Нам потрібні БпЛА та ПРК великої дальності. Романенко про «Кинджали», «Patriot» та вітчизняні дрони

Фото ілюстративне: Новое время

Для ударів по Україні ворог використовує «Кинджали», які вважає одними з найкращих своїх ракет. Також ворог останнім часом, атакуючи Україну, запускає багато так званих фальш-цілей. Що це таке, наскільки наше ППО спроможне відрізнити їх від реальної бойової ракети, чи достатньо нам ППО та яка перспектива випуску українських безпілотників – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» засновник благодійного фонду «Закриймо небо України», заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 роки) Ігор Романенко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: УНІАН

«Кинджал» – це особливо важка ціль

– Як фахівець поясніть, наскільки важко збивати «Кинджали» та що таке фальш-ціль – наскільки наше ППО спроможне відрізнити її від реальної?

– Фальш-ціль імітує дію справжньої бойової ракети. У зв’язку з тим, що наші засоби протиракетної оборони діють ефективно, ворог почав усе частіше використовувати такі цілі.

«Кинджал» є ракетою від оперативно-тактичного комплексу «Іскандер-М». Він модернізований для запуску з винищувача МіГ-31, при цьому додає до власної швидкості ще й літака (близько 2,5 – 3 тисячі кілометрів за годину). Це особливо важка ціль, яку простим зенітно-ракетним комплексам знищити не під силу.

Такі цілі, як балістичний «Іскандер» та»Кинджал», може збивати «Patriot» PAC-3. Це остання модифікація цього комплексу. Раніше командування Повітряних Сил не знало, чи спроможні «Patriot», а потім і франко-італійські ЗРК «SAMP/T», які до нас зайшли, знищувати ці російські ракети. Бо коли їх розробляли випробування проводили на американських і французьких ракетах (США використовували MRBM, французи – «Aster»), а вони не поводять себе в повітрі як «Іскандер» чи «Кинджал». Російські ракети скидають швидкість, маневрують, намагаючись уникнути ППО, а вже тоді відкривають систему остаточного кінцевого наведення. При цьому відхилення від цілі може складати не більше 5-7 метрів, це досить висока точність. Ті ж норвезько-американські комплекси NASAMS такі ракети збивати не спроможні. Я вже не кажу про ще радянські комплекси, які є у нас на озброєнні.

Фото: росЗМІ

У нас невелика кількість батарей – комплексів протиракетної оборони. Батарея це вогнева одиниця, яка складається із радара, пункту управління і пускової установки з ракетами. І коли, для прикладу, німці нам зараз надали дві пускові установки до «Patriot», ми дякуємо їм. Але вони годяться лише, як запчастини до тих батарей, які у нас уже є.

– Тобто, її можна використовувати лише там, де діє радар?

– Так, такі установки можна розосередити по території, але це не вогнева одиниця. Тому коли нещодавно летіли чотири «Кинджали», наші, з урахуванням фальш-цілей ворога, одну ракету змогли збити, а три – влучили по об’єктах в Івано-Франківську.

Тому нам потрібні батареї – вогневі одиниці, а не просто пускові установки. Якщо їх немає, то відбуваються трагедії.

Фото: BBC

Ми влучили по воєнному об’єкту, який працював на російський ВПК

– Ми бачили також кілька ударів по столиці ворога, один з них був по оптико-механічному заводу у Сергієвому Посаді, біля Москви. Чим цей об’єкт цікавий?

– Ми влучили по воєнному об’єкту, який був залучений у виробництво серйозного російського озброєння. Йдеться при системи наведення. Стовп диму, який піднімався над об’єктом був свідченням влучання.

– А росіяни казали, що це піротехніка вибухнула…

– Здається у Китаї був вибух піротехніки, але це виглядало як потужний феєрверк, а тут … Російська пропаганда закрила інформацію, що там насправді сталося. Проте нам достеменно відомо, що був приліт по військовому об’єкту російської оборонки.

Фото: росЗМІ

В Україні ріст можливостей БпЛА

Також, як фахівець протиракетної протиповітряної оборони хочу підкреслити, що у нас спостерігається ріст можливостей безпілотних апаратів. За ними майбутнє, про це каже світова військова наука та підтверджує досвід нашої війни. Важливість безпілотних апаратів у війнах та їх ефективність будуть зростати. Ми суттєво нарощуємо можливості щодо випуску БпЛА. Саме вони (повітряні та морські) нанесли ураження російським військовим кораблям і танкеру SIG; дісталися Москви і Санкт-Петербурга.

Розробляються зараз і проводяться випробування й тих безпілотників, які мають діяти на відстані тисячі кілометрів. Однак основне не лише розробити, а й поставити на потік їхнє виробництво. Саме це нам і потрібно робити.

Ще є наземні (фактично роботи) і підводні безпілотні апарати, їх дуже важко виявляти і знищувати. Йде робота і над такими дронами. Тут велика перспектива. Наш шлях у цій війні – якісна перемога: щодо озброєння, техніки, а основне – людей. Наші військові професійно підготовлені і мають відповідну мотивацію.

Фото: ЗСУ

Маємо знищувати ворожі літаки

– Є проблема російських бомбардувальників, які з району Каспійського моря випускають ракети по Україні. Як з цим бути?

– Ми їх можемо знищувати, згадайте удар наших БпЛА по літаках на аеродромі Енгельс (грудень 2022 – ред.). Ворог відігнав літаки на якийсь час під Мурманськ, зараз він їх знову повернув, бо ганяти літаки на такі відстані – це великі затрати часу і пального.

Тому нам потрібні повітряні безпілотники, які літатимуть на тисячі кілометрів, щоб наносити удари. А також протиракетні батареї і комплекси великої дальності: «Patriot» 160 км, «SAMP/T» – десь 140 км. Показовим є приклад, який увійшов у воєнну історію, коли ми за допомогою «Patriot» PAC-3 на кордоні з РФ знищили одночасно 2 літаки, 3 вертольоти та БпЛА. Ця група йшла обстрілювати нас керованими авіабомбами. Раніше ізраїльтяни на Близькому Сході знищили 4 радянські літаки. Так діють з засідки батареї ППО дальньої дії, те чого нам не вистарчає.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Стас Гордієнко

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини