Як не замерзнути, якщо внаслідок ракетних обстрілів зникне опалення і світло – Святослав Павлюк

Фото: odessa-life

Загроза обстрілів критичною інфраструктури українських міст залишається високою. Виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк в ефірі «Першого Західного» розповів про те, що можуть зробити мешканці, щоб не замерзнути у випадку відключення тепло- чи електропостачання.

Передовсім, за його словами, добре би було придбати електронагрівальний прилад. Він допоможе, якщо ракета прилетить в ТЕЦ і вимкнеться опалення. Але він наголошує, що не варто закуповувати нагрівальних приладів на кількість розеток в помешканні.

«Треба розуміти, що всі електронагрівачі, які ви можете мати, ви не можете включити одномоментно тому, що погорять мережі, які не розраховані на таке навантаження. Треба знати яке в вас є приєднане навантаження в межах будинку і намагатись його рівень не перевищувати. Тобто, якщо в вас умовно на будинок підключено 200 кВт, то це означає, що одномоментно 250 квартир не можуть включити більше, ніж 800 Вт. Тобто, якщо ми включаємо чайник, то ми не включаємо радіатор і навпаки. Щоб не перевищувати максимальної потужності і мережі не страждали», – пояснює Святослав Павлюк.

Він говорить, що показником перевантаженості мережі буде падіння напруги. Тобто, якщо вона починає падати, то це означає, що вона перевантажена і треба щось робити.

Якщо пошкодженими будуть електромережі, то в відносно теплу, не морозну пору року, на думку Святослава Павлюка, не треба панікувати, а почекати. Органи місцевого самоврядування повідомлять скільки триватиме період ремонту. 

«Очевидно, що ремонтні бригади намагатимуться максимально швидко, протягом доби усунути несправності. Аварії на мережах, підстанціях траплялися раніше і, як правило, протягом доби вони завжди усувались. Але якщо вам повідомляють в сильні морози про те, що протягом 3 днів це відновити неможливо, я би думав про переселення в інше місце. Може бути так, що в одній частині міста може все функціонувати, можуть бути різні котельні з різними видами палива», – зазначає експерт.

Він вважає, що ударів по енергомережах якраз треба боятись найбільше, бо від цього залежить не лише освітлення, опалення, але й робота циркуляційних помп, від яких залежать постачання води, робота каналізаційних насосних станцій. За його словами, важливим питанням є куди прилетить і скільки разів. Бо центральну підстанцію можна перепідключити через інші розподільчі системи, але ці розподільчі системи теж не є вічними.

Він вважає, що в ідеалі непогано б було мати резервний генератор. Але зважаючи на ціни, на думку експерта, краще вже використовувати автомобільний акумулятор. Це, принаймні, дозволить зарядити мобільні телефони чи інші пристрої. Його також можна використовувати і для роботи газових котлів. Добу від акумулятора пропрацює.

Новини