би ваш уряд долучитися до коаліції Patriot, держав, які надають нам системи ППО Patriot?

– Так, ми будемо брати участь у таких коаліціях, як ця. Можливо надамо боєприпаси для цих систем ППО. Але було б складно надати саму системи, бо в нас таких немає. Втім ми дуже відкриті для участі на різних рівнях, в коаліціях. Зрозуміло, що ракети для систем ППО, наприклад Patriot, дуже необхідні для України. 

– Ці системи були дуже ефективними під час ракетних атак.

– Так. Вони ефективні не лише для військових, котрі зараз просуваються вперед і звільняють території, а для захисту цих територій. Систем ППО Patriot, що є зараз в Україні, поки недостатньо для захисту усієї території. Але багато держав вже оголосили, що нададуть вам такі системи.

– Нещодавно ваша преса писала про те, що уряд Люксембурга планує збільшувати витрати на оборону. Чи розглядаєте ви закладення коштів для майбутньої співпраці з Україною? 

– Ми будемо робити це у співпраці з НАТО та іншими європейськими союзниками. У нас є можливість повернення коштів з Європейського фонду миру, які ми витратили на закупівлю старих боєприпасів. Але ми цього не зробили. Залишили ці кошти для додаткового фінансування. Ми і надалі будемо рухатися у цьому напрямі. Підтримуємо усі ініціативи, започатковані всередині НАТО та ЄС і беремо в них участь.

Скрін з відео: Перший Західний

Після завершення війни Україна має стати членом НАТО

– Чи підтримує ваш уряд членство України в НАТО?

– Абсолютно. Я вважаю, що негайно після завершення війни Україна має стати членом НАТО. Зрозуміло, що слід пройти весь необхідний процес. Втім місце України – в НАТО.

– Видання «Axios» пише про те, що президент США Джозеф Байден готовий прийняти Україну до НАТО після завершення війни, без виконання плану дій щодо членства до Альянсу. Чи підтримуєте ви таку швидку процедуру вступу України до НАТО?

– Я впевнений, що Україна зараз перебуває на шляху до того, щоб виконати всі вимоги. Після завершення війни цей процес піде дуже швидко. Це так само, як стати членом ЄС. Серед європейських держав є велика підтримка того, що Україна буде частиною Європи на 100%. І не лише членом ЄС, але й членом НАТО.

– Чи підтримуєте надання Україні безпекових гарантій? Чи може відбутися це під час саміту у Вільнюсі?

– Думаю, що у Вільнюсі зроблять перший крок. Але для України важливими є не лише безпекові гарантії від НАТО, а й завершення війни на перемовинах з росією. У вас і надалі буде спільний кордон. Після того, як територія України буде звільнена, слід провести перемовини з росією, щоб забезпечити безпеку ваших кордонів на довгостроковий період, щоб усе не повторилося через 5-10 років. Зрозуміло, що після завершення війни Україна мусить отримати безпекові гарантії.

Україні на перемовинах з росією потрібна сильна позиція

– Чи вірите ви в те, що справедливого миру можна досягти шляхом проведення перемовин з росією? Чи не думаєте, що війна може завершитися без перемовин?

– Всі війни завершуються перемовинами. Але важливо, щоб на перемовинах в України була сильна позиція. Це – єдина гарантія того, що зможете повернути назад свої території. Ці гарантії важливо отримати для майбутнього. Вони дадуть змогу мирно розвиватися всередині держави. Впевнений у тому, що перемовини будуть. Надіюся, що вони відбудуться настільки швидко, наскільки це можливо.

Але поки немає ознак того, що росія готова вести преемовини по-чесному. Тому поки немає сенсу їх проводити. Для цього потрібна повага і воля іншої сторони. Для цього важливо, щоб російські війська вийшли з території України.

Фото: kor.ill.in.ua

– А якщо росія не захоче брати участі у перемовинах та виводити свої війська з території України?

– Я оптимістично налаштований на те, що з хоробрістю українських воїнів і допомогою західних держав, нам вдасться відкинути назад російську агресію і повернутися за стіл перемовин. Якщо ви згадаєте, які цілі переслідувала росія, коли розпочинала цю війну, то побачите, що не досягла жодної. Російські війська лише окупували прикордонні регіони.

Сьогоднішня ситуація, хоробрість українських воїнів, проведення тренувань у Європі, США та Великій Британії свідчать про те, що є хороші шанси, аби із сильною позицією повернутися за стіл переговорів з росією.

– Як довго росія може вести цю війну на виснаження?

– З часом росія зрозуміє, що шанси досягти успіху у цій війні є дуже низькими, якщо не нульовими. У них не буде вибору, окрім того, щоб проводити перемовини по-чесному. Зараз важливо їх відкинути. Думаю, восени ми побачимо, що ситуація така ж як була минулого літа, коли Україна повернула велику частину своїх територій. Якщо це відбудеться і цього літа, то вже восени ситуація буде зовсім іншою.

– Якщо росія зазнає повної військової поразки на полі бою, чи захоче вона брати участь у перемовинах?

– Не думаю, що вони чекатимуть до цього моменту.

– Ви вірите, що росія виведе свої війська з території України?

– Думаю, що вони розпочнуть виведення своїх військ і попросять про перемовини. Якщо ви подивитеся на інші війни, що відбувалися в історії, сценарії подій – завжди однакові. Якщо агресор бачить, що його шанси низькі або близькі до нуля, одного дня він почне думати, що проводити перемовини – в його інтересах.

Фото: ЗСУ

Рішучість допомагати Україні є дуже потужною

– Ви впевнені, що члени НАТО допомагатимуть нам стільки, скільки буде потрібно, аж до цього моменту? 

– Я впевнений у цьому. Рішучість допомагати Україні є дуже потужною. Я не бачу жодних ознак того, що члени НАТО чи ЄС скажуть, що вони не будуть більше допомагати. Агресія росії лише збільшила солідарність всередині демократичної спільноти.

– Якою бачите майбутню співпрацю між Україною та Люксембургом в оборонній та військовій галузях?

– Думаю, що ми можемо продовжувати цю співпрацю. В нас – невелика армія. Але різні оборонні сектори: потужний сектор кібербезпеки зі сховищем, оборонна стратегія космосу, власні супутники. Наступного року запускаємо наш спостережний супутник. І коли він розпочне свою роботу, це могло б бути дуже цікавим для України. У вас є дуже великий кордон з росією. Але через цей супутник ми зможемо надавати вам супутникові знімки і допомагати забезпечувати безпеку ваших кордонів нашими засобами, що є в космосі. Є багато можливостей через які країна може здійснювати колаборацію з Люксембургом.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини