Якщо РФ, не дай Боже, провокуватиме ще якийсь фронт, то США можуть бути неготовими до таких масштабів – Шлінчак

Фото: BBC

Якби вся допомога, обіцяна на «Рамштайні» надавалася вчасно і в повному обсязі, Україна б досягла більших успіхів. Зараз надання військової підтримки ускладнюється ще й війною в Ізраїлі, оскільки тепер США розриваються на два фронти. Якщо б Росія спровокувала відкриття ще одного фронту, Сполучені Штати могли б виявитися неготовими до такого розвитку подій. Тож в України є лише один шлях – шлях вступу до НАТО.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Віктор Шлінчак, голова правління Інституту світової політики.

Відеоверсія розмови – тут.  

– Президент США Джо Байден у статті для видання «The Washington Post» написав, що Сполучені Штати не дозволять знищити ані Ізраїль, ані Україну. Зокрема він зазначив, що відданість Україні це – інвестиція в безпеку Америки. Що ви думаєте про цей текст?

– По-перше, потрібно розуміти, що в США стартувала передвиборча кампанія. Вона стартувала раніше. Зазвичай це відбувалося після праймериз (тип голосування у якому обирається один кандидат від партії). Зараз кандидати ще остаточно не визначені. Процес відбору у Демократичній та Республіканській партіях триває. Всі охочі брати участь у цій передвиборчій кампанії ще не заявлені.

Читаючи колонку Джо Байдена, ми повинні розуміти, що вона насамперед звернена до внутрішнього споживача. Президент США пояснює, чому він ухвалює ті чи інші стратегічні рішення для підтримки союзників і чому саме США, як лідер вільного світу, повинні займатися питаннями демократії та підтримкою демократії.

Останнім часом поширювалося чимало інформації про те, що Україну хочуть схилити до переговорів, залишити без підтримки та не дають нам достатньо озброєння. Для українців, котрі так думають у статті подано ключовий меседж про те, що офіційні США демонструють підтримку і принаймні рік будуть продовжувати той курс про який заявляє президент США. Зокрема це підтвердив своїм візитом і керівник Пентагону Ллойд Остін.  

Китай зацікавлений в економічному посиленні

– Стаття вийшла одразу після зустрічі Джо Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Чи є у цьому якийсь зв’язок?

– Не думаю, що це пов’язано. Хоча це – стратегічна зустріч США та Китаю, де фактично було продемонстровано прагнення до біполярного світу. Сі Цзіньпін повторив те, що говорив на своїй інавгураційній промові. Це – найбільші дві економіки: 25% світового ВВП США і майже 19% – Китаю. Китай зацікавлений в економічному посиленні. Окрім того, Сі Цзіньпін хоче продемонструвати якісь економічні результати для своєї внутрішньої аудиторії. Адже на третій каденції свого головування в Китаї він повинен показати, що вміє управляти країною, економікою і людям стає краще жити. Думаю, для Китаю економіка стоятиме на першому місці. Для нього важливими будуть саме економічні ринки. Відтак посланці від Китаю їздять до Європейсько Союзу, а лідер Китаю приймає лідерів ЄС. Путін своїми діями та заявами хоче залізти на приставний стілець до цього великого столу і там намагатися десь присісти.    

Не все військове оснащення країн НАТО – у бойовій готовності

– У своїй статті Джо Байден сказав, що «доки ХАМАС дотримується своєї ідеології знищення, припинення вогню не означає миру». Це – натяк на повне фізичне знищення ХАМАС? І чи здатна ізраїльська армія з підтримкою союзників на такі дії?

– Мабуть це питання не зовсім до мене, оскільки я не є військовим експертом і ніколи не вивчав військові спроможності Ізраїлю. Але якщо ми починаємо порівнювати ці дві війни, то маємо розуміти, що зараз США розриваються на два фронти. І якщо, не дай Боже, Росія провокуватиме ще якийсь фронт, то Сполучені Штати також можуть бути неготовими до таких масштабів. Бачимо, що вже і питання виділення військової допомоги для Ізраїлю та України перебуває у політичній площині. Воно постійно «зависає», відкладається і невідомо чи ми ще матимемо зафіксовану допомогу цього року.

Ллойд Остін говорив із вищим керівництвом України про те, як заповнити дірку у військових постачаннях. Для нас це свідчить про те, що США не будуть зменшувати обсяги допомоги. Це – обнадійливо. Але заразом я доволі скептично ставлюся до подібних заяв. Адже якби виконувалося все те, що було обіцяно на «Рамштайні» і робилося це вчасно, думаю, ми б мали більші успіхи. Але ми дякуємо нашим західним партнерам, які нам допомагають.

– Якби вся допомога надавалася вчасно та в повному обсязі, то ситуація була б іншою не лише на полі бою?

– Повертаючись до статті Джо Байдена, маємо розуміти, що Захід на прикладі війни в Україні повинен винести для себе багато уроків. Зокрема про те, що військова підтримка це – добре, але потрібно, щоб було необхідне технічне оснащення і щоб НАТО завжди було готове до певних операцій. Адже коли відкрили деякі амбари в країнах-членах НАТО, то умовно зі 1000 танків на ходу виявилися десятки. Це – урок для західних демократій. Адже зараз західна демократія потребує більш потужного захисту, і насамперед військового.

На жаль, час грає не на нашу користь

– На початку розмови ви згадали про старт виборчої кампанії у США. Згідно з теперішніми рейтингами, 46% виборців підтримують Дональда Трампа, а 44% – Джо Байдена. Натомість у червні Трампа підтримувало 45% виборців, а Байдена – 49%. Чому Джо Байден втрачає прихильність виборців?  

– По-перше, якщо Джо Байден дійсно буде балотуватися на посаду президента США, потрібно демонструвати класні кейси перемог. Зараз таким важливим кейсом перемоги розглядається Ізраїль. Але я дуже хочу, щоб Україну включили до такого самого кейсу. У нас дуже мало часу для того, щоб зробити якість більш ефективні рухи на фронті і, на жаль, час грає не на нашу користь. Тож дуже хочеться аби Україна також була в числі цих досягнень.

По-друге, будь-які вибори це відкриття скриньки Пандори. Навіть громадяни України розуміють, чому не потрібно цього робити. Початок виборчої кампанії це – сплеск емоцій, велике протистояння. А в ситуації, коли є дві лідируючі партії між якими постійно точиться боротьба, то зрозуміло, що одна намагається відмінусувати рейтинг іншої. За таких умов владі завжди важче втримувати рейтинг, аніж опозиції.

До виборів ще – рік. За цей час озвучені цифри можуть кардинально змінитися. Тим більше ми не знаємо чи Трамп, враховуючи всі скандали навколо відкритих справ та судові заборони, зможе балотуватися на виборах. Тож потрібно почекати, коли відбудеться старт передвиборчих кампаній саме цих двох кандидатів. Тоді ми реально розумітимемо шанси одного чи іншого кандидата.      

– У вже згаданій статті Джо Байден написав, що світ – у переломній точці, яка визначатиме порядок прийдешніх поколінь і що прогрес може ставатися через великі трагедії та потрясіння. Як ці слова можна спроєктувати на Україну?  

– Коли ми говорили, що нас можливо порятують двосторонні гарантії безпеки, то приклад Ізраїлю довів, що зараз це – дискусійне питання. Адже навіть допомога Ізраїлю відбувається в досить непростий для Білого дому спосіб. У нас є лише один шлях. Це – шлях вступу України до НАТО. Ми повинні його проходити, доносити це нашим партнерам і сподіватися на їхнє розуміння того, що Україна лише посилить НАТО, що Україна це – додана вартість до Альянсу. Думаю, без цього розуміння, без зрозумілого плану ми далеко не заїдемо. Нам потрібно це зробити. Наше покоління повинно це виконати.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини