«Відкрите небо». Що це дасть Україні


Переговори про підписання цієї угоди Україна розпочала ще у 2007-му році. В листопаді 2013 року представники України та ЄС парафували угоду, але на цьому все і завершилось. На перешкоді реалізації угоди став конфлікт між Великобританією та Іспанією навколо спірної території Гібралтар. Відповідно, країни відмовились підписувати договір про «Відкрите небо» до врегулювання конфлікту.

Крім України, в лист очікування також поставили Вірменію та Туніс. Однак далі Британія вийшла з ЄС і питання Гібралтару втратило актуальність. 12 жовтня «Відкрите небо» для України стало реальністю.

 Чому угода важлива

Цей документ знімає перешкоди для організації вільних польотів між Україною та країнами ЄС. Мета угоди – зрівняти в правах українські та європейські компанії і взаємно відкрити ринки для авіаперевезень. Мова не тільки про пасажирські перевезення, а й про вантажні та поштові. Підписання угоди передбачає, що в Україні почнуть діяти європейські стандарти в галузі цивільної авіації:

  • захист прав пасажирів
  • захист довкілля
  • управління повітряним рухом
  • безпека польотів

«Відкрите небо» передбачає впровадження Україною Директиви ЄС про захист прав пасажирів у разі скасування чи тривалої затримки рейсів. У таких випадках авіакомпанії мають надати пасажирам харчування та готель. Також пасажири можуть розраховувати на компенсації від 200 до 600 євро, якщо затримка відбувалась з провини авіакомпаній.  

Як це відбуватиметься

Спрощення авіаперевезень буде проходити в два етапи. Перший етап – це зняття обмежень для українських авіаперевізників на перельоти між містами ЄС. Авіакомпаніям не доведеться чекати на дозволи Державної авіаційної служби. Потрібно буде домовитись з аеропортами про слоти – періоди коли буде дозволена зліт і посадка повітряних суден.

На другому етапі дозволять іноземним авіаперевізникам здійснювати внутрішні рейси в Україні.

[media=2610]

Які будуть наслідки

В результаті того, як угода набуде чинності, очікується збільшення товарообігу між Україною і країнами ЄС і обсягу інвестицій. А розширення польотів позитивно вплине на туристичну галузь. Також конкуренція призведе до зниження вартості квитків.

Переваги отримають і звичайні українці, які користуються або могли користуватись за умови зниження ціни на переліт.

До підписання угоди у деяких країн були встановлені квоти на кількість перевізників та щотижневих рейсів з України. Такі обмеження діяли з Францією, Нідерландами, Чехією, Німеччиною. Завдяки угоді тепер польоти туди ніхто не буде регулювати. Таким чином, очікується збільшення географії польотів на 15-20%.

[media=2609]

Зниження вартості квитків

Також поява нових гравців на ринку означатиме збільшення конкуренції, а отже  і зниження ціни на перельоти. Фахівці прогнозують, що вони можуть знизитись на 10-15%. Тобто, якщо нині до Парижа з Києва можна полетіти прямим рейсом за 5-7 тисяч гривень в один бік, то згодом, коли на цьому напрямку з’явиться більше перевізників, ціна може знизитись до 4-5 тисяч гривень.

У випадку так званих лоукостерів, які часто пропонують квитки за 10-15 євро на перельоти між європейськими країнами, такі акції можуть стати частішими, а кількість таких рейсів зросте і, відповідно, збільшиться.

Для того, щоб знизилась ціна і на внутрішні  перевезення, потрібні додаткові рішення уряду. Наприклад, податок на додану вартість, який входить в ціну квитка, в Україні сягає 20%. Натомість в ЄС він становить 5%, а в деяких країнах його і зовсім не має. Крім того, Україна має прийняти ще низку законів, щоб гармонізувати своє законодавство відповідно до норм ЄС. І, звісно, має пройти деякий час, щоб ринок відреагував на ці зміни. Однак, початок покладено, і Україна стала ще на крок ближче до Європи.

Вікторія Прихід, за матеріалами «Першого Західного»


оренда квартири Львів

Новини