Переселенці не хочуть інтегровуватись, – представниця омбудсмена

Фото: Львівська ОВА

Майже 5 мільйонів українців нині зареєстровані, як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Але лише 2,2 мільйони з них отримують допомогу від держави. Передовсім, це пов’язано з тим, що частину земель, де жили ВПО, деокуповано.

Про це та про те, які проблеми виникають у внутрішньо переміщених осіб, в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповіла представник Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна.

«Найбільше ВПО на сьогодні зареєстровано в Донецькій області – пів мільйона. На другому місці – Харківська область, далі Дніпропетровська і на четвертому – Львівська область. Загалом в Україні понад 4 тисячі місць компактного проживання. Львівщина тут також в лідерах – на третьому місці», – розповіла Алтуніна.

За її словами, на сьогодні за 9 років війни в Україні все ще немає визначення явища «місце компактного проживання», тому офіс Уповноваженого з прав громадян почав моніторити ситуацію в таких місцях і дійшли висновку, що вони подекуди стали своєрідними «гетто». Хоча там мешкає до 120 тисяч осіб.

«Вони мешкають в будинках, термін експлуатації яких 3 роки, а вони мешкають 9 років. В Одеській області розповсюджено самозахоплення якихось будинків, часто аварійних. І люди там живуть без електроенергії, опалення роками. Ми зрозуміли, що це дуже велика проблема. Там мешкають найбільш незахищені верстви населення: багатодітні родини, люди похилого віку, люди з інвалідністю. Тому ми виступили ініціаторами перед урядом, щоб розробити мінімальний стандарт. Зараз ця робота триває», – говорить представниця омбудсмена.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Найбільші проблеми, які виникають у тимчасових переселенців, за її словами, це поновлення документів, отримання виплат, доступ до освіти дітей.

«Але і в держави є питання до ВПО, бо більшість з них не хоче інтегруватись. Вони чекають, коли в них буде можливість повернутись додому. Тому вони не працевлаштовуються. Тому держава має заохочувати, навчати або запропонувати такі місця», – зазначає Ольга Алтуніна.

Вона також нагадала, що у Львівській області є представництво Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, яке може допомагати вирішувати проблеми внутрішньо переміщених осіб. Звертатись можна на гарячу лінію за телефонами: 0800-50-17-20, 044-299-74-08.

оренда квартири Львів

Новини