Ми готувалися до повного припинення електропостачання на Львівщині – Андрій Годик

Фото: Кременчуцька газета

Львівщина готова до опалювального сезону на 99%. Водозабори, ТЕЦ та інші критичні обєкти обласної господарки забезпечені альтернативними джерелами живлення, аби у разі виникнення надзвичайних ситуацій зберегти життєдіяльність регіону.

Що стосується безпеки на шляхах, то тут буде встановлено цілу низку нових блокпостів. А в повітряному просторі оборону забезпечуватимуть захисники неба, зокрема з ПвК «Захід». До речі, не виключено, що серед ймовірних повітряних атак цієї зими на Львівщину левову частку становитимуть «Шахедів». 

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Годик, перший заступник голови Львівської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

На Львівщині з’являться нові блокпости

– Рада оборони Львівщини ухвалила рішення про відновлення роботи блокпостів в області. З чим це пов’язано?

– Ми не відновлюємо їхню роботу, а збільшуємо кількість, оскільки блокпости в окремих локаціях – присутні. Справді, кілька місяців тому, на в’їзних і виїзних шляхах до обласного центру блокпости були демонтовані. Але важливо розуміти, що рішення як про демонтаж попередніх блокпостів, так і про запровадження додаткових прийнято на підставі інформації силовиків. До слова, крайнє рішення Ради оборони прийнято відповідно до інформації Служби безпеки України та інших представників сектору безпеки і оборони.

Ці блокпости виконуватимуть функції, пов’язані із забезпеченням контрдиверсійних заходів. Адже згідно з інформацією, отриманою членами Ради оборони, ворог розглядає особливі умови опалювального сезону і здійснення диверсійної роботи в тилових областях. Відтак з метою забезпечення певних заходів, фільтраційної роботи і виявлення можливих диверсійно-розвідувальних груп, до 9 жовтня буде відновлено частину блокпостів, які існували раніше.

– На яких ділянках насамперед буде встановлено чи відновлено блокпости?

– Їхнє розташування буде дещо змінюватися. Не хочемо, щоб вони були стаціонарними, оскільки ворог також прораховує варіанти, яким чином об’їхати блокпост. Первинно вони будуть розгорнуті при в’їзді в область. Частково – на під’їзді до обласного центру.

Окрім того, буде посилено роботу мобільних патрулів. В окремі дні, на окремих локаціях з’являтимуться мобільні блокпости, що також виконуватимуть фільтраційну, контрольну і антидиверсійну функції, але не на заздалегідь узгоджених чи передбачених локаціях.

Тривалість комендантської години буде збільшено

– А чому буде збільшено тривалість комендантської години?

– За більш ніж 500 днів повномасштабної війни, на рівні Кодексу України про адміністративні правопорушення чи Кримінального кодексу України не внесено відповідні правки і, як наслідок, не передбачено юридичну відповідальність за порушення комендантської години.

Насамперед комендантська година повинна забезпечувати протидиверсійний, контрольно-пропускний режими та низку інших функцій, пов’язаних з безпекою об’єктів критичної інфраструктури і громадської безпеки в темну пору доби.

Відповідно до інформації правоохоронців, із наближенням осінньо-зимового періоду і зменшенням світлового дня потрібно регулювати тривалість комендантської години. Ігнорувати пропозиції представників сектору безпеки не можна. Адже він їхніх рішень і рекомендацій залежить наша безпека та безпека об’єктів критичної інфраструктури.

– Якими будуть часові межі цієї комендантської години?

– Ще немає конкретно встановлених часових меж. Рішення буде прийнято відповідно до рекомендацій наших силовиків. Але один із можливих варіантів – з 23:00 до 06:00 години.

Ця інформація буде озвучена заздалегідь, аби кожен мав можливість відкоригувати свій графік та переналаштуватися відповідно до нових безпекових вимог.

– Від початку повномасштабного вторгнення кількість мешканців у Львівській області збільшилася. Чи зверталася Львівська ОВА до Міністерства внутрішніх справ з проханням збільшити кількість правоохоронців в області? 

– Львівська ОВА мабуть – рекордсмен зі звернень до уряду, Офісу президента України, Верховної Ради України щодо внесення змін до законів, підзаконних або нормативно-правових актів. Але конкретно із цим питанням ми не зверталися. Річ у тім, що не можна орієнтуватися лише на сили та засоби, наявні в національній або патрульній поліції. До патрулювання в нічний час залучається майже весь спектр сил і засобів Сил оборони. Насамперед це стосується Військової служби правопорядку, Національної гвардії, СБУ, Національної поліції, Патрульної поліції у Львівській області. Станом на зараз, в області достатньо сил та засобів, аби контролювати ситуацію.

Львівщина на 99% готова до опалювального сезону

– З 1 жовтня в Україні стартував опалювальний сезон. Як до нього підготувалася Львівщина?

– Всі основні заходи – проведено. Стан готовності у відсотковому співвідношенні – 99%.

Маємо кілька позитивних кейсів. Зокрема, ще з літа ми «вимагали» в органів місцевого самоврядування, щоб усі помилки і прорахунки, допущені під час минулорічного осінньо-зимового періоду були усунуті. Скажімо, не може бути такого, щоб на водозаборі, ТЕЦ чи іншому критичному елементі функціонування міської або обласної господарки – відсутнє альтернативне джерело живлення. Ми поставили собі завдання не лише дати доручення, а й перевірити, як ці питання вирішуються. Спільно з представниками профільного департаменту, районних військових адміністрацій здійснювали виїзди в райони та перевіряли стан готовності об’єктів. Не обійшлося і без прикрих випадків. Зокрема, у Старому Самборі і Ралівці генератори, встановлені на об’єктах критичної інфраструктури не були під’єднані до мережі. Проте станом на зараз усі зауваження враховані і питанні вирішені.

Окремо би хотів відмітити Радехів. Там дуже хороша ситуація. Було помітно, що цим питанням дійсно перейнялися і не цьогоріч, а значно раніше.

Також мав можливість відвідати один із водозаборів, що постачає воду мешканцям Львівщини. Протестували мережу, аби дізнатися в яких об’ємах можна постачати воду споживачам, якщо система працюватиме від генераторів.

Загалом роботу виконано добре. Генератори є. Вони під’єднані, функціонують. Є запас палива. А найголовніше люди розуміють, що потрібно робити у випадку кризової ситуації. Ми пропрацювали всю лінію: і водозабір, і підкачувальні насосні станції. Там із генераторами також все гаразд. Тож міській господарці слід віддати належне, оскільки кроки у цьому напрямі точно робилися.

Можемо говорити, що навіть за відсутності електропостачання і повного блекауту, воду до 1-3 поверхів, залежно від географії, точно буде подано. Забезпечення водою мешканців верхніх поверхів залежатиме від ситуації.            

– Чи поділяє обласна влада позицію міського голови Львова Андрія Садового, котрий сказав, що ймовірно матимемо значні проблеми зі світлом?

– Ми всі готувалися до минулорічної зими, вважаючи, що вона – найскладніша за всю історію нашої відновленої незалежності. Але з огляду і на минулорічні ураження об’єктів критичної інфраструктури, і на цьогорічні обстріли енергетичної інфраструктури ми готувалися до викликів, пов’язаних з обмеженням чи повним припиненням електропостачання. Поки не будемо гадати, як довго можуть тривати такі відключення, оскільки не знаємо наскільки масштабними можуть бути потенційні ураження.  

З одного боку, громади подбали про забезпечення альтернативними джерелами живлення, розробили плани дій і реагування на надзвичайні ситуації, що могли б виникнути під час опалювального сезону. Це – велика робота. 

З іншого боку, якщо ми говоримо про об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, то вживалися і вживаються заходи пасивного захисту. Йдеться про фізичний захист критично важливого енергетичного обладнання.

Третій аспект це – активна безпека. Ми ні хвилину не зупиняли комунікацію з нашими захисниками неба, зокрема ПвК «Захід». В результаті збільшується кількість мобільних вогневих груп, які прикривають об’єкти енергетики та змінюється якість забезпечення цих мобільних вогневих груп всім необхідним для виявлення і ураження повітряних об’єктів. Напевно левову частку цих об’єктів становитимуть «Шахеди» і нам таки доведеться від них відбиватися.

На Львівщині готові близько 800 Пунктів Незламності

– Чи діятимуть цьогоріч на території Львівщини Пункти Незламності?

– Якщо говоримо про область, то у разі необхідності до відкриття будуть готові близько 800 Пунктів Незламності. Відповідно до доручень уряду і тих, які ми надали в межах області органам місцевого самоврядування, районним військовим адміністраціям та іншим суб’єктам, станом на 1 жовтня ці об’єкти у разі необхідності мають бути готові до відкриття. Вони забезпечені усім необхідним: генераторами, альтернативними джерелами опалення. Дай Бог, щоб вони не знадобилися. Однак ми повинні створити інфраструктуру, аби у випадку зниження температури чи відсутності електропостачання люди мали куди звернутися.

Питання Пунктів Незламності – аналогічне до питання укриттів: вони будуть розгорнуті на комунальній інфраструктурі. Ми дали можливість органам місцевого самоврядування та районним військовим адміністраціям самостійно відкоригувати місця розташування таких пунктів. Тобто локації можуть бути дещо змінені, проте левова частка відповідатиме тим, що були минулого року.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини